Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ponowne zatrudnienie a lata pracy

Dorota Kriger • Opublikowane: 2009-11-10

Co jeśli umowa o pracę została zakończona i dopiero po kilku latach ponownie podjęta? Czy lata pracy z poprzedniej umowy u tego samego pracodawcy liczą się do okresu zatrudnienia i zwiększają czas wypowiedzenia?
Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odpowiedź na to pytanie znajduje się w art. 36 § 1 Kodeksu pracy: „Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy”.

Sedno sprawy oddaje tu słowo „okres zatrudnienia”, przez który należy rozumieć wszystkie okresy zatrudnienia u tego samego pracodawcy bez względu na przerwy między nimi, a także bez względu na to, czy były to umowy na czas próbny, określony czy nieokreślony.

Słuszność powyższego rozumowania potwierdza uchwała Sądu Najwyższego z 15.01.2003 r. (SN III PZP 20/02 OSNP 2004/1/4), która nakazuje przy ustalaniu długości wypowiedzenia uwzględniać wszystkie okresy zatrudnienia pracownika u tego samego (danego) pracodawcy.

Przerwa, nawet kilkuletnia, która wystąpiła pomiędzy poszczególnymi umowami u danego pracodawcy, nie ma więc wpływu na długość okresu wypowiedzenia i nie powoduje, że okres zatrudnienia liczony jest od początku.

W uzasadnieniu ww. wyroku stwierdzono, że zaliczanie wszystkich okresów zatrudnienia do stażu, od którego zależy długość okresu wypowiedzenia, pozwala na elastyczne kształtowanie zatrudnienia, uwzględniające zarówno interesy pracodawcy, jak i pracownika.

Powyższa odpowiedź dotyczy tylko ustalania okresu wypowiedzenia umów na czas nieokreślony, tylko bowiem dla umów na czas nieokreślony długość okresu wypowiedzenia jest uzależniona od faktycznego okresu zatrudnienia. W pozostałych przypadkach długość okresu wypowiedzenia zależy od rodzaju umowy (na czas określony, próbny) i uzgodnionego w umowie czasu jej trwania.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Ciąża a praca w warunkach szkodliwych dla zdrowia

W mojej pracy byłam zatrudniona na umowę-zlecenie, obecnie mam umowę o pracę na czas określony. W ciążę zaszłam w czasie trwania umowy-zlecenia, obecnie...

 

Wcześniejszy powrót z L4 po szybkim wyzdrowieniu – czy to możliwe?

W zeszłym tygodniu się rozchorowałem, poszedłem do lekarza i dostałem L4 do przyszłego piątku. Minęły 3 dni, biorę regularnie leki i w sumie jestem już...

 

Badanie alkomatem

Czy badanie alkomatem wszystkich pracowników jest legalne? Często kadrowa przychodzi niezapowiedziana i wzywa wszystkich pracowników na badanie alkomatem.

 

Nieprzyjęcie wypowiedzenia zmieniającego

Szef powiadomił mnie niedawno, że w przyszłym miesiącu zostanę przeniesiony do innej placówki, odległej od mojego miejsca zamieszkania o 40 km. Nie chcę się...

 

Zmiana zakresu obowiązków pracownika

Jestem zatrudniony na stanowisku fizjoterapeuty, zajmuję się rehabilitacją osób niepełnosprawnych. Uczestnicy zajęć są dowożeni do naszego ośrodka. Do tej...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »