Termin wypłaty odprawy dla zwalnianego pracownika

• Autor: Dorota Kriger

Czy jest określony termin, w jakim pracodawca ma obowiązek wypłacić odprawę dla zwalnianego pracownika, a jeżeli tak, to jaki? Chodzi o odprawę w pełnym wymiarze, czyli w wysokości 3-miesięcznych dochodów, po zwolnieniu grupowym z powodów ekonomicznych.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Termin wypłaty odprawy dla zwalnianego pracownika

 W jakim terminie należy dokonać wypłaty odprawy?

Przepisy ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. Nr 90, poz. 844 z późn. zm.) nie określają, w jakim terminie należy dokonać wypłaty odprawy. Niemniej uznając, że odprawa należy się w związku z rozwiązaniem stosunku pracy (art. 8 ww. ustawy), przyjmuje się, że prawo do niej przysługuje w dniu zakończenia umowy o pracę, tj. z upływem czasu wypowiedzenia.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Nie ma przeszkód prawnych, aby pracodawca wypłacił odprawę przed tym terminem, nie jest to jednak praktykowane.

W razie gdyby nie doszło do wypłacenia odprawy pieniężnej pracownikowi w ostatnim dniu umowy o pracę, pracownik ten może domagać się zapłaty odsetek ustawowych, liczonych od pierwszego dnia opóźnienia, tj. od następnego dnia po rozwiązaniu umowy o pracę aż do dnia zapłaty odprawy.

Zgodnie z art. 291 § 1 Kodeksu pracy roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Przepis ten dotyczy także wypłaty odprawy oraz odsetek związanych z opóźnieniem wypłaty odprawy.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Wypłata odprawy zgodnie z terminem

Pani Anna, pracownica firmy produkcyjnej, została objęta zwolnieniem grupowym z powodu restrukturyzacji zakładu. Jej umowa wygasła 31 marca, a w tym samym dniu na jej konto wpłynęła odprawa w wysokości trzymiesięcznych zarobków. Pracodawca postąpił zgodnie z przepisami, zapewniając terminową wypłatę świadczenia.

Opóźniona wypłata odprawy

Pan Marek, wieloletni pracownik korporacji, otrzymał wypowiedzenie w ramach zwolnień grupowych. Jego umowa wygasła 30 czerwca, jednak odprawę otrzymał dopiero 15 lipca. W związku z opóźnieniem wystąpił do pracodawcy o odsetki ustawowe, które zostały mu wypłacone po interwencji działu kadr.

Brak wypłaty odprawy i konieczność dochodzenia roszczeń

Pani Katarzyna została zwolniona z przyczyn ekonomicznych, ale pracodawca nie wypłacił jej odprawy w terminie. Pomimo wielokrotnych próśb, firma zwlekała z płatnością. Po kilku miesiącach Katarzyna zdecydowała się na skierowanie sprawy do sądu pracy, który zasądził na jej rzecz zarówno odprawę, jak i odsetki za zwłokę.

Podsumowanie

Termin wypłaty odprawy dla zwalnianego pracownika nie jest jednoznacznie określony w przepisach, jednak przyjmuje się, że powinna ona zostać wypłacona najpóźniej w dniu rozwiązania umowy o pracę. Wypłata przed tym terminem jest możliwa, ale rzadko praktykowana. W przypadku opóźnienia pracownik ma prawo domagać się odsetek ustawowych od dnia następnego po rozwiązaniu umowy. Jeśli pracodawca nie wypłaci odprawy, pracownik może dochodzić swoich roszczeń na drodze sądowej, a zobowiązanie to przedawnia się po trzech latach.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz szybkiej i rzetelnej porady prawnej? Skorzystaj z naszych konsultacji online! Oferujemy fachowe wsparcie w sprawach związanych z prawem pracy, w tym dotyczącym odpraw, zwolnień grupowych i należnych świadczeń. Nasi specjaliści pomogą Ci zrozumieć Twoje prawa i wskażą najlepsze rozwiązania. Skontaktuj się z nami wygodnie, bez wychodzenia z domu – szybko, profesjonalnie i skutecznie.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Dorota Kriger

Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.

 

Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info