Staż na nauczyciela kontraktowego na starych zasadach

31 maja ukończyłem staż na nauczyciela kontraktowego, otrzymując pozytywną ocenę dorobku zawodowego. Przegapiłem termin złożenia dokumentów do końca czerwca, a od nowego roku szkolnego zaczynam pracę w szkole niepublicznej. Chciałbym kontynuować staż na nauczyciela kontraktowego w szkole niepublicznej. Zgodnie z zarządzeniem MEN od 1 września 2022 r. likwidacji ulega stopień awansu nauczyciela stażysty oraz kontraktowego. W jaki sposób mogę kontynuować staż na starych zasadach? Jakie dokumenty muszę złożyć u dyrektora szkoły niepublicznej?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Staż na nauczyciela kontraktowego na starych zasadach

Zmiana zasad awansu zawodowego

Obecnie zgodnie z art. 9d ust. 7 Karty Nauczyciela „nauczyciel stażysta składa wniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego w roku uzyskania pozytywnej oceny dorobku zawodowego za okres stażu. W razie niedotrzymania terminów złożenia wniosków nauczyciele ci są obowiązani do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze”. Natomiast w myśl art. 9b ust. 3a Karty Nauczyciela „nauczycielom, którzy złożą wnioski o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego do dnia 31 października danego roku, właściwy organ wydaje decyzję o nadaniu lub o odmowie nadania stopnia awansu zawodowego w terminie do dnia 31 grudnia danego roku”.

Niestety na mocy nowelizacji Karty Nauczyciela przepisy te zostaną uchylone i od 1 września 2022 r. zmieniają się zasady uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli. Ustawa zmieniająca została podpisana przez Prezydenta RP 10 sierpnia 2022 r. i czeka obecnie na ogłoszenie.

W myśl art. 9 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (zwanej dalej: ustawą zmieniająca) „wnioski o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego na stopień nauczyciela kontraktowego złożone i nierozpatrzone przed dniem 1 września 2022 r. pozostawia się bez rozpoznania”. Natomiast zgodnie z art. 10 ust. 6 ustawy zmieniającej „nauczycielom, którzy do dnia 31 sierpnia 2022 r. nie uzyskali stopnia nauczyciela kontraktowego, do okresu odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela wlicza się okres dotychczasowego zatrudnienia nauczyciela w szkole w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć zgodnie z wymaganymi kwalifikacjami, z wyłączeniem okresów nieobecności nauczyciela w pracy trwających nieprzerwanie dłużej niż 30 dni, z wyjątkiem okresów urlopu wypoczynkowego, z tym że w przypadku odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela w wymiarze, o którym mowa w art. 9ca ust. 1 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą – okres wliczany do okresu przygotowania do zawodu nauczyciela nie może być dłuższy niż 3 lata”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Brak możliwości kontynuowania stażu na nauczyciela kontraktowego

W Pana przypadku, w mojej ocenie, będzie można zaliczyć – po spełnieniu wskazanych warunków – dotychczasowy okres pracy jako nauczyciel, nie dłuższy jednak niż 3 lata. Natomiast łączny okres pracy, wymagany do uzyskania stopnia awansu zawodowego na nauczyciela mianowanego to 3 lata i 9 miesięcy. Zatem w świetle przepisów zmieniających od września nie będzie już możliwości kontynuowania stażu na nauczyciela kontraktowego. Natomiast dotychczasowy okres pracy zostanie zaliczony na poczet wskazanych 3 lat i 9 miesięcy, po których upływie będzie mógł Pan starać się o uzyskanie stopnia nauczyciela mianowanego.

Jeżeli by się tak zdarzyło, że w wyznaczonym terminie nie uda się osiągnąć stopnia nauczyciela mianowanego, wówczas przepis nie wyeliminuje takiej osoby z zawodu. Nauczyciel będzie mógł pracować dalej, po prostu na każdy rok szkolny będzie musiał podpisać nową umowę.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Ania, nauczycielka biologii
Ania zakończyła staż na nauczyciela kontraktowego 31 maja 2022 r., ale nie złożyła wniosku do końca czerwca. Od września podjęła pracę w szkole niepublicznej i chciała kontynuować staż. Niestety, po zmianach w przepisach okazało się, że formalnie nie może już wznowić stażu na kontraktowego – pozostaje jej tylko dokończenie przygotowania do zawodu nauczyciela i oczekiwanie na spełnienie warunków do awansu na nauczyciela mianowanego.

 

Marek, wychowawca w szkole podstawowej
Marek przeoczył termin złożenia wniosku po pozytywnej ocenie dorobku zawodowego. Gdy próbował złożyć dokumenty we wrześniu, dowiedział się, że jego wniosek zostanie pozostawiony bez rozpoznania. Zamiast kontynuować ścieżkę kontraktowego, musi pracować dalej przez wymagany okres i po jego zakończeniu będzie mógł ubiegać się o awans na mianowanego – zgodnie z nowymi przepisami.

 

Kasia, nauczycielka języka angielskiego
Kasia rozpoczęła staż w 2021 roku i pracowała w szkole publicznej. W 2022 roku zmieniła pracodawcę na szkołę niepubliczną. Myślała, że będzie mogła kontynuować staż na dotychczasowych zasadach, jednak zmiana przepisów ją zaskoczyła. Teraz skupia się na tym, by zdobyć odpowiedni staż pracy i udokumentować zatrudnienie w wymiarze co najmniej 1/2 etatu, by zaliczono jej wcześniejsze doświadczenie.

Podsumowanie

Zmiana przepisów dotyczących awansu zawodowego nauczycieli uniemożliwiła kontynuowanie stażu na nauczyciela kontraktowego na starych zasadach po 1 września 2022 r. Nauczyciele, którzy nie złożyli wniosku o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego przed tym terminem, nie mogą już wrócić do przerwanego stażu. Ich dotychczasowe doświadczenie zawodowe, pod pewnymi warunkami, może jednak zostać zaliczone do nowego okresu przygotowania do zawodu nauczyciela. Mimo zmian, nie zostają oni wykluczeni z zawodu – mogą nadal pracować i ubiegać się o awans na nauczyciela mianowanego po spełnieniu nowych wymogów czasowych.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy w interpretacji przepisów dotyczących awansu zawodowego nauczycieli? Skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online – szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu. Doświadczeni prawnicy odpowiedzą na Twoje pytania, pomogą przygotować wnioski i wyjaśnią, jak najlepiej poradzić sobie w zmieniających się realiach prawnych.

 

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela - Dz.U. 1982 nr 3 poz. 19

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info