Kategoria: Rozwiązanie umowy przez pracownika
Baner RODO

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Okres wypowiedzenia – czy wlicza się umowę-zlecenie?

Autor: Dorota Kriger • Opublikowane: 2010-03-08

Podczas studiów, przez całe 5 lat, pracowałem u obecnego pracodawcy na podstawie umowy-zlecenia. Po zakończeniu studiów podpisałem umowę na czas nieokreślony. W ten sposób przepracowałem jeszcze 1,5 roku. Teraz niestety muszę zakończyć pracę dla tej firmy, prawdopodobnie za porozumieniem stron. Czy mam prawo domagać się 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia? Z firmą byłem de facto związany 7 lat.

»Wybrane opinie klientów

Mimo że na okres wypowiedzenia wpływ ma całkowity czas zatrudnienia u danego pracodawcy, to w zatrudnieniu nie uwzględnia się umów cywilnoprawnych, takich jak umowa-zlecenie czy umowa o dzieło. Regulacje tych umów znajdują się w Kodeksie cywilnym, i tylko w niewielkim stopniu zastosowanie do nich mają przepisy Kodeksu pracy.

Zgodnie z art. 36 § 1 K.p. okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

  1. 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
  2. 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
  3. 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

„Zatrudnienie” w Kodeksie pracy oznacza wykonywanie pracy na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę, gdyż zgodnie z art. 2 K.p. pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie właśnie tych umów. Stąd też nie stosuje się do osoby, z którą podpisano umowę-zlecenie, określenia „pracownik”, tylko „zleceniobiorca”.

Umowa-zlecenie, zgodnie z powyższym, nie jest wliczana w czas zatrudnienia ani nie wpływa na uprawnienia pracownicze. Oznacza to, że w Pana przypadku okres wypowiedzenia będzie wynosił 1 miesiąc, niezależnie od tego, że jest Pan związany z zakładem pracy od 7 lat.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.



Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rozwiązaniem umowy?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Kiedy złożyć dwutygodniowe wypowiedzenie umowy o pracę?

Do kwietnia 2011 r. mam urlop wychowawczy, ale od 1 września chciałabym rozpocząć nową pracę. Mam umowę na czas określony do 2012 r. i okres wypowiedzenia 14 dni. Jakiego dnia powinnam więc złożyć wypowiedzenie, żeby zachować ciągłość pracy?

Urlop wychowawczy podczas trwania okresu wypowiedzenia umowy o pracę

Złożyłam wypowiedzenie umowy o pracę. Czy będąc na wypowiedzeniu, mogę złożyć wniosek o urlop wychowawczy? Czy pracodawca może odmówić?

Okoliczność uzasadniająca rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia

Moje pytanie dotyczy rozwiązania umowy o pracę bez okresu wypowiedzenia. Art. 55 § 2 Kodeksu pracy mówi, że oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie, z podaniem przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy. Natomiast według art. 52 § 2 rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy. Rozumiem przez to, że osoba, która dowiedziała się o podstawie do rozwiązania umowy o pracę, może wypowiedzieć umowę tylko do miesiąca czasu. Później takie wypowiedzenie będzie nieskuteczne. Czy dobrze interpretuję te przepisy?

Rozwiązanie umowy z powodu niewypłacalności firmy

W związku z niewypłacalnością przedsiębiorstwa, w którym pracuję, pracodawca już 14 dni zalega mi z należną wypłatą, chciałbym wypowiedzieć umowę z art. 55 § 11 Kodeksu pracy. Czy jest to już jest ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków pracodawcy i czy mogę starać się o odszkodowanie w wysokości 3-miesięcznej wypłaty? A może lepiej zaczekać na planowane zwolnienia grupowe?

Obliczenie stażu pracy dla ustalenia długości okresu wypowiedzenia

Rozwiązuję umowę o pracę z moim pracodawcą. Ile wynosi okres wypowiedzenia przy rozwiązaniu umowy zawartej na czas nieokreślony, gdy do tej chwili przepracowałem nieprzerwanie u niego 2 lata i 11 miesięcy? Jednak jeszcze w trakcie studiów, 6 lat temu byłem zatrudniony u tego pracodawcy przez 1,5 miesiąca. W okresie tych 6 lat podejmowałem pracę u różnych pracodawców. W związku z tym, czy do obliczenia stażu pracy, od którego uzależniona jest długość okresu wypowiedzenia, będzie brany pod uwagę okres zatrudnienia z czasów studiów?

Wypłata zaległych diet dla kierowcy

Pracuję na pełen etat jako kierowca. Chcę zmienić pracę. Przez okres zatrudnienia (6 lat) pracodawca nie wypłacał mi żadnych diet, dodatków ani nadgodzin. Czy jeśli sam złożę wypowiedzenie, będę mógł ubiegać się o zaległe elementy wynagrodzenia?



Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »