Ciąża na urlopie wychowawczym a powrót do pracy

• Autor: Marta Handzlik

Aktualnie jestem na urlopie wychowawczym, który kończy się planowo za 2 miesiące. Jednak zaszłam w ciążę i mój powrót do pracy prawdopodobnie będzie tymczasowy. Dostałam już od pracodawcy skierowanie na badania kontrolne medycyny pracy, w związku z moim powrotem do pracy. Jeśli poinformuję pracodawcę o mojej ciąży i o tym, że prawdopodobnie wrócę do pracy jedynie po to, aby przekazać zwolnienie lekarskie w terminie zgłoszenia do pracy – czy grożą mi niekorzystne konsekwencje związane z zatrudnieniem? Zamierzam o ciąży poinformować pracodawcę wcześniej, ponieważ wiem, ile czasu zajmuje znalezienie i przeszkolenie osoby na zastępstwo. Co w sytuacji, jeśli otrzymam zwolnienie lekarskie wcześniej, niż wynikałoby to z ustaleń dotyczących powrotu po urlopie wychowawczym? Czy w każdym przypadku obowiązują mnie badania kontrolne medycyny pracy?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Ciąża na urlopie wychowawczym a powrót do pracy

Wykonanie badań kontrolnych po urlopie wychowawczym

Jeśli nie jest Pani w stanie po urlopie wychowawczym wrócić do pracy i od razu (od kolejnego dnia) przedstawi pracodawcy zwolnienie lekarskie, to nie musi Pani wykonywać badań kontrolnych. Badania kontrolne trzeba wykonać, jeśli zamierza Pani świadczyć pracę, a nie przebywać na zwolnieniu lekarskim.

Zobacz też: Powrót do pracy po wychowawczym

Zwolnienie lekarskie na urlopie wychowawczym

Otrzymanie zwolnienia lekarskiego na urlopie wychowawczym nie ma żadnego znaczenia, gdyż do końca urlopu wychowawczego zwolnienie to jest niepłatne. Zasiłek chorobowy zostanie Pani wypłacony dopiero od następnego dnia po zakończeniu urlopu wychowawczego, chyba że Pani zdecyduje się przerwać urlop wychowawczy i od razu przejść na zwolnienie lekarskie.

Zgodnie z art. 186(3) ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r., poz. 1666; dalej „K.p.”) – pracownik może zrezygnować z urlopu wychowawczego:

  • w każdym czasie – za zgodą pracodawcy,
  • po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy – najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy.

Przeczytaj też: Czy lekarz medycyny pracy pyta o ciążę

Poinformowanie pracodawcy o ciąży

Informacja o ciąży może być zawarta w zwykłym piśmie, ale warto dołączyć zaświadczenie od lekarza prowadzącego. Pismo dostarcza się do pracodawcy, ale jeśli w zakładzie pracy jest komórka odpowiedzialna za sprawy kadrowe – to można do nich. Forma jest dowolna, chociaż osobiście zalecam jednak pismo, a nie mail. Chyba że mail jest powszechnie przyjętą formą do takich oświadczeń. Jednak z punktu widzenia dowodowego – trudno udowodnić, że mail został odczytany, czyli doszedł do adresata.

Jeśli poinformuje Pani pracodawcę o ciąży i o tym, że po urlopie wychowawczym zamierza korzystać ze zwolnienia lekarskiego, nie musi się Pani obawiać żadnych negatywnych skutków. Pracodawca nie może Pani wypowiedzieć umowy w okresie ciąży (i późniejszego urlopu macierzyńskiego). Jednocześnie nie ma Pani obowiązku informować pracodawcy już teraz. Może to Pani zrobić praktycznie w dowolnym momencie, nawet w dniu zakończenia urlopu wychowawczego.

Zobacz również: L4 po wychowawczym kontrola ZUS

Dostarczenie zwolnienia lekarskiego pracodawcy

Zwolnienie lekarskie może być wysłane albo dostarczone pracodawcy przez inną osobę. Nie musi więc Pani samodzielnie fatygować się do pracodawcy. Gdyby się Pani zdecydowała wysłać zwolnienie pocztą, powinna Pani zawiadomić pracodawcę (na przykład telefonicznie), dlaczego nie stawiła się w pracy.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »