Kategoria: Inne

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zatrudnienie w dwóch szkołach a prawo do zasiłku chorobowego

Marta Handzlik • Opublikowane: 2019-02-15

Jestem zatrudniona w szkole ponadgimnazjalnej przez mianowanie na czas nieokreślony. Dodatkowo co roku od 1 września do 30 czerwca pracuję w szkole zaocznej dla dorosłych i tu mam umowę o pracę na czas określony. Rozpoczęłam 4. miesiąc ciąży i z tego powodu kwalifikuję się do L4. Kiedy najkorzystniej jest przedłożyć zwolnienie i zaświadczenie, aby uzyskać prawo do zasiłku chorobowego z obu stosunków pracy? Czy L4 do pracodawcy, z którym umowa wygasa 30 czerwca br., powinnam złożyć do 30 czerwca, czy mogę w ciągu 14 dni złożyć je do najbliższego oddziału ZUS? Czy za L4 podczas wakacji u pierwszego pracodawcy mam prawo do urlopu uzupełniającego?

»Wybrane opinie klientów

Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel
Pani prawnik bardzo rzeczowo opisała mozliwości i zagrożenia. Podała na co będzie zwracał uwagę sąd.Odpowiadała na pytania dodatkowe, które zawsze powstaja w głowie laika w sprawach prawnych. Dzieki tej odpowiedzi uważam, że jeśli wspóllokatorka nie zechce się dalej porozumieć, to wystąpię na drogę sądową.
Krzysiek
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka
Szybka odpowiedź i przede wszystkim anonimowość i lepiej się pisze niż rozmawia bo można wszystko przemyśleć i człowiek nie wstydzi się wszystkiego przekazać bo co sobie prawnik pomyśli gdyby się siedziało face to face.
Krzysztof, 39 lat
Wygodny szybki dostęp do zagadnień prawa. Jasne i klarowne odpowiedzi .
Agnieszka

Zgodnie z art. 66 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. 2016 r., poz. 1379, z późn. zm.) w razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych z powodu niezdolności do pracy wywołanej chorobą lub odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego, urlopu rodzicielskiego, odbywania ćwiczeń wojskowych albo krótkotrwałego przeszkolenia wojskowego – nauczycielowi przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego, w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Jeśli w szkole, w której jest Pani zatrudniona na czas nieokreślony, złoży Pani zwolnienie lekarskie 30 czerwca, to będzie Pani w kolejnym roku przysługiwał urlop uzupełniający w wymiarze 6 tygodni.

Jeśli zaś chodzi o pierwsze pytanie, czyli o zwolnienie lekarskie, to zasadą jest, iż zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego – czyli w czasie trwania umowy o pracę.

Jeśli ma Pani dwa stosunki pracy, ale jeden wygaśnie, to prawo do zwolnienia lekarskiego płatnego po wygaśnięciu tej umowy przysługiwać Pani będzie tylko z drugiego stosunku pracy. Dlatego najkorzystniej rozpocząć zwolnienie lekarskie jeszcze przed 30 czerwca, aby ZUS wyliczył Pani zasiłki chorobowe z dwóch umów o pracę.

Najlepiej przedstawić zwolnienia i zaświadczenia o ciąży w obu szkołach. Umowa na czas określony zostanie Pani z tego powodu wydłużona do dnia porodu, o ile nie jest to umowa na zastępstwo.

Podsumowując, gdy ma Pani dwa stosunki pracy, to dwa chorobowe przysługują tylko wtedy, gdy oba stosunki pracy trwają i zasiłek jest wyliczany dla każdej z umów osobno. Jeśli jeden stosunek pracy się kończy, a drugi trwa – otrzyma Pani zasiłek chorobowy tylko z tego trwającego i tylko z uwzględnieniem zarobków z tego stosunku pracy (z drugiego nie). Przedłużenie umowy z tytułu ciąży jest automatyczne. Nawet jeśli nie ma Pani zgody na dodatkową pracę teraz, nie można już Pani z powodu braku tej zgody wypowiedzieć stosunku pracy, bo okres ruchu kadrowego upłynął.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »