Powrót do pracy ciężarnej pracownicy

• Autor: Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Posiadam umowę o pracę na czas nieokreślony. Wróciłam z urlopu macierzyńskiego i w pracy mamy likwidacje stanowiska. Jestem do zwolnienia, natomiast jestem w ciąży. Problem polega na tym, że najwcześniej mogę pójść na USG za 2 tygodnie. Czy pracodawca ma obowiązek cofnąć moje wypowiedzenie po otrzymaniu potwierdzenia od lekarza, że jestem w ciąży? Czy wypowiedzenie podpisane za porozumieniem stron można w tej sytuacji cofnąć? Jakie mam możliwości w takiej sytuacji?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Powrót do pracy ciężarnej pracownicy

Likwidacja stanowiska a ciąża pracownicy

Zgodnie z art. 177 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy „pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy”. Z uwagi na to, że ma Pani zawartą umowę o na czas nieokreślony, nie będę dokonywać analizy tych przepisów, które dotyczą umów terminowych oraz okresu ciąży.

Nadto rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy (art. 177 § 4 Kodeksu pracy). Likwidacja stanowiska pracy nie stanowi zatem przesłanki, na podstawie której pracodawca może rozwiązać z Panią umowę o pracę, skoro jest Pani w ciąży.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Rozwiązanie umowy i informacja o ciąży

Podkreślić należy, że szczególna ochrona trwałości stosunku pracy przysługuje od początku ciąży do końca urlopu macierzyńskiego. Nadto ochrona ta obowiązuje niezależnie od tego, czy kobieta wie o stanie ciąży. W tym miejscu zasadne jest przywołanie treści wyroku Sądu Najwyższego z dnia 15 stycznia 1988 r., sygn. akt I PRN 74/87, zgodnie z którym „dla ochrony przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem umowy o pracę kobiety w okresie ciąży nie jest istotny termin wykazania powyższej okoliczności, lecz wyłącznie obiektywny stan rzeczy, istniejący w chwili wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę. Pracodawca, który wypowiedział umowę o pracę pracownicy w ciąży, która o tej ciąży nie wiedziała i nie poinformowała o niej pracodawcy, powinien po powzięciu tej wiadomości – jeżeli umowa nie uległa jeszcze rozwiązaniu – cofnąć oświadczenie woli o wypowiedzeniu”.

Dodatkowo zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 25 kwietnia 2012 r.. sygn. akt II PK 209/11, „jeżeli kobieta po rozwiązaniu umowy o pracę zorientuje się, że jest w ciąży, może co do zasady żądać przywrócenia do pracy, przy czym pozew w tej sprawie powinna złożyć w ciągu 7 dni (aktualnie 21 dni) od uzyskania potwierdzenia, że spodziewa się dziecka. Jeżeli pracownica zwlekała ze złożeniem pozwu, wówczas pracodawca nie będzie miał obowiązku przywrócenia jej do pracy”. 

W kontekście Pani sytuacji zasadnicze znaczenie ma również wyrok Sądu Najwyższego z dnia 2 czerwca 1995 r., sygn. akt I PrN 23/95, zgodnie z którym „powiadomienie zakładu pracy o ciąży już po rozwiązaniu umowy o pracę może mieć wpływ tylko na roszczenie o wynagrodzenie za okres pozostawania bez pracy, nie ma natomiast znaczenia dla oceny nieprawidłowości rozwiązania umowy o pracę”.

Proszę nie podpisywać porozumienia stron, gdyż wie Pani o ciąży, a zatem może to być uznane, że sama Pani chciała rozwiązania umowy o pracę. Proszę poinformować pracodawcę o ciąży przed otrzymaniem wypowiedzenia. Jeżeli mimo takiej informacji otrzyma Pani wypowiedzenie, musi Pani odwołać się do sądu pracy w terminie 21 dni od dnia otrzymania tego wypowiedzenia (art. 264 § 1 Kodeksu pracy).

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Kasia – zwolnienie podczas nieświadomej ciąży
Kasia wróciła do pracy po urlopie macierzyńskim. W tym czasie jej stanowisko zostało zlikwidowane, a pracodawca wręczył jej wypowiedzenie. Kilka dni później Kasia dowiedziała się, że jest w ciąży. Poinformowała pracodawcę, a ten cofnął wypowiedzenie, uznając, że obowiązuje ją ochrona wynikająca z Kodeksu pracy.

 

Agnieszka – wypowiedzenie za porozumieniem stron
Agnieszka zgodziła się na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, nie wiedząc jeszcze, że jest w ciąży. Po kilku tygodniach otrzymała potwierdzenie od lekarza. Zgłosiła ten fakt pracodawcy, ale ponieważ porozumienie stron zakłada zgodę obu stron na zakończenie umowy, pracodawca odmówił jej przywrócenia do pracy. Agnieszka skierowała sprawę do sądu pracy i wygrała, ponieważ ciąża rozpoczęła się jeszcze przed zakończeniem umowy.

 

Magda – szybka reakcja uratowała jej stanowisko
Magda podejrzewała, że jest w ciąży, ale badanie USG mogła wykonać dopiero za kilka tygodni. Gdy otrzymała wypowiedzenie, natychmiast poinformowała pracodawcę o swoich podejrzeniach. Pracodawca wstrzymał rozwiązanie umowy do momentu przedstawienia zaświadczenia lekarskiego, które potwierdziło ciążę. Dzięki temu Magda zachowała pracę.

Podsumowanie

Kobieta w ciąży jest objęta szczególną ochroną przed zwolnieniem, nawet jeśli w chwili wręczenia wypowiedzenia nie była świadoma swojego stanu. W przypadku otrzymania wypowiedzenia kluczowe jest jak najszybsze poinformowanie pracodawcy o ciąży oraz dostarczenie zaświadczenia lekarskiego. Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron może być trudniejsze do cofnięcia, dlatego warto unikać podpisywania takiego dokumentu bez pełnej świadomości swojej sytuacji. W razie sporu pracownica ma prawo dochodzić swoich praw w sądzie pracy.

Oferta porad prawnych

Jeśli znalazłaś się w trudnej sytuacji związanej z powrotem do pracy w ciąży lub po urlopie macierzyńskim, skorzystaj z profesjonalnej pomocy prawnej online. Oferujemy szybkie i rzetelne porady, które pomogą Ci zrozumieć swoje prawa oraz podjąć właściwe kroki w kontaktach z pracodawcą. Dzięki konsultacji z prawnikiem możesz uniknąć błędów i skutecznie dochodzić swoich roszczeń. Skontaktuj się z nami, aby otrzymać wsparcie dostosowane do Twojej sytuacji.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
2. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 15 stycznia 1988 r., sygn. akt I PRN 74/87
3. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 25 kwietnia 2012 r.. sygn. akt II PK 209/11
4. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 2 czerwca 1995 r., sygn. akt I PrN 23/95

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info