Przejście na inne stanowisko, a odpowiedzialność za powierzone mienie

Mam podpisaną odpowiedzialność materialną za powierzone mienie na magazynie. Z dniem 1 marca tego roku pracodawca podpisał ze mną porozumienie stron zmieniające stosunek pracy na inne stanowisko służbowe. Poprzednie to kierownik magazynu(odpowiedzialność materialna za powierzone mienie 100%), a od 1 marca jest to specjalista w zupełnie innym dziale niezależnym od zajmowanego stanowiska kierownika magazynu. Czy odpowiedzialność materialna za powierzone mienie wygasa? Jak złożę teraz wypowiedzenie umowy o odpowiedzialności materialnej, to już za późno na inwentaryzację?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Przejście na inne stanowisko, a odpowiedzialność za powierzone mienie

Zapisy umowy o odpowiedzialności za powierzone mienie

Na wstępie wskazuję, że w przypadku podpisania oddzielnej umowy w zakresie odpowiedzialności materialnej za powierzone mienie należy przeanalizować zapisy tej umowy. Co do zasady odpowiedzialność za mienie powierzone powstaje wówczas, gdy pracownikowi w ramach  dodatkowej umowy powierzono mienie pracodawcy do wyliczenia się lub zwrotu. Powierzenie odpowiedzialności może nastąpić również na podstawie zapisów w głównej umowie o pracę. Zaś umowa o odpowiedzialności materialnej rozwiązuje się, gdy dojdzie do rozwiązania lub wygaśnięcia głównej umowy o pracę. Analogicznie uznać należałoby, że zmiana warunków pracy stanowiąca zmianę angażu powoduje również rozwiązanie się umowy o odpowiedzialności materialnej. Odrębna umowa dotycząca powierzenia odpowiedzialności może też przewidywać zasady jej wypowiedzenia.

W kwestii odpowiedzialności materialnej pracownika wiele zależy również od regulaminów i zasad panujących w firmie, które regulują kwestie odpowiedzialności materialnej pracowników.[PRZYCISK]

Przejście na inne stanowisko

Odpowiedzialność za powierzone mienie wygasa wraz z ustaniem stosunku pracy (analogicznie z dniem przejścia na inne stanowisko). Najdalej na ostatni dzień zatrudnienia należy zaplanować inwentaryzację powierzonego mienia. W inwentaryzacji pracownik powinien osobiście uczestniczyć, by podpisać na koniec protokół zdawczo-odbiorczy. Chodzi o to, by zabezpieczyć się przed ewentualnymi późniejszymi roszczeniami, które pod adresem byłego pracownika zgłaszałby pracodawca. Jeśli pracownik nie może lub nie chce uczestniczyć w inwentaryzacji, może wskazać zaufaną osobę, która może go reprezentować. Jeśli tego nie zrobi, to pracodawca powoła specjalną komisję (najlepiej w minimum trzyosobowym składzie), która zajmie się inwentaryzacją.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Wniosek o dokonanie inwentaryzacji

W opisanym przypadku rekomenduję do pracodawcy wystąpić z pismem, w którym wskaże Pan np. że w związku ze zmianą stanowiska pracy należy dokonać rozliczenia poprzedniego stanowiska pod względem odpowiedzialności materialnej. W piśmie jednocześnie należało by wskazać, że z uwagi na niezasadność dalszego podnoszenia odpowiedzialności materialnej z racji zmiany stanowiska wnosi Pani o ewentualne zakończenie wszelkich zobowiązań z tego tytułu.

Skoro wcześniej inwentaryzacja nie została zrobiona, w mojej ocenie należałoby to jak najszybciej wyprostować i sporządzić taką inwentaryzację. Przede wszystkim wykonanie inwentaryzacji zabezpieczy Pana przed ewentualnymi przyszłymi roszczenia ze strony pracodawcy. Jednocześnie wskazuję, że trzeba brać tu pod uwagę również zapisy zawartych umów z pracodawcą oraz inne wewnętrzne regulacje w tym zakresie.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Zmiana Stanowiska

Anna pracowała jako kierownik magazynu z odpowiedzialnością materialną za powierzone mienie. Z dniem 1 marca została przeniesiona na stanowisko specjalisty w innym dziale. Ponieważ zmieniła stanowisko pracy, jej odpowiedzialność materialna za mienie magazynowe wygasła. W dniu przejścia na nowe stanowisko przeprowadzono inwentaryzację, w której uczestniczyła osobiście, podpisując protokół zdawczo-odbiorczy. Dzięki temu uniknęła ewentualnych roszczeń ze strony pracodawcy.

 

Brak Inwentaryzacji

Marek, również kierownik magazynu, został przeniesiony na stanowisko administracyjne bez inwentaryzacji mienia. Mimo zmiany stanowiska, odpowiedzialność materialna nadal go obciążała, co spowodowało problemy, gdy z magazynu zaginęły towary. Marek musiał uregulować braki z własnej kieszeni, co mogłoby zostać uniknięte, gdyby przeprowadzono inwentaryzację przy zmianie stanowiska.

 

Wniosek o Inwentaryzację

Katarzyna została przeniesiona z działu magazynu do działu sprzedaży. Nie przeprowadzono jednak inwentaryzacji. Obawiając się przyszłych roszczeń, złożyła wniosek o dokonanie inwentaryzacji do pracodawcy. Dzięki temu przeprowadzono rozliczenie powierzonego mienia, a Katarzyna uniknęła odpowiedzialności za ewentualne straty powstałe po jej przejściu na nowe stanowisko.

Podsumowanie

Odpowiedzialność materialna za powierzone mienie wygasa wraz z przejściem na nowe stanowisko, jednak konieczne jest przeprowadzenie inwentaryzacji, aby uniknąć przyszłych roszczeń ze strony pracodawcy. Warto złożyć wniosek o inwentaryzację przy zmianie stanowiska, aby zabezpieczyć się przed ewentualnymi problemami.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz wsparcia prawnego lub pomocy w sporządzeniu pism? Skorzystaj z naszych usług porad prawnych online i zyskaj profesjonalne wsparcie bez wychodzenia z domu. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-mieszkaniowe.info

Szukamy prawnika »