• Autor: Katarzyna Nosal
Mąż jako pracownik nie odbija karty czasu ewidencji pracy. Powodem nieodbijania karty jest fakt, że praktycznie codziennie ma nadgodziny, a czytnik kart dostępny jest do godz. 16. Oczywiście przełożony o wszystkim wiedział. Teraz nagle mąż dostał naganę. Z informacji poufnych wiemy, że dyrektor chce męża zwolnić. Co mamy robić?
Zgodnie z treścią art. 108 Kodeksu pracy:
„§ 1. Za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy, pracodawca może stosować:
1) karę upomnienia;
2) karę nagany”.
Przesłankami odpowiedzialności porządkowej są: wina pracownika (co wynika z istoty tej odpowiedzialności oraz z art. 111) oraz bezprawność jego zachowania, polegająca na naruszeniu obowiązków określonych w § 1 i 2.
Z uwagi na powyższe wskazuję, iż jeżeli pracownik nie wywiązał się z nałożnych obowiązków lub nie stawił się do pracy niezgodnie z ustalonym harmonogramem – pracodawca może nałożyć karę upomnienia lub nagany. Jak wskazano powyżej, kary te są karami lżejszymi – obok kar pieniężnych – dlatego ich wymierzenie może nastąpić w przypadku niewielkiego stopnia winy.
Jeżeli mąż nie zgadza się z nałożeniem kary, powinien złożyć sprzeciw w terminie 7 dni od doręczenia decyzji o nałożeniu kary. Podstawami wniesienia sprzeciwu od kary porządkowej może być naruszenie przez pracodawcę przepisów formalnych, jak też przesłanek merytorycznych do jej zastosowania.
Do pierwszych z nich należy m.in. niedochowanie terminu z art. 109 Kodeksu pracy czy formy pisemnej wymierzania kary, ogólnikowość uzasadnienia, niewysłuchanie pracownika przed jego ukaraniem. Za brak podstaw do wymierzenia kary można uznać m.in.: zastosowanie kary w innych przypadkach niż wymienione w art. 108 KP, brak winy pracownika – np. zgoda pracodawcy na określone działanie pracownika i itp. Należy podkreślić, że nieskorzystanie przez pracownika z prawa do sprzeciwu uniemożliwia mu wniesienie odwołania do sądu pracy.
Jeżeli mąż nie czuje zawinienia w sprawie, a więc nie doszło do winy po jego stronie – zgodnie z literalnym brzmieniem przepisu, powinien jak najbardziej złożyć sprzeciw. Najlepszym rozwiązaniem jest opisanie zaistniałej sytuacji – proszę wskazać, iż mąż pozostaje często po godzinie 16 i czytnik wtedy nie działa, a pracodawca zdaje sobie z tego sprawę.
Proszę wskazać więc, iż nie doszło do zawinienia, a mąż w sposób należyty wywiązuje się z nałożonych obowiązków. Jeżeli pracodawca dalej nie będzie akceptował powyższej argumentacji – a więc wykazania braku winy, sprawę należy skierować do sądu. Proszę jednak jak najbardziej złożyć sprzeciw i opisać, jak wyglądała sytuacja do tej pory, proszę także wskazać na plotki, o których mają Państwo wiedzę, bowiem często taki sprzeciw powoduje zawarcie porozumienia w sprawie.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Katarzyna Nosal
Radca prawny od 2005 roku, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Udziela porad z prawa cywilnego, pracy oraz rodzinnego, a także z zakresu procedury cywilnej i administracyjnej. Ma wieloletnie doświadczenie w stosowaniu prawa administracyjnego i samorządowego. Ukończyła również aplikację sądową. Obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy