Czy szkolenie obowiązkowe dla pielęgniarek jest wliczane do godzin pracy?

• Autor: Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Jestem pielęgniarką. Czy obowiązkowe szkolenie (stacjonarne lub online), na które wysyła mnie zakład pracy, liczy się do godzin pracy?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Czy szkolenie obowiązkowe dla pielęgniarek jest wliczane do godzin pracy?

Szkolenie a godziny pracy

Uprzejmie wskazuję, że podstawę prawną do udzielenia odpowiedzi na przedmiotowe zapytanie stanowi ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 2023 r., poz. 1465). Zgodnie z art. 9413 „Jeżeli obowiązek pracodawcy przeprowadzenia szkoleń pracowników niezbędnych do wykonywania określonego rodzaju pracy lub pracy na określonym stanowisku wynika z postanowień układu zbiorowego pracy lub innego porozumienia zbiorowego, lub z regulaminu, lub przepisów prawa, lub umowy o pracę oraz w przypadku szkoleń odbywanych przez pracownika na podstawie polecenia przełożonego, szkolenia takie odbywają się na koszt pracodawcy oraz, w miarę możliwości, w godzinach pracy pracownika. Czas szkolenia odbywanego poza normalnymi godzinami pracy pracownika wlicza się do czasu pracy”.

Wskazać należy, że przepis ten został dodany do Kodeksu pracy na podstawie ustawy nowelizującej z dnia 9 marca 2023 r. Nowelizacja ta stanowiła wyraz implementowania do porządku krajowego nakazu wynikającego z art. 13 2019/1152 dyrektywy w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej. Zgodnie z tym przepisem „państwa członkowskie zapewniają, aby w przypadku, gdy na mocy prawa Unii lub prawa krajowego, lub umów zbiorowych pracodawca zobowiązany był do zapewnienia pracownikowi szkolenia dla celów wykonywania pracy, do której został zatrudniony, szkolenie takie zapewnione zostało pracownikowi nieodpłatnie, liczyło się jako czas pracy i w miarę możliwości odbywało się w godzinach pracy”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Prawo pracownika do nieodpłatnego szkolenia

W uzasadnieniu wprowadzenia tej zmiany wskazano również na przyznanie pracownikowi prawa do nieodpłatnego szkolenia niezbędnego do wykonywania określonego rodzaju pracy lub na określonym stanowisku także w przypadku, gdy na mocy umowy o pracę pracodawca będzie zobowiązany do zapewnienia pracownikowi takiego szkolenia oraz w przypadku szkoleń odbywanych przez pracownika na podstawie polecenia przełożonego, a także zapewnienie, że szkolenia takie będą nieodpłatne, będzie zaliczało się je do czasu pracy i będą odbywały się w miarę możliwości w godzinach pracy, jest konieczna ze względu na zapewnienie spójności rozwiązań prawnych. Jeżeli szkolenia takie będą spełniały wymogi szkolenia dotyczącego podnoszenia kwalifikacji zawodowych, o których mowa w dziale czwartym Kodeksu pracy, rozdziale III. Kwalifikacje zawodowe pracowników, przepisy tego rozdziału będą dodatkowo stosowane.

Nie ma przy tym znaczenia, czy jest to szkolenie stacjonarne, czy też szkolenie online, jeżeli jest Pani kierowana przez pracodawcę na to szkolenie, to po pierwsze powinno ono być przeprowadzane w Pani czasie pracy, a jeżeli odbywa się po tym czasie, to należy okres ten zaliczać do czasu pracy.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Szkolenie online z obsługi nowego sprzętu medycznego
Anna, pielęgniarka w dużym szpitalu, została skierowana na obowiązkowe szkolenie online dotyczące obsługi nowego aparatu EKG. Szkolenie odbywało się w sobotę, poza jej standardowym grafikiem pracy. Dzięki nowym przepisom pracodawca musiał zaliczyć ten czas do godzin pracy i uwzględnić go w rozliczeniu tygodniowym.

 

Warsztaty stacjonarne z zakresu bezpieczeństwa pacjenta
Tomasz, pielęgniarz w przychodni, wziął udział w warsztatach stacjonarnych organizowanych przez pracodawcę. Warsztaty odbywały się w godzinach jego normalnej pracy, co zostało uwzględnione w jego harmonogramie. W efekcie Tomasz nie stracił swoich godzin pracy ani wynagrodzenia, ponieważ szkolenie było obowiązkowe i zaliczało się do jego czasu pracy.

 

Kurs podnoszący kwalifikacje zawodowe po godzinach
Maria, zatrudniona w prywatnym domu opieki, została zobowiązana przez pracodawcę do udziału w kursie podnoszącym kwalifikacje zawodowe. Kurs odbywał się codziennie po jej zmianie. Maria zgłosiła pracodawcy, że zgodnie z przepisami czas szkolenia musi być wliczony do jej godzin pracy. Pracodawca uznał jej rację i uwzględnił te godziny w miesięcznym grafiku.

Podsumowanie

Obowiązkowe szkolenia zlecone przez pracodawcę, zarówno stacjonarne, jak i online, zgodnie z Kodeksem pracy wliczają się do czasu pracy. Dotyczy to również szkoleń odbywających się poza standardowymi godzinami pracy, pod warunkiem, że są one niezbędne do wykonywania obowiązków zawodowych. Pracownik ma prawo, aby czas ten został uwzględniony w rozliczeniu godzinowym, co pozwala uniknąć strat finansowych i godzinowych.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy w sprawach związanych z czasem pracy lub obowiązkowymi szkoleniami? Opisz swój problem w formularzu pod artykułem, a nasi prawnicy udzielą Ci profesjonalnego wsparcia.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-mieszkaniowe.info

Szukamy prawnika »