Ciąża podczas stażu a zasiłek macierzyński i chorobowy

• Autor: Dorota Kriger

Jestem na stażu od 1 kwietnia do 30 września. Okazało się w sierpniu, że jestem w ciąży. Czy jak pójdę na L4 miesiąc przed końcem stażu, to czy do porodu będą wypłacane mi pieniążki?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Ciąża podczas stażu a zasiłek macierzyński i chorobowy

Czy stażystka w ciąży otrzyma zasiłek chorobowy i macierzyński?

Bezrobotny, który w związku z nabywaniem umiejętności praktycznych wykonuje zadania w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą (czyli na stażu) i który otrzymuje stypendium stażowe, podlega w trakcie tego stażu obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu (a także ubezpieczeniu zdrowotnemu). Ponadto – zgodnie z art. 9 ust. 6a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74 ze zm.) – stypendysta, który skierowany został na staż przez powiatowy urząd pracy, obowiązkowo podlega powyższym ubezpieczeniom tylko, jeżeli nie ma innych tytułów rodzących obowiązek ubezpieczeń społecznych.

Stażysta nie jest jednak ubezpieczony w zakresie ubezpieczenia chorobowego – ani obowiązkowo, ani dobrowolnie. Z tego też względu zwolnienie lekarskie, które stażysta otrzymuje podczas choroby w trakcie trwania stażu, nie uprawnia go do otrzymania zasiłku chorobowego (chory stażysta otrzymuje nadal stypendium stażowe, aż do dnia zakończenia umowy o staż). Naturalną konsekwencją tej sytuacji jest też to, że stażysta, który będzie nadal chorował po zakończeniu stażu, nie otrzyma zasiłku chorobowego ani z powiatowego urzędu pracy, ani z ZUS-u. Także zasiłek macierzyński nie będzie przysługiwał – do zasiłku tego prawo mają kobiety, które urodziły dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Dorota Kriger

Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.

 

Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »