Ciąża podczas stażu a zasiłek macierzyński i chorobowy

• Autor: Dorota Kriger

Jestem na stażu od 1 kwietnia do 30 września. Okazało się w sierpniu, że jestem w ciąży. Czy jak pójdę na L4 miesiąc przed końcem stażu, to czy do porodu będą wypłacane mi pieniążki?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Ciąża podczas stażu a zasiłek macierzyński i chorobowy

Czy stażystka w ciąży otrzyma zasiłek chorobowy i macierzyński?

Bezrobotny, który w związku z nabywaniem umiejętności praktycznych wykonuje zadania w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą (czyli na stażu) i który otrzymuje stypendium stażowe, podlega w trakcie tego stażu obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu (a także ubezpieczeniu zdrowotnemu). Ponadto – zgodnie z art. 9 u(Dst. 6a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych z. U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74 ze zm.) – stypendysta, który skierowany został na staż przez powiatowy urząd pracy, obowiązkowo podlega powyższym ubezpieczeniom tylko, jeżeli nie ma innych tytułów rodzących obowiązek ubezpieczeń społecznych.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Stażysta nie jest jednak ubezpieczony w zakresie ubezpieczenia chorobowego – ani obowiązkowo, ani dobrowolnie. Z tego też względu zwolnienie lekarskie, które stażysta otrzymuje podczas choroby w trakcie trwania stażu, nie uprawnia go do otrzymania zasiłku chorobowego (chory stażysta otrzymuje nadal stypendium stażowe, aż do dnia zakończenia umowy o staż). Naturalną konsekwencją tej sytuacji jest też to, że stażysta, który będzie nadal chorował po zakończeniu stażu, nie otrzyma zasiłku chorobowego ani z powiatowego urzędu pracy, ani z ZUS-u. Także zasiłek macierzyński nie będzie przysługiwał – do zasiłku tego prawo mają kobiety, które urodziły dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Magda – stażystka w urzędzie gminy
Magda rozpoczęła staż w kwietniu, a w sierpniu dowiedziała się, że jest w ciąży. Postanowiła kontynuować staż, ale w połowie września lekarz zalecił jej odpoczynek i wystawił zwolnienie lekarskie. Mimo że była na L4, do końca września otrzymywała jedynie stypendium stażowe. Po zakończeniu stażu nie miała prawa do zasiłku chorobowego ani macierzyńskiego, ponieważ nie była objęta ubezpieczeniem chorobowym.

 

Kasia – staż w sklepie odzieżowym
Kasia odbywała staż jako sprzedawczyni w sklepie odzieżowym. W sierpniu dowiedziała się, że spodziewa się dziecka. Ze względu na złe samopoczucie chciała przejść na L4, ale dowiedziała się, że jako stażystka nie ma prawa do zasiłku chorobowego. Zdecydowała się dokończyć staż, by przynajmniej do września otrzymywać stypendium. Po zakończeniu stażu musiała zarejestrować się w urzędzie pracy jako bezrobotna, ale nie uzyskała prawa do zasiłku macierzyńskiego.

 

Ania – staż w biurze rachunkowym
Ania zaczęła staż w kwietniu i planowała po nim znaleźć pracę. W sierpniu dowiedziała się, że jest w ciąży. Miała nadzieję, że jeśli pójdzie na zwolnienie lekarskie, dostanie zasiłek chorobowy, ale okazało się, że stażystom on nie przysługuje. Po zakończeniu stażu została bez świadczeń, a jedynym rozwiązaniem było znalezienie zatrudnienia na etat, aby uzyskać prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Podsumowanie

Stażystka, która zajdzie w ciążę podczas odbywania stażu, nie ma prawa do zasiłku chorobowego ani macierzyńskiego, ponieważ nie jest objęta ubezpieczeniem chorobowym. Nawet jeśli przejdzie na zwolnienie lekarskie przed zakończeniem stażu, nadal będzie otrzymywać tylko stypendium stażowe, ale jedynie do końca umowy. Po zakończeniu stażu nie przysługują jej żadne świadczenia, chyba że podejmie zatrudnienie na podstawie umowy o pracę i zostanie objęta ubezpieczeniem chorobowym. Warto więc zawczasu rozważyć inne opcje, które mogą zapewnić przyszłe wsparcie finansowe.

Oferta porad prawnych

Jeśli masz wątpliwości dotyczące swoich praw podczas stażu, ciąży czy innych kwestii związanych z ubezpieczeniami i świadczeniami, skorzystaj z profesjonalnej porady prawnej online. Doświadczeni prawnicy odpowiedzą na Twoje pytania, wyjaśnią przepisy i pomogą znaleźć najlepsze rozwiązanie w Twojej sytuacji. Szybka i wygodna konsultacja pozwoli Ci uniknąć błędów i zapewnić sobie należne wsparcie. Skontaktuj się już dziś i uzyskaj fachową pomoc bez wychodzenia z domu!

Źródła:

1. Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - Dz.U. 1998 nr 137 poz. 887

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Dorota Kriger

Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.

 

Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info