Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozwiązania stosunku pracy z datą wsteczną

Adam Dąbrowski • Opublikowane: 2007-01-02

Mam umowę na czas określony, na pełen etat. Na umowie mam 2-tygodniowy okres wypowiedzenia. Moje miejsce pracy zostało zlikwidowane 1 lipca. Od tego czasu nie pracowałam, jednak nie dostałam wypowiedzenia, kazano mi jedynie czekać. Teraz dowiedziałam się, że dostanę wypowiedzenie, które mam podpisać z datą 1 lipca i wtedy dostanę 2-tygodniową odprawę. Czy pracodawca może tego ode mnie wymagać? Co, jeżeli nie zgodzę się na podpisanie z taką datą? Czy należą mi się pieniądze za lipiec i sierpień?
Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Dokonywanie rozwiązania stosunku pracy wstecz nie jest prawidłowe. Praktycznie czasami strony dokonują tego na zasadzie porozumienia stron, likwidując istniejący spór, związany z rozwiązaniem umowy o pracę w innym trybie.

Aby mogło dojść w sposób prawidłowy do takiego rozwiązania umowy, obie strony muszą złożyć oświadczenie woli. Jeśli pracownik nie wyraża na to zgody, wypowiedzenie będzie skutkować od dnia otrzymania go przez pracownika.

Taki dokument o wypowiedzeniu z datą wsteczną trzeba podpisać, wpisując rzeczywistą datę otrzymania i wziąć jeden egzemplarz pisma dla siebie.

W opisanych warunkach, pracownik był gotów do wykonywania pracy, natomiast z przyczyn dotyczących pracodawcy praca nie była świadczona, wobec tego przysługuje za ten okres niewykonywania pracy wynagrodzenie na podstawie art. 81 K.p.

Likwidacja stanowiska pracy nie ma tutaj znaczenia.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Zwolnienie z pracy bez podania przyczyny a wypłata odprawy

Otrzymałyśmy z koleżanką rozwiązanie umów zawartych na czas określony. Pracodawca nie podał przyczyny wypowiedzenia, ale wiemy, że przyjął na nasze...

 

Zwrot odprawy

Zostałem zwolniony z pracy, wypłacono mi należną odprawę i uzyskałem odszkodowanie zasądzone przez sąd za podanie nieprawdziwego powodu zwolnienia. Były...

 

Podejrzenie spożycia alkoholu w pracy

Mąż został zwolniony dyscyplinarnie z pracy. Pracował 29 lat. Został zwolniony, gdyż kierownik stwierdził, że jest w stanie wskazującym na...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »