Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zwrot kosztów dojazdu do ZUS

Dorota Kriger • Opublikowane: 2009-03-18

Mam złamaną nogę. Od listopada już czterokrotnie stawiałem się na życzenie ZUS na badanie orzecznika. ZUS zwraca opłatę za przejazd autobusem z miejsca zamieszkania, ale za każdym razem, gdy dwukrotnie przemierzam całe miasto komunikacją miejską, to przez kilkanaście godzin dochodzę do siebie, walcząc z silnym bólem i opuchlizną. Czy mogę pojechać na wezwanie taksówką i przedłożyć za to rachunki?
Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Sprawę zwrotu kosztów reguluje rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z dnia 31 grudnia 2004 r. w sprawie zwrotu kosztów przejazdu osób wezwanych do osobistego stawiennictwa przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 12.01.2005 r. Nr 6, poz. 47, z 2009 r. Nr 26, poz. 161 – od 4.03.2009 r.).

W Pana przypadku zastosowanie może mieć poniżej zacytowany przepis:

„§ 4. W wyjątkowych okolicznościach, na wniosek osoby wezwanej, wzywająca jednostka organizacyjna Zakładu może wyrazić zgodę na zwrot kosztów za przejazd uzgodnionym środkiem transportu, z tym że zwracane koszty nie mogą przekraczać kwot określonych w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz. U. Nr 27, poz. 271 oraz z 2004 r. Nr 237, poz. 2376). Zgoda powinna być uzyskana przed wyjazdem osoby wezwanej”.

Oznacza to, że jeśli uzyska Pan zgodę na przejazd taksówką, to otrzyma Pan zwrot w wysokości równej tzw. kilometrówce (stawka za 1 km obowiązująca w dniu przejazdu x ilość km w obie strony – od miejsca zamieszkania do siedziby ZUS lub orzecznika).

Należy we wcześniejszym terminie zwrócić się pisemnie z prośbą o możliwość przejazdu taksówką, gdyż dopiero po uzyskaniu zgody jednostki organizacyjnej ZUS będzie Pan mógł wnioskować o zwrot na zasadach wymienionych w § 4 rozporządzenia.

W przeciwnym razie otrzyma Pan zwrot na ogólnych zasadach, wynikających z § 3, ust. 1 i 2 ww. rozporządzenia, mimo przedstawienia rachunków od firmy przewozowej w wyższej wysokości.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Zasiłek chorobowy i zasiłek dla bezrobotnych

Zasiłek chorobowy i zasiłek dla bezrobotnych

Kilka dni po ustaniu zatrudnienia byłam na L4. Po tym czasie złożyłam papiery do ZUS, żeby uzyskać zasiłek chorobowy. Dopiero po chorobie zarejestrowałam...

Ciąża a praca w warunkach szkodliwych dla zdrowia

W mojej pracy byłam zatrudniona na umowę-zlecenie, obecnie mam umowę o pracę na czas określony. W ciążę zaszłam w czasie trwania umowy-zlecenia, obecnie...

 

Wcześniejszy powrót z L4 po szybkim wyzdrowieniu – czy to możliwe?

W zeszłym tygodniu się rozchorowałem, poszedłem do lekarza i dostałem L4 do przyszłego piątku. Minęły 3 dni, biorę regularnie leki i w sumie jestem już...

 

Badanie alkomatem

Czy badanie alkomatem wszystkich pracowników jest legalne? Często kadrowa przychodzi niezapowiedziana i wzywa wszystkich pracowników na badanie alkomatem.

 

Refundacja okularów dla nauczyciela

Od roku nasza szkoła korzysta z dziennika elektronicznego. Biurko nauczycielskie w każdej sali lekcyjnej jest wyposażone w komputer. Na każdej...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »