Zwrot kosztów dojazdu do ZUS

• Autor: Dorota Kriger

Mam złamaną nogę. Od listopada już czterokrotnie stawiałem się na życzenie ZUS na badanie orzecznika. ZUS zwraca opłatę za przejazd autobusem z miejsca zamieszkania, ale za każdym razem, gdy dwukrotnie przemierzam całe miasto komunikacją miejską, to przez kilkanaście godzin dochodzę do siebie, walcząc z silnym bólem i opuchlizną. Czy mogę pojechać na wezwanie taksówką i przedłożyć za to rachunki?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Zwrot kosztów dojazdu do ZUS

Zwrot kosztów przejazdu osób wezwanych do osobistego stawiennictwa przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Sprawę zwrotu kosztów reguluje rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z dnia 31 grudnia 2004 r. w sprawie zwrotu kosztów przejazdu osób wezwanych do osobistego stawiennictwa przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 12.01.2005 r. Nr 6, poz. 47, z 2009 r. Nr 26, poz. 161 – od 4.03.2009 r.).

W Pana przypadku zastosowanie może mieć poniżej zacytowany przepis:

„§ 4. W wyjątkowych okolicznościach, na wniosek osoby wezwanej, wzywająca jednostka organizacyjna Zakładu może wyrazić zgodę na zwrot kosztów za przejazd uzgodnionym środkiem transportu, z tym że zwracane koszty nie mogą przekraczać kwot określonych w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz. U. Nr 27, poz. 271 oraz z 2004 r. Nr 237, poz. 2376). Zgoda powinna być uzyskana przed wyjazdem osoby wezwanej”.

Czy ZUS zgodzi się na dojazd taksówką i zwrot kosztów ubezpieczonego stawiającego się na badanie lekarza orzecznika?

Oznacza to, że jeśli uzyska Pan zgodę na przejazd taksówką, to otrzyma Pan zwrot w wysokości równej tzw. kilometrówce (stawka za 1 km obowiązująca w dniu przejazdu x ilość km w obie strony – od miejsca zamieszkania do siedziby ZUS lub orzecznika).

Należy we wcześniejszym terminie zwrócić się pisemnie z prośbą o możliwość przejazdu taksówką, gdyż dopiero po uzyskaniu zgody jednostki organizacyjnej ZUS będzie Pan mógł wnioskować o zwrot na zasadach wymienionych w § 4 rozporządzenia.

W przeciwnym razie otrzyma Pan zwrot na ogólnych zasadach, wynikających z § 3, ust. 1 i 2 ww. rozporządzenia, mimo przedstawienia rachunków od firmy przewozowej w wyższej wysokości.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Dorota Kriger

Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.

 

Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »