Kategoria: Uzp, regulaminy i przekształcenia organizacyjne

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Brak nagrody na kilka miesięcy przed odejściem na emeryturę

Marek Gola • Opublikowane: 2016-01-11

Z dniem 08.07.2013 r. mój pracodawca w uzgodnieniu ze związkiem zawodowym zmienił ZUZP. W części dotyczącej wypłaty nagród jubileuszowych zostały zmienione na mniej korzystne zasady naliczania nagród jubileuszowych oraz zmieniono okres zaliczania stażu pracy, tzn. nowy ZUZP uwzględnia tyko staż pracy w zakładzie, a nie uwzględnia stażu poza obecnym zakładem pracy. W moim przypadku, pomimo iż w dniu 01.05.2014 r. nabyłam prawo do wypłaty nagrody jubileuszowej za 40 lat pracy (zgodnie z zapisami w poprzednim ZUZP), pozbawia mnie całkowicie wypłaty nagrody jubileuszowej. Nadmieniam, że dotychczas pracując w tej firmie ponad 35 lat, otrzymałam nagrody jubileuszowe za 15, 20, 25, 30 i ostatnio za 35 lat pracy. Za kilka miesięcy odchodzę na emeryturę. Czy pracodawca może mnie pozbawić w tej sytuacji nagrody jubileuszowej?

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedź uzyskana szybko. W pełni profesjonalnie nakreślone możliwości rozwiązania problemu ,może niekoniecznie po mojej myśli( co też zostało ujęte w odpowiedzi )wiadomo każda sprawa ma swoje oblicze ,ale mimo to polecam. Warto mieć świadomość ,że można z kanapy zasięgnąć porad fachowców.
Alina
Super serwis, super kontakt, szybkie rzeczowe odpowiedzi za nie wielkie pieniądze (do kolejnych klientów serwisu:proszę się nie bać..za jakieś 100 zł z hakiem... można przyjacielsko porozmawiać przez kilka tygodni jak przy dobrej kawie i ciachu...zresztą często ją popijam pisząc do Pana Mecenasa...nie wiem jak Pan po drugiej stronie :)Każde moje pytanie...nie zostało bez odpowiedzi....chociaż poruszałam się jak \"dziecko we mgle\" gubiąc się i powracając do sprawy z uporem maniaka zadając nie raz oczywiste pytania. Dziękuję za zrozumienie i pomoc....za wyzwolenie mnie ze stresu, który przez moją niepewność mnie zjadał. Będę polecała ten portal wszystkim, którzy będą potrzebować porady prawnej, a i ja w razie potrzeby ..skorzystam powtórnie (obym nie musiała :) )...licho nie śpi . Pozdrawiam serdecznie Pana Marka G. oraz cały Zacny Zespół
Izabela
Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel
Pani prawnik bardzo rzeczowo opisała mozliwości i zagrożenia. Podała na co będzie zwracał uwagę sąd.Odpowiadała na pytania dodatkowe, które zawsze powstaja w głowie laika w sprawach prawnych. Dzieki tej odpowiedzi uważam, że jeśli wspóllokatorka nie zechce się dalej porozumieć, to wystąpię na drogę sądową.
Krzysiek
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu pracy zwanego dalej K.p.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Zmiana ZUZP jest w chwili obecnej powszechną praktyką. Wyłącznie ze stażu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej czasu pracy poza zakładem pracy wypłacającym nagrodę jest powszechne. Działania podjęte u Pani pracodawcy nie są zatem odosobnione.

Zmiana podstawy wypłat nagrody jubileuszowej w Pani zakładzie pracy nie stanowi, w mojej ocenie, naruszenia Pani praw pracowniczych, bowiem zmiana ZUZP nastąpiła zgodnie z przepisami prawa. Pracodawca w porozumieniu ze związkami zawodowymi skorzystał z prawa i zmienił zapisy ZUZP w zakresie nagrody jubileuszowej.

Proszę jednak sprawdzić dokładnie zapis ZUZP, gdyż parę razy w swej praktyce spotkałem się z zapisem, kiedy w takich przypadkach pracownik nabywał ponownie prawo do nagrody, którą otrzymał już uprzednio, co w Pani przypadku stanowiłoby prawo do wypłaty nagrody za 35 lat pracy.

W tym miejscu wskazać należy, iż prawo do nagrody jubileuszowej za 40 lat nabyła Pani w dniu 1 maja 2014 r., a zmiana wprowadzona został w dniu 8 lipca 2013 r. Powyższe ma istotne znaczenie, bowiem prawo do nagrody nabyła Pani pod rządami nowego ZUZP.

Zgodnie z poglądem wyrażonym przez Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 16 maja 2008 r., sygn. akt I PK 261/07, „przepisy układów zbiorowych pracy powinny być interpretowane w taki sposób, aby respektowana była zasada równego traktowania pracowników wyrażona w art. 112 k.p. Nakaz równego traktowania pracowników określony w art. 112 k.p. odnosi się do pracowników pozostających w takiej samej sytuacji. Dla stosowania tej zasady nie jest konieczne wykazanie nierównego traktowania pracowników przez pracodawcę w dotychczasowej praktyce. Pracodawca narusza ten nakaz, jeżeli traktuje pracownika inaczej (gorzej) niż potraktowałby inną osobę znajdującą się w takiej sytuacji. Cechą według której należy oceniać zachowanie równości w traktowaniu pracowników jest – w odniesieniu do nagród jubileuszowych – staż pracy.”

Nie ulega jednak wątpliwości, iż dla pełnego zobrazowania stanu prawnego koniczna byłaby analiza ZUZP w zakresie odnoszącym się do nagrody jubileuszowej. Jeżeli ma Pani możliwość, proszę uzyskać treść ZUZP w części dotyczącej nagrody jubileuszowej.

Przechodząc do meritum, wskazać należy na wyrok Sądu Najwyższego z dnia 3 lutego 2010 r., sygn. akt IIPK 199/09, zgodnie z którym „pracodawca może przyznać pracownikowi nagrodę jubileuszową, jeśli ten w dniu jej nabycia spełnia wszystkie wymagane warunki do jej otrzymania”.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »