Kategoria: Zawarcie umowy

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nieodpłatna umowa zlecenia

Joanna Korzeniewska • Opublikowane: 2018-10-17

Chcę zatrudnić pracownika „na próbę”. Czy jest możliwość, aby taki pracownik przepracował u mnie miesiąc na nieodpłatnej umowie zlecenia? Dopiero po minimum dwóch, trzech tygodniach będę wiedział, czy ta osoba nadaje się na to stanowisko. Jeżeli można taką umowę stworzyć, to w jaki sposób musi być skonstruowana?

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedź uzyskana szybko. W pełni profesjonalnie nakreślone możliwości rozwiązania problemu ,może niekoniecznie po mojej myśli( co też zostało ujęte w odpowiedzi )wiadomo każda sprawa ma swoje oblicze ,ale mimo to polecam. Warto mieć świadomość ,że można z kanapy zasięgnąć porad fachowców.
Alina
Super serwis, super kontakt, szybkie rzeczowe odpowiedzi za nie wielkie pieniądze (do kolejnych klientów serwisu:proszę się nie bać..za jakieś 100 zł z hakiem... można przyjacielsko porozmawiać przez kilka tygodni jak przy dobrej kawie i ciachu...zresztą często ją popijam pisząc do Pana Mecenasa...nie wiem jak Pan po drugiej stronie :)Każde moje pytanie...nie zostało bez odpowiedzi....chociaż poruszałam się jak \"dziecko we mgle\" gubiąc się i powracając do sprawy z uporem maniaka zadając nie raz oczywiste pytania. Dziękuję za zrozumienie i pomoc....za wyzwolenie mnie ze stresu, który przez moją niepewność mnie zjadał. Będę polecała ten portal wszystkim, którzy będą potrzebować porady prawnej, a i ja w razie potrzeby ..skorzystam powtórnie (obym nie musiała :) )...licho nie śpi . Pozdrawiam serdecznie Pana Marka G. oraz cały Zacny Zespół
Izabela
Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel
Pani prawnik bardzo rzeczowo opisała mozliwości i zagrożenia. Podała na co będzie zwracał uwagę sąd.Odpowiadała na pytania dodatkowe, które zawsze powstaja w głowie laika w sprawach prawnych. Dzieki tej odpowiedzi uważam, że jeśli wspóllokatorka nie zechce się dalej porozumieć, to wystąpię na drogę sądową.
Krzysiek
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka

W obecnych czasach, kiedy to panuje swoboda umów, bardzo często można spotkać w obrocie różnego rodzaju umowy, nazwane oraz nienazwane. Wśród nich jest również umowa zlecenia, która należy do umów nazwanych, gdyż przepisy jej dotyczące można znaleźć w Kodeksie cywilnym (dalej K.c.).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Została ona opisana w art. 734 i następnych K.c. Zgodnie z art. 734 K.c. przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do wykonania określonej czynności na rzecz dającego zlecenie. Natomiast na podstawie art. 735 K.c., jeśli ani z umowy, ani z okoliczności nie wynika, że przyjmujący zlecenie zobowiązał się je wykonać bez wynagrodzenia, przyjmującemu zlecenie należy się wynagrodzenie. A contrario (wnioskując odwrotnie) można więc zawrzeć umowę zlecenia nieodpłatną, jednakże musi to zostać wyraźnie w umowie zapisane. Nie ma nigdzie zapisane, jak powinien brzmieć ten zapis, jednakże powinno z niego jasno wynikać, iż przyjmującemu zlecenie nie przysługuje wynagrodzenie za jego wykonanie.

Wystarczające będzie napisanie zdania – za wykonanie zlecenia opisanego w ..... (paragrafie czy też punkcie) przyjmującemu zlecenie nie przysługuje wynagrodzenie. Zawarcie niniejszej umowy nie stanowi tytułu do objęcia przyjmującego zlecenie obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi ani ubezpieczeniem zdrowotnym.

Pozostałe kwestie podobnie, jak w standardowych umowach zlecenia – należy oznaczyć przede wszystkim strony umowy, jej przedmiot, czyli obowiązki stron, jakie czynności powinien wykonać przyjmujący zlecenie, w jakim terminie, etc.

Nowe przepisy dotyczące płacy minimalnej przy umowach zlecenia nie wykluczają możliwości zawarcia nieodpłatnej umowy zlecenia, gdyż dotyczą one jedynie umów odpłatnych. Chciałabym jednak zwrócić Panu uwagę na dwie rzeczy.

Mianowicie po pierwsze, jeśli prowadzi Pan działalność gospodarczą, tego typu świadczenie traktowane jest jako nieodpłatne świadczenie i stanowi ono przychód zaliczany do przychodów z działalności gospodarczej i podlega ono opodatkowaniu, zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Drugą kwestią jest to, iż choć nie mam informacji na temat tego, jakie dokładnie będą obowiązki, ich wymiar m.in. czasowy, to bardzo możliwe, że tak naprawdę spełnione zostałyby przesłanki umowy o pracę i później osoba, z którą zostanie zawarta umowa zlecenia może wnieść do sądu pozew o ustalenie, iż w owym czasie rzeczywiście strony łączył stosunek pracy. Jeśli ta osoba będzie wykonywała obowiązki w czasie i miejscu przez Pana wskazanym, będzie wykonywać Pana polecenia, to jest duża szansa, że sąd uwzględniłby takie powództwo. Jeśli współpracownik będzie zadowolony, pewnie wówczas się na to nie zdecyduje, chociaż nigdy nie wiadomo. Chciałam po prostu uświadomić, iż istnieje pewne ryzyko, z którym należy się liczyć i nie można tego wykluczyć.

Tak więc podsumowując – istnieje możliwość zawarcia takiej umowy i należy wówczas koniecznie zawrzeć w niej zapis o tym, że czynności wykonywane są nieodpłatnie albo też, że wynagrodzenie nie przysługuje.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »