Zmuszanie pracowników do rezygnacji z urlopu

• Autor: Marta Handzlik

Pracodawca próbował zmusić nas do rezygnacji z urlopu wypoczynkowego i ekwiwalentu za ten urlop. Chciał, żebyśmy napisali oświadczenie, ponieważ nie wszyscy godzili się z tym, odstąpił od oświadczenia, a wymyślił sobie zebranie w godzinach wieczornych, tj. godz. 20.30. Ja będę akurat na wolnym, czy można wymusić na nas obecność? Chciałam nadmienić, iż pracodawca ma swoje biuro daleko od naszego miejsca pracy i prawie wszyscy jesteśmy przyjezdni. Wydaje mi się, że pora 20.30 jest raczej godziną do wypoczynku, a nie zebrań. Zagroził mi telefonicznie, że jeżeli nie podpiszę oświadczenia, to po urlopie nie mam po co wracać do pracy. Czy to wszystko jest zgodne z prawem?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Zmuszanie pracowników do rezygnacji z urlopu

Plan urlopów w firmie

Odpowiadając na Pani pytanie, uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 163 ustawy Kodeks pracy urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Planem urlopów nie obejmuje się części urlopu udzielanego pracownikowi na żądanie.

Pracodawca nie ustala planu urlopów, jeżeli zakładowa organizacja związkowa wyraziła na to zgodę; dotyczy to także pracodawcy, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa. W takich przypadkach pracodawca ustala termin urlopu po porozumieniu z pracownikiem.

Pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu. Ani do ekwiwalentu za urlop w razie rozwiązania stosunku pracy.

Odwołanie pracownika z urlopu i czas pracy

Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu tylko wówczas, gdy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu.

Dodatkowo – czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy.

Zmuszanie pracowników do rezygnacji z urlopu – niezgodne z prawem

Podsumowując – pracodawca nie może ani zmusić pracownika do rezygnacji z urlopu, ani zmusić go do tego aby w czasie urlopu stawił się do pracy (tym bardziej na zebranie). Dodatkowo – organizowanie zebrań po godzinach pracy jest naruszeniem przepisów o odpoczynku pracownika i o czasie pracy.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »