Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ciąża na urlopie wychowawczym a powrót do pracy

Marta Handzlik • Opublikowane: 2020-01-13

Aktualnie jestem na urlopie wychowawczym, który kończy się planowo za 2 miesiące. Jednak zaszłam w ciążę i mój powrót do pracy prawdopodobnie będzie tymczasowy. Dostałam już od pracodawcy skierowanie na badania kontrolne medycyny pracy, w związku z moim powrotem do pracy. Jeśli poinformuję pracodawcę o mojej ciąży i o tym, że prawdopodobnie wrócę do pracy jedynie po to, aby przekazać zwolnienie lekarskie w terminie zgłoszenia do pracy – czy grożą mi niekorzystne konsekwencje związane z zatrudnieniem? Zamierzam o ciąży poinformować pracodawcę wcześniej, ponieważ wiem, ile czasu zajmuje znalezienie i przeszkolenie osoby na zastępstwo. Co w sytuacji, jeśli otrzymam zwolnienie lekarskie wcześniej, niż wynikałoby to z ustaleń dotyczących powrotu po urlopie wychowawczym? Czy w każdym przypadku obowiązują mnie badania kontrolne medycyny pracy?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Ciąża na urlopie wychowawczym a powrót do pracy

Wykonanie badań kontrolnych po urlopie wychowawczym

Jeśli nie jest Pani w stanie po urlopie wychowawczym wrócić do pracy i od razu (od kolejnego dnia) przedstawi pracodawcy zwolnienie lekarskie, to nie musi Pani wykonywać badań kontrolnych. Badania kontrolne trzeba wykonać, jeśli zamierza Pani świadczyć pracę, a nie przebywać na zwolnieniu lekarskim.

Zwolnienie lekarskie na urlopie wychowawczym

Otrzymanie zwolnienia lekarskiego na urlopie wychowawczym nie ma żadnego znaczenia, gdyż do końca urlopu wychowawczego zwolnienie to jest niepłatne. Zasiłek chorobowy zostanie Pani wypłacony dopiero od następnego dnia po zakończeniu urlopu wychowawczego, chyba że Pani zdecyduje się przerwać urlop wychowawczy i od razu przejść na zwolnienie lekarskie.

Zgodnie z art. 186(3) ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r., poz. 1666; dalej „K.p.”) – pracownik może zrezygnować z urlopu wychowawczego:

  • w każdym czasie – za zgodą pracodawcy,
  • po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy – najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy.

Poinformowanie pracodawcy o ciąży

Informacja o ciąży może być zawarta w zwykłym piśmie, ale warto dołączyć zaświadczenie od lekarza prowadzącego. Pismo dostarcza się do pracodawcy, ale jeśli w zakładzie pracy jest komórka odpowiedzialna za sprawy kadrowe – to można do nich. Forma jest dowolna, chociaż osobiście zalecam jednak pismo, a nie mail. Chyba że mail jest powszechnie przyjętą formą do takich oświadczeń. Jednak z punktu widzenia dowodowego – trudno udowodnić, że mail został odczytany, czyli doszedł do adresata.

Jeśli poinformuje Pani pracodawcę o ciąży i o tym, że po urlopie wychowawczym zamierza korzystać ze zwolnienia lekarskiego, nie musi się Pani obawiać żadnych negatywnych skutków. Pracodawca nie może Pani wypowiedzieć umowy w okresie ciąży (i późniejszego urlopu macierzyńskiego). Jednocześnie nie ma Pani obowiązku informować pracodawcy już teraz. Może to Pani zrobić praktycznie w dowolnym momencie, nawet w dniu zakończenia urlopu wychowawczego.

Dostarczenie zwolnienia lekarskiego pracodawcy

Zwolnienie lekarskie może być wysłane albo dostarczone pracodawcy przez inną osobę. Nie musi więc Pani samodzielnie fatygować się do pracodawcy. Gdyby się Pani zdecydowała wysłać zwolnienie pocztą, powinna Pani zawiadomić pracodawcę (na przykład telefonicznie), dlaczego nie stawiła się w pracy.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Dzień wolny za pracę w święto

1. W jakim terminie pracodawca może udzielić dnia wolnego za święto przypadające w sobotę (1.05.) - okres rozliczeniowy wynosi miesiąc? 2. Czy za pracę...

 

Zaległy urlop po urlopie rodzicielskim dla nauczyciela

Jestem nauczycielką. Obecnie do 15 listopada tego roku przebywam na urlopie rodzicielskim. Czy bezpośrednio po tym urlopie mogę wykorzystać dwa dni urlopu za...

 

Urlop i dni ustawowo wolne od pracy

Pracuję w młodzieżowym ośrodku wychowawczym. Działa on w systemie całorocznym, w trybie ciągłym (24 godz. na dobę). Jestem wychowawcą...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »