Rozwiązanie umowy o pracę z nauczycielem kontraktowym za porozumieniem stron

• Autor: Dorota Kriger

Jestem nauczycielem kontraktowym, podpisałem umowę o pracę we wrześniu na okres jednego roku szkolnego (do końca sierpnia). W umowie nie ma nic o okresie wypowiedzenia. Chciałbym rozwiązać umowę z końcem pierwszego semestru na mocy porozumienia stron, ale obawiam się, że dyrektor się nie zgodzi. Czy może on odmówić podpisania porozumienia stron? Jak najlepiej rozwiązać tę sytuację?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Rozwiązanie umowy o pracę z nauczycielem kontraktowym za porozumieniem stron

Wcześniejsze rozwiązanie umowy o pracę zawartej na czas określony

W przypadku nauczycieli w pierwszej kolejności odpowiedzi na Pana pytanie należy szukać w ustawie z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta

nauczyciela. Z treści pytania wynika, że został Pan zatrudniony na czas określony, czyli na podstawie art. 10 ust. 7 KN. Niestety Karta nauczyciela nie reguluje spraw dotyczących rozwiązywania umów z nauczycielami kontraktowymi, którzy zatrudnieni są na czas określony. Zgodnie więc z art. 91c Karty Nauczyciela zastosowanie w tych kwestiach będą mieć przepisy Kodeksu pracy.

Kodeks pracy, podobnie jak Karta nauczyciela, zezwala na rozwiązanie umowy o pracę w trybie porozumienia stron (art. 30 § 1 pkt 1 K.p.). Jednakże, jak sama nazwa wskazuje, do porozumienia potrzebna jest zgodna wola obu stron. Jeśli więc pracodawca nie wyraża zgody na rozwiązanie umowy przed upływem czasu jej obowiązywania – nie ma mowy o porozumieniu stron.

Pozostaje kwestia wypowiedzenia, które zgodnie z art. 33 K.p. jest dopuszczalne w przypadku umowy o pracę zawartej na czas określony dłuższy niż 6 miesięcy. Według tego przepisu strony mogą przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania takiej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Jeżeli jednak w treści umowy nie ma klauzuli o możliwości zastosowania wypowiedzenia – wcześniejsze rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem nie jest możliwe.

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy obowiązująca Pana umowa o pracę, zawarta na czas określony, rozwiąże się więc z chwilą upływu okresu, na który została zawarta, jeśli wcześniej nie uda się Panu dojść do porozumienia z pracodawcą.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Dorota Kriger

Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.

 

Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »