Praca w ochronie a dodatek za pracę w niedzielę

• Autor: Dariusz Kostyra

Czy pracując w systemie cztero brygadowym po 12 godzin należy się nam dodatek za prace w święta. Pracuje przy ochronie obiektów instytucji budżetowej w ruchu ciągłym to znaczy 12 godzin pracy 24 godzin wolnego 12 godzin pracy (nocna zmiana) 48 godzin wolnego. Jak powinno wyglądach naliczanie naszej pensji? W chwili obecnej otrzymujemy podstawę, dodatek za godziny nocne, wysługę lat oraz premie.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Praca w ochronie a dodatek za pracę w niedzielę

Dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych, w niedzielę i święta

Z treści artykułów 151 oraz 1511 wynika, iż dodatek za pracę w niedzielę przysługuje pracownikom za pracę w godzinach nadliczbowych.

Praca w godzinach nadliczbowych to praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

 

W uzasadnieniu uchwały z dnia 15 lutego 2006 r. (II PZP 11/05) Sąd Najwyższy stwierdził, iż pracodawca nie ma obowiązku zapłaty za pracę w niedzielę i święta, gdy praca wykonywana jest zgodnie z obowiązującym pracownika rozkładem czasu pracy oraz przy założeniu otrzymania w zamian innego dnia wolnego od pracy.

Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, iż składniki Pana pensji są zgodne z Kodeksem pracy – nie należy się Panu dodatkowe wynagrodzenie z tytułu pracy w niedzielę, jeśli jest ona zgodna z Pana normami czasu pracy.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Ochroniarz w muzeum

Pan Jan pracuje jako ochroniarz w dużym muzeum. Jego grafik jest ustalony na system 4-brygadowy. W weekendy często pełni dyżury, także w niedziele. Mimo to, nie otrzymuje żadnego dodatku za pracę w niedzielę. Uważa, że skoro jego praca odbywa się w systemie ciągłym i niedziele są dla niego zwykłymi dniami pracy, to powinien mieć prawo do dodatkowego wynagrodzenia.

 

Ochroniarz w szpitalu

Pani Anna pracuje w ochronie szpitala. Jej praca jest szczególnie wymagająca, zwłaszcza w weekendy, kiedy ruch w szpitalu jest większy. Często zdarza się, że musi pracować w niedziele i święta. Mimo to, jej pracodawca twierdzi, że skoro jej praca jest rozłożona na cały miesiąc i otrzymuje ona wolne dni w zamian za pracę w weekendy, to nie przysługuje jej żaden dodatek.

 

Ochroniarz w firmie produkcyjnej

Pan Michał pracuje w ochronie dużej firmy produkcyjnej. Jego praca odbywa się w systemie 4-brygadowym, a dyżury przypadają mu również w weekendy i święta. Mimo, że jego praca jest uciążliwa i wymagająca, nie otrzymuje on żadnego dodatku za pracę w niedzielę i święta. Uważa, że skoro jego pracodawca osiąga duże zyski, powinien docenić jego pracę i wypłacić mu dodatkowe wynagrodzenie za pracę w dni wolne od pracy.

Podsumowanie

Powyższe przykłady ilustrują częste sytuacje, w których ochroniarze pracujący w systemie 4-brygadowym czują się pokrzywdzeni, ponieważ nie otrzymują dodatków za pracę w niedziele i święta, mimo że ich praca jest wykonywana w tych dniach. Sytuacja ta rodzi wiele wątpliwości i pytań dotyczących interpretacji przepisów prawa pracy.

Oferta porad prawnych

Masz wątpliwości dotyczące swojego wynagrodzenia jako pracownika ochrony? Potrzebujesz wsparcia prawnego w kwestii dodatków za pracę w niedziele i święta?

Skorzystaj z naszej konsultacji prawnej online!

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Dariusz Kostyra





Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info