Kategoria: Uzp, regulaminy i przekształcenia organizacyjne

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wypowiedzenie układu zbiorowego pracy

Marta Handzlik • Opublikowane: 2016-03-16

W jaki sposób i co należy zrobić, aby wypowiedzieć układ zbiorowy pracy? Czy trzeba zawiadomić okręgowego inspektora pracy?

»Wybrane opinie klientów

Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel
Pani prawnik bardzo rzeczowo opisała mozliwości i zagrożenia. Podała na co będzie zwracał uwagę sąd.Odpowiadała na pytania dodatkowe, które zawsze powstaja w głowie laika w sprawach prawnych. Dzieki tej odpowiedzi uważam, że jeśli wspóllokatorka nie zechce się dalej porozumieć, to wystąpię na drogę sądową.
Krzysiek
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka
Szybka odpowiedź i przede wszystkim anonimowość i lepiej się pisze niż rozmawia bo można wszystko przemyśleć i człowiek nie wstydzi się wszystkiego przekazać bo co sobie prawnik pomyśli gdyby się siedziało face to face.
Krzysztof, 39 lat
Wygodny szybki dostęp do zagadnień prawa. Jasne i klarowne odpowiedzi .
Agnieszka

Odpowiadając na Pana pytania uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 2417 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r., poz. 1502) układ rozwiązuje się:

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

1) na podstawie zgodnego oświadczenia stron;

2) z upływem okresu, na który został zawarty;

3) z upływem okresu wypowiedzenia dokonanego przez jedną ze stron.

Oświadczenie stron o rozwiązaniu układu oraz wypowiedzenie układu następuje w formie pisemnej.

Okres wypowiedzenia układu wynosi trzy miesiące kalendarzowe, chyba że strony w układzie postanowią inaczej.

Podjęcie czynności rozwiązującej układ nie wymaga uzasadnienia. Oznacza to, że dla tej czynności jej przyczyna jest prawnie obojętna nawet wówczas, gdy zostanie wskazana. Rozwiązać układ może wyłącznie strona do tego uprawniona. Jeśli czynność rozwiązującą układ podejmie jeden ze związków zawodowych tworzących stronę związkową, z pominięciem innych związków, nie sposób takiej czynności kwalifikować jako wypowiedzenie układu. Jeśli poszczególne związki chcą działać samodzielnie, każdy z nich musi podjąć czynność rozwiązującą tego samego rodzaju. Wykluczona jest sytuacja, gdy jeden związek godzi się na porozumienie rozwiązujące, a inne składają oświadczenie o wypowiedzeniu układu.

Ustawodawca określa sposoby rozwiązania układu w sposób wyczerpujący. Nie jest możliwe rozwiązanie układu w inny sposób, na przykład bez wypowiedzenia albo niezwłocznie – za kilkumiesięcznym uprzedzeniem. Dopuszczalne sposoby rozwiązania dotyczą każdego układu, bez względu na rodzaj układu (zakładowy i ponadzakładowy) i okres, na który go zawarto. Pewnym wyjątkiem jest tu upływ czasu trwania układu, który odnosi się wyłącznie do układu zawartego na określony czas. Z uwagi na konieczność zgłoszenia organowi rejestrowemu podjęcia czynności rozwiązującej układ, rozwiązanie układu powinno nastąpić na piśmie, pod rygorem niewywołania skutków prawnych. Jest zasadą, że układ rozwiązuje się na mocy oświadczeń woli stron układu, które nie mogą być utożsamiane z czynnościami prawnymi typu cywilnego. Układ rozwiązuje się również z upływem okresu, na który został zawarty. Okres ten jest jednak wyznaczany przez strony, w ramach ich autonomii, co dowodzi pośrednio, że w i tym przypadku układ rozwiązuje się w sposób typowy, a więc na mocy oświadczeń woli stron.

Porozumienie stron jest dalece odformalizowanym sposobem ustania układu. Jest więc możliwe, dla przykładu, ustalenie w porozumieniu, że układ rozwiąże się po upływie roku od dnia zawarcia porozumienia, albo że rozwiąże się, jeśli zostanie spełniony określony warunek (np. zostanie wynegocjowana treść regulaminu wynagradzania, który ma zastąpić układ).

Wypowiedzenie układu jest typowym, najczęściej praktykowanym sposobem rozwiązania układu. Jeśli jest możliwe wypowiedzenie całego układu, tym bardziej dopuszczalne jest wypowiedzenie jego części lub tylko niektórych postanowień układu. Ustawowy okres wypowiedzenia układu (trzy miesiące) może być w układzie ukształtowany inaczej. Na pewno może być wydłużony. Co się tyczy jego skrócenia, w doktrynie przeważa pogląd dopuszczający taką możliwość. Należy jednak do tego problemu podchodzić z dużą ostrożnością. Skrócenie okresu wypowiedzenia układu może oznaczać rozwiązanie mniej korzystne dla pracowników, niż przewiduje to Kodeks pracy. Wcześniejsza utrata mocy obowiązywania układu może bowiem oznaczać wcześniejszą możliwość zmiany indywidualnych warunków pracy w drodze wypowiedzenia zmieniającego.

Część przedstawicieli doktryny przyjmuje, że układu zawartego na czas określony nie można wypowiedzieć z uwagi na jego cel. Inni autorzy są zdania, że wypowiedzenie takiego układu jest możliwe z uwagi na literalną wykładnię komentowanego przepisu. Na akceptację zasługuje drugi pogląd, z uwagi na ogólną konstrukcję komentowanego przepisu. Zezwala on na wypowiedzenie układu i nie zawęża zakresu jego odniesienia wyłącznie do układów zawartych na czas nieoznaczony.

Oświadczenie o wypowiedzeniu układu wymaga zachowania formy pisemnej. Dla wywołania skutków prawnych musi być doręczone drugiej stronie układu. Wypowiedzenie układu jest czynnością prawną jednostronną, a więc dochodzi do skutku bez względu na zgodę drugiej strony. Natomiast wycofanie wypowiedzenia jest możliwe pod warunkiem wyrażenia zgody przez drugą stronę układu.

Strony mogą dowolnie ustalić okres wypowiedzenia układu. Jeżeli jednak nie zamieściły odpowiedniego postanowienia w układzie (zawierając układ lub w okresie obowiązywania układu – w drodze protokołu dodatkowego), to wówczas zgodnie z art. 2417 § 3 Kodeksu pracy okres wypowiedzenia układu wynosi trzy miesiące kalendarzowe. Ponieważ przepis ten określa, że okres wypowiedzenia należy obliczać w miesiącach kalendarzowych, zatem stanowi on odrębną regulację, co oznacza, że wyłączone jest odpowiednie stosowanie przepisów Kodeksu cywilnego (art. 112 Kodeksu cywilnego dotyczącego obliczania terminu oznaczonego w miesiącach). W związku z tym stosując ustawowy okres wypowiedzenia należy przyjąć, że upływa on z ostatnim dniem miesiąca, a nie kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu.

Informacja o wypowiedzeniu układu podlega zgłoszeniu do rejestru układów. W odniesieniu do układów zakładowych taki rejestr prowadzi właściwy okręgowy inspektor pracy.

Wniosek o wpisanie do rejestru informacji o wypowiedzeniu układu składa się na piśmie. Zgodnie z § 9 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 4 kwietnia 2001 r. w sprawie trybu postępowania w sprawie rejestracji układów zbiorowych pracy, prowadzenia rejestru układów i akt rejestrowych oraz wzorów klauzul rejestracyjnych i kart rejestrowych (Dz. U. Nr 34, poz. 408) w razie, gdy wniosek o wpis informacji dotyczy okoliczności wymagających stwierdzenia w formie pisemnej, do tego wniosku powinien być dołączony odpowiedni dokument. W przypadku wniosku o wpis do rejestru informacji o wypowiedzeniu układu wnioskodawca powinien dołączyć pismo zawierające oświadczenie o wypowiedzeniu układu, z potwierdzeniem przez drugą stronę układu terminu zapoznania się z jego treścią.

O dokonaniu wpisu informacji o wypowiedzeniu układu do rejestru układów organ rejestrujący powiadamia strony układu. Jeżeli jednak wniosek o wpis informacji o wypowiedzeniu układu nie spełnia wymogów przewidzianych w § 9 ust. 1 i 2 (np. do wniosku nie dołączono pisma o wypowiedzeniu układu, brak potwierdzenia powiadomienia drugiej strony układu o jego wypowiedzeniu), wówczas nie podlega on rozpatrzeniu. Wniosek taki łącznie z dołączonymi dokumentami podlega zwrotowi wraz z pisemnym uzasadnieniem odmowy jego rozpatrzenia.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »