Rażące niedbalstwo pracownika

• Autor: Marta Handzlik

Czy pracodawca może zarzucić pracownikowi rażące niedbalstwo w okresie wypowiedzenia? Chodzi o brak haseł w tworzonym programie. Do tej pory nikt nie zgłaszał hasłowania plików jako problem. Problem „powstał” dopiero w tygodniu, w którym złożyłem wypowiedzenie.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Rażące niedbalstwo pracownika

Niezwłoczne rozwiązanie umowy o pracę z powodu ciężkiego naruszenia przez pracownika jego obowiązków

Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że w praktyce najczęściej dochodzi do niezwłocznego rozwiązania umowy o pracę z powodu ciężkiego naruszenia przez pracownika jego podstawowych obowiązków. Przyjmuje się, że do spełnienia tego warunku niezbędny jest znaczny stopień winy pracownika (wina umyślna lub rażące niedbalstwo), której oceny dokonuje się w stosunku do naruszenia podstawowych obowiązków i z uwzględnieniem zagrożenia lub naruszenia interesów pracodawcy.

Trudność może sprawiać określenie podstawowych obowiązków pracowniczych, gdyż Kodeks pracy co prawda zawiera katalog powinności pracownika, ale nie nazywa ich podstawowymi i nadaje im jedynie charakter przykładowy. Najczęściej jednak rozwiązanie umowy w tym trybie dotyczyć będzie ciężkiego naruszenia obowiązków wymienionych w Kodeksie pracy.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Ocena stopnia naruszenia obowiązku pracowniczego

W orzecznictwie sądowym i w piśmiennictwie prawniczym ukształtowały się poglądy określające, jakie zachowania mogą uchodzić za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych. Zgodnie z ustaloną linią orzecznictwa, ocena stopnia naruszenia obowiązku pracowniczego zależy m.in. od okoliczności każdego indywidualnego przypadku. Oznacza to, że przy ocenie tej należy brać pod uwagę „całokształt postępowania pracownika”, a nie jego jednorazowe zachowanie, jeżeli nie stanowi ono samo przez się jaskrawego naruszenia podstawowego obowiązku pracowniczego (np. gdy pracownik odmówił wykonania ważnego polecenia). Spóźnianie się do pracy stanowi z reguły ciężkie naruszenie dyscypliny pracy, gdy jest czynem powtarzającym się (jednorazowe, niewielkie spóźnienie nie ma tego charakteru, jeśli nie pociąga za sobą poważnego zakłócenia porządku pracy w danym dniu). Kwalifikacja naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych jako „ciężkiego” zależy więc od tego, w jakim stopniu dochodzi do naruszenia interesów pracodawcy, przy czym w przypadku określonych zawodów (np. dziennikarza) należy mieć na uwadze służebną rolę takiego zawodu wobec państwa i społeczeństwa (por. orzeczenie SN z dnia 19 marca 1998 r., I PKN 570/97, OSP 1999, nr 7-8, poz. 131 z glosą A. Sobczyka).

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych przyczyną rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia

Za ciężkie naruszenie (podstawowych obowiązków pracowniczych) może uchodzić tylko zachowanie zawinione przez pracownika. Wina jest bowiem jedną z przesłanek uzasadniających rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia na podstawie omawianego przepisu K.p. W grę wchodzi tu zarówno wina umyślna, jak też nieumyślna w postaci rażącego niedbalstwa. Wina pracownika rozumiana jest, podobnie jak w prawie karnym, jako naganność zachowania w znaczeniu subiektywnym. Pod tym względem zachodzi różnica między winą jako przesłanką uzasadniającą rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z pracownikiem, a rozwiązaniem umowy w tym trybie przez pracownika z pracodawcą, z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika.

Drugą przesłanką dopuszczalności rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę bez wypowiedzenia jest naruszenie przez pracownika podstawowego obowiązku pracowniczego. Kodeks pracy nie określa wprost, które z obowiązków pracownika określonych w kodeksie w art. 100 mają charakter „podstawowy”. Wyjątkowo tylko w art. 211 K.p. za podstawowy obowiązek pracownika uznane zostało przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Jeśli chodzi o inne obowiązki to ocena, czy mają charakter podstawowy musi się łączyć z charakterem wykonywanej przez pracownika pracy, np. przestrzeganie tajemnicy, powstrzymanie się od działalności konkurencyjnej, czy niepodejmowanie dodatkowego zatrudnienia. Również w indywidualnej umowie o pracę, pewne obowiązki pracownika mogą być przez strony podniesione do rangi podstawowych w danym stosunku pracy.

Podsumowując – w okresie wypowiedzenia złożonego pracodawcy przez pracownika pracodawca ma prawo skorzystać z art. 52 Kodeksu pracy, a więc zwolnić pracownika dyscyplinarnie, jednak w przypadku, o którym mowa w pytaniu – w mojej ocenie – nie doszło do ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych.

Pan nie wykonuje pracy, z której mógłby wynikać obowiązek sporządzania haseł. Jeśli nie wynika to z Pana obowiązków (które zostałyby uznane w umowie za pracę za podstawowe) – nie dochodzi do naruszenia obowiązków pracowniczych. Samo zarzucanie niedbalstwa – nawet rażącego – przy wykonywaniu zleconych zadań nie oznacza jeszcze, że pracownik ciężko naruszył podstawowe obowiązki.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

W firmie programistycznej pracownik działu IT przez wiele miesięcy tworzył wewnętrzne narzędzia bez zabezpieczeń hasłami. Nikt wcześniej nie zgłaszał zastrzeżeń, a zespół używał tych rozwiązań bez przeszkód. Dopiero po złożeniu przez niego wypowiedzenia, przełożony zakwestionował brak haseł jako „rażące niedbalstwo”, mimo że nie było to nigdy wymagane ani określone jako obowiązek w dokumentacji stanowiskowej.

 

W magazynie dużej hurtowni pracownik przez kilka tygodni przyjmował dostawy towarów, nie sprawdzając ich zgodności z dokumentami. Gdy odkryto duże braki w stanach magazynowych, uznano to za rażące niedbalstwo. W postępowaniu wyjaśniającym okazało się jednak, że procedura odbioru była nieprecyzyjna, a pracownik nie został nigdy formalnie przeszkolony w zakresie kontroli przyjęć.

 

Kierowca zawodowy, pracujący w transporcie międzynarodowym, zaparkował służbowy pojazd w miejscu niedozwolonym i zostawił go z włączonym silnikiem. Samochód został ukradziony. Firma rozwiązała z nim umowę dyscyplinarnie, wskazując na rażące niedbalstwo. Sąd pracy uznał jednak, że kara była nieproporcjonalna do winy, ponieważ pracownik działał pod presją czasu i wcześniej nie był karany za podobne sytuacje.

Podsumowanie

Zarzut rażącego niedbalstwa wobec pracownika musi być poparty konkretnymi okolicznościami, które wskazują na poważne naruszenie podstawowych obowiązków. Sam fakt złożenia wypowiedzenia nie może być powodem do doszukiwania się winy w dotychczasowej pracy, zwłaszcza jeśli wcześniej nie zgłaszano zastrzeżeń do sposobu jej wykonywania. Ocena, czy doszło do ciężkiego naruszenia obowiązków, powinna uwzględniać cały kontekst – zakres obowiązków, przyjęte praktyki w firmie oraz ewentualny wpływ zachowania pracownika na interesy pracodawcy. Wątpliwości w tej mierze przemawiają raczej za ostrożnością przy stosowaniu trybu natychmiastowego rozwiązania umowy o pracę.

Oferta porad prawnych

Jeśli masz wątpliwości co do legalności działań pracodawcy, nie wiesz, czy zarzuty wobec Ciebie są zasadne, albo potrzebujesz pomocy w ochronie swoich praw – skorzystaj z naszej porady prawnej online. Szybko i wygodnie otrzymasz rzetelną opinię prawną, dopasowaną do Twojej sytuacji, bez wychodzenia z domu.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
2. Orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 19 marca 1998 r., I PKN 570/97

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info