Praca w ochronie a dodatek za pracę w niedzielę

• Autor: Dariusz Kostyra

Czy pracując w systemie cztero brygadowym po 12 godzin należy się nam dodatek za prace w święta. Pracuje przy ochronie obiektów instytucji budżetowej w ruchu ciągłym to znaczy 12 godzin pracy 24 godzin wolnego 12 godzin pracy (nocna zmiana) 48 godzin wolnego. Jak powinno wyglądach naliczanie naszej pensji? W chwili obecnej otrzymujemy podstawę, dodatek za godziny nocne, wysługę lat oraz premie.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Praca w ochronie a dodatek za pracę w niedzielę

Dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych, w niedzielę i święta

Z treści artykułów 151 oraz 1511 wynika, iż dodatek za pracę w niedzielę przysługuje pracownikom za pracę w godzinach nadliczbowych.

Praca w godzinach nadliczbowych to praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy.

W uzasadnieniu uchwały z dnia 15 lutego 2006 r. (II PZP 11/05) Sąd Najwyższy stwierdził, iż pracodawca nie ma obowiązku zapłaty za pracę w niedzielę i święta, gdy praca wykonywana jest zgodnie z obowiązującym pracownika rozkładem czasu pracy oraz przy założeniu otrzymania w zamian innego dnia wolnego od pracy.

Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, iż składniki Pana pensji są zgodne z Kodeksem pracy – nie należy się Panu dodatkowe wynagrodzenie z tytułu pracy w niedzielę, jeśli jest ona zgodna z Pana normami czasu pracy.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Dariusz Kostyra

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »