Praca w obniżonym wymiarze czasu pracy zamiast urlopu wychowawczego

Mam umowę o pracę na cały etat. Jako pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego korzystam obecnie z obniżonego wymiaru czasu pracy na podstawie art. 1867 K.p. Gdybym w przyszłości chciała jeszcze raz skorzystać z urlopu wychowawczego, czy okres pracy w obniżonym wymiarze będzie pomniejszał mój urlop wychowawczy? Pracę w obniżonym wymiarze mam ustaloną na 3 miesiące, gdybym chciała ten okres przedłużyć, czy muszę zachować ciągłość, czy mogą być to okresy? Czy obowiązuje tu ograniczenie do maks. 5 części, jak w przypadku urlopu wychowawczego? Jak długo można korzystać z prawa do obniżonego wymiaru czasu pracy? Czy tylko przez rok, czy np. do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończy 6 lat? Czy po upływie okresu obniżonego wymiaru czasu pracy „z automatu” wracam na pełny etat, czy pracodawca może nie wyrazić zgody?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Praca w obniżonym wymiarze czasu pracy zamiast urlopu wychowawczego

Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego – praca w obniżonym wymiarze czasu pracy

Na podstawie art. 1867 § 1 Kodeksu pracy (K.p.) pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy pisemny wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego etatu w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Wniosek ten jest wiążący dla pracodawcy.

Zgodnie z art. 186 § 1 i 2 K.p. pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Wymiar urlopu wychowawczego wynosi do 36 miesięcy. Urlop ten jest udzielany na okres nie dłuższy niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia. Jednocześnie, jako alternatywę dla pracowników, którzy nie korzystają z urlopu wychowawczego (który jest urlopem bezpłatnym) przepisy art. 1867 K.p. przewidują możliwość skorzystania z instytucji obniżonego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym pracownik mógłby korzystać z takiego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Czy długość okresu wykonywania pracy w obniżonym wymiarze wpływa na wymiar urlopu wychowawczego?

Aktualny jest pogląd Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, zgodnie z którym prawo do wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy, na podstawie art. 1867 K.p., jest odrębnym uprawnieniem wobec urlopu wychowawczego. Z prawa do wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy pracownik może zatem korzystać przez okres, w którym będzie on spełniał ustawowe warunki uprawniające go do urlopu wychowawczego. Natomiast długość okresu wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego nie wpływa na wymiar jego urlopu wychowawczego. W związku z tym, jeżeli nie zakończył się jeszcze rok kalendarzowy, w którym dziecko ukończy 6 rok życia, pracownik będzie mógł skorzystać z przysługującego mu wymiaru urlopu wychowawczego.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Wniosek pracownika o obniżenie wymiaru czasu pracy

Wniosek, o którym mowa w § 1, składa się na 21 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy. Do wniosku dołącza się dokumenty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 1868a. Jeżeli wniosek został złożony bez zachowania terminu, pracodawca obniża wymiar czasu pracy nie później niż z upływem 21 dni od dnia złożenia wniosku. Przy czym przepis nie zawiera ograniczenia ilości wniosków o obniżenie etatu. Jedyne ograniczenie to 21 dni wyprzedzenia.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Powrót do pełnego wymiaru czasu pracy

Odpowiadając na Pani ostatnie pytanie, czy pracownik po upływie okresu pracy w obniżonym wymiarze czasu „z automatu” wraca do pełnego wymiaru czasu pracy – potwierdzam, pracownik zostaje przywrócony i pracodawca nie może tego jednostronnie zmienić.

Przykłady

 

Ania, matka dwójki dzieci

Ania jest mamą dwójki małych dzieci. Pracuje na pełny etat jako specjalistka ds. HR. Po urodzeniu drugiego dziecka zdecydowała się na skorzystanie z prawa do obniżonego wymiaru czasu pracy zamiast urlopu wychowawczego. Złożyła wniosek o obniżenie czasu pracy do 3/4 etatu na okres sześciu miesięcy. Dzięki temu mogła więcej czasu poświęcić na opiekę nad dziećmi, jednocześnie utrzymując stały kontakt z pracą i zachowując część wynagrodzenia. Po upływie sześciu miesięcy wróciła do pełnego etatu bez problemów, co pozwoliło jej kontynuować karierę zawodową bez długiej przerwy.

 

Paweł, pracownik IT

Paweł pracuje w dziale IT dużej korporacji i jest tatą rocznej córeczki. Zamiast całkowicie rezygnować z pracy na czas urlopu wychowawczego, Paweł zdecydował się na obniżenie swojego wymiaru czasu pracy do połowy etatu przez trzy miesiące. Dzięki temu mógł aktywnie uczestniczyć w opiece nad dzieckiem, nie tracąc jednocześnie kontaktu z technologią i projektami w firmie. Po trzech miesiącach złożył kolejny wniosek o obniżenie etatu na dalsze trzy miesiące, co pracodawca zaakceptował. Po zakończeniu tego okresu Paweł wrócił do pełnego wymiaru czasu pracy, a jego doświadczenie zawodowe pozostało nieprzerwane.

 

Ewa, nauczycielka

Ewa jest nauczycielką w szkole podstawowej. Po narodzinach drugiego dziecka zdecydowała się na obniżenie swojego wymiaru czasu pracy zamiast korzystania z urlopu wychowawczego. Złożyła wniosek o pracę na 1/2 etatu na okres czterech miesięcy, co pozwoliło jej spędzać więcej czasu z dziećmi w domu. Po zakończeniu tego okresu Ewa postanowiła przedłużyć obniżony wymiar pracy o kolejne trzy miesiące, tym razem pracując na 3/4 etatu. Pracodawca nie miał nic przeciwko, a Ewa mogła stopniowo wracać do pełnych obowiązków zawodowych, zachowując jednocześnie równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.

Podsumowanie

 

Praca w obniżonym wymiarze czasu pracy stanowi atrakcyjną alternatywę dla urlopu wychowawczego, pozwalając na zachowanie równowagi między życiem zawodowym a rodzinnym. Pracownicy mogą elastycznie korzystać z tego uprawnienia, a po zakończeniu okresu obniżonego wymiaru czasu pracy automatycznie wracają do pełnego etatu. Dzięki temu mogą dbać o rozwój zawodowy, jednocześnie poświęcając więcej czasu na opiekę nad dzieckiem.

Oferta porad prawnych

 

Potrzebujesz wsparcia prawnego? Skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online oraz profesjonalnego przygotowania pism – szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu! Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »