Kategoria: Rozwiązanie umowy przez pracownika
Baner RODO

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozwiązanie umowy o pracę z nauczycielem kontraktowym za porozumieniem stron

Autor: Dorota Kriger • Opublikowane: 2011-01-27

Jestem nauczycielem kontraktowym, podpisałem umowę o pracę we wrześniu na okres jednego roku szkolnego (do końca sierpnia). W umowie nie ma nic o okresie wypowiedzenia. Chciałbym rozwiązać umowę z końcem pierwszego semestru na mocy porozumienia stron, ale obawiam się, że dyrektor się nie zgodzi. Czy może on odmówić podpisania porozumienia stron? Jak najlepiej rozwiązać tę sytuację?

»Wybrane opinie klientów

W przypadku nauczycieli w pierwszej kolejności odpowiedzi na Pana pytanie należy szukać w ustawie z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta nauczyciela. Z treści pytania wynika, że został Pan zatrudniony na czas określony, czyli na podstawie art. 10 ust. 7 KN. Niestety Karta nauczyciela nie reguluje spraw dotyczących rozwiązywania umów z nauczycielami kontraktowymi, którzy zatrudnieni są na czas określony. Zgodnie więc z art. 91c Karty Nauczyciela zastosowanie w tych kwestiach będą mieć przepisy Kodeksu pracy.

Kodeks pracy, podobnie jak Karta nauczyciela, zezwala na rozwiązanie umowy o pracę w trybie porozumienia stron (art. 30 § 1 pkt 1 K.p.). Jednakże, jak sama nazwa wskazuje, do porozumienia potrzebna jest zgodna wola obu stron. Jeśli więc pracodawca nie wyraża zgody na rozwiązanie umowy przed upływem czasu jej obowiązywania – nie ma mowy o porozumieniu stron.

Pozostaje kwestia wypowiedzenia, które zgodnie z art. 33 K.p. jest dopuszczalne w przypadku umowy o pracę zawartej na czas określony dłuższy niż 6 miesięcy. Według tego przepisu strony mogą przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania takiej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Jeżeli jednak w treści umowy nie ma klauzuli o możliwości zastosowania wypowiedzenia – wcześniejsze rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem nie jest możliwe.

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy obowiązująca Pana umowa o pracę, zawarta na czas określony, rozwiąże się więc z chwilą upływu okresu, na który została zawarta, jeśli wcześniej nie uda się Panu dojść do porozumienia z pracodawcą.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.



Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rozwiązaniem umowy?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Jak napisać wypowiedzenie umowy na czas określony i co powinno zawierać wypowiedzenie?

Mam zamiar złożyć wypowiedzenie umowy o pracę, zawartej na czas określony, z klauzulą o możliwości wypowiedzenia. Jak długo będzie trwał okres wypowiedzenia? Czy muszę w wypowiedzeniu podawać datę zakończenia wypowiedzenia, czy wystarczy wpisać „za 2-tygodniowym okresem wypowiedzenia”? Jakie ponadto informacje muszą się znaleźć na wypowiedzeniu umowy?

Okoliczność uzasadniająca rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia

Moje pytanie dotyczy rozwiązania umowy o pracę bez okresu wypowiedzenia. Art. 55 § 2 Kodeksu pracy mówi, że oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie, z podaniem przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy. Natomiast według art. 52 § 2 rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy. Rozumiem przez to, że osoba, która dowiedziała się o podstawie do rozwiązania umowy o pracę, może wypowiedzieć umowę tylko do miesiąca czasu. Później takie wypowiedzenie będzie nieskuteczne. Czy dobrze interpretuję te przepisy?

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika

Ile czasu ma pracodawca na odwołanie się do sądu pracy od rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia? Powodem było niezapłacenie poborów za kwiecień. Pismo zostało doręczone 16.05. Pracodawca skontaktował się ze mną i powiedział, że jeśli się z nim dogadam, to nie skieruje sprawy do sądu i wystawi mi referencje. Co powinnam zrobić?

Rozwiązanie umowy z powodu niewypłacalności firmy

W związku z niewypłacalnością przedsiębiorstwa, w którym pracuję, pracodawca już 14 dni zalega mi z należną wypłatą, chciałbym wypowiedzieć umowę z art. 55 § 11 Kodeksu pracy. Czy jest to już jest ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków pracodawcy i czy mogę starać się o odszkodowanie w wysokości 3-miesięcznej wypłaty? A może lepiej zaczekać na planowane zwolnienia grupowe?

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy

Pracuję w prywatnej firmie. Od ponad roku są problemy z wypłatami. Pracodawca płaci tylko częściowo i na dodatek po terminie. W sumie nie mam wypłaconego wynagrodzenia za pięć miesięcy w tym za ostatni miesiąc. W związku z tą sytuacją postanowiłem rozwiązać umowę o pracę z winy pracodawcy. Czy mogę to zrobić?

Brak zgody na zwolnienie świadczenia pracy w skróconym terminie

Mam podpisane moje podanie, które złożyłem mojemu przełożonemu dotyczące rozwiązania umowy o pracę na mocy porozumienia stron z prośbą o zwolnienie mnie ze świadczenia pracy w skróconym terminie (normalnie musiałbym przepracować 3 miesiące). Mój przełożony wyraził zgodę na takie rozwiązanie, umieszczając na moim podaniu swój podpis oraz datę. Problem w tym, że po kilku dniach mój przełożony powiedział, że jego przełożony nie wyraża zgody na zwolnienie świadczenia pracy w skróconym terminie. Jakie jest rozwiązanie w tej sytuacji?



Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »