Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj Zaloguj
urlop po chorobie

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Wynagrodzenie i ekwiwalent urlopowy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
thanys

PostWysłany: Wto, 09 Sie 2016, 14:49    Temat postu: urlop po chorobie Odpowiedz z cytatem

Mam pytanie odnośnie wyliczenia podstawy wymiaru wynagrodzenia urlopowego w przypadku gdy np 2 m-ce przed urlopem przebywałem na zwolnieniu chorobowym. Pracodawca w celu wyliczenia średniej (premia) z ostatnich 3 mcy, cofnął się do okresu sprzed zwolnienia. I tu pojawia się problem ponieważ pomimo iż przebywałem na zwolnieniu w tych 2 miesiacach otrzymywałem premie (wypłacane są z przesunięciem). Czy pracodwca nie powinien uwzglednic tych premii, które faktycznie otrzymałem a nie cofac sie do innego okresu gdzie traf chcial byly poprostu gorsze.

W rozporządzeniu regulującym te kwestie art. 11 mówiż w skrócie że cofamy się w przypadku jesli wynagrodzenie nie przysługiwało a tu ewidentnie wystepowało wiec nie ma potrzeby cofac sie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Wto, 09 Sie 2016, 17:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To, że te premie były w tym czasie (choroby) wypłacone, nie oznacza, że one przysługiwały właśnie za te miesiące. Przysługiwały za czas wcześniejszy - za czas kiedy zostały wypracowane, a moment przedstawienia ich do dyspozycji to sprawa zupełnie inna.

Czy jest możliwość przedstawienia jak wyglądają zapisy dot. wypłaty premii? Z jakim opóźnieniem są wypłacane? Czy nieobecność z powodu choroby ma na prawo do premii wpływ?
Powrót do góry
thanys

PostWysłany: Wto, 09 Sie 2016, 18:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

podam prosty przykład:

1. premia wypracowana np w styczniu wypłacana jest fizycznie w marcu (zasada)
2. od stycznia do marca wypracowujemy premie (wypłacane zgodnie z w/w zasadą)
3. cały kwiecień jesteśmy na zwolnieniu lekarskim (w kwietniu wpada premia za luty 100% płatna pomimo przebywania na zwolnieniu - to logiczne ponieważ dotyczy innego okresu)
4. w maju idziemy na urlop

Pracodawca wylicza wynagrodzenie za urlop uwzględniając premie fizycznie wypłacone od stycznia do marca (cofają się pomijając kwiecień)

pytanie czy nie powinni uwzględniać premii które niejako przysługiwały w tych 3 miesiącach (zostały w nich wypracowane)

wg mnie przepis "rozporządzenia urlopowego" par. 11.1 właśnie o tym mówi.

Nieobecność z powodu choroby ma wpływ na premię ale dotyczy miesiąca, w którym została wypracowana, a wtedy świadczyłem pracę normalnie

Bardzo proszę o pomoc
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Wto, 09 Sie 2016, 18:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sytuacja nietypowa. W moim odczuciu premia powinna być uwzględniona w kwotach wypłaconych w okresie luty - kwiecień, brak jest bowiem podstaw do tego, by którąkolwiek pominąć w podstawie wyn. urlopowego.
Powrót do góry
thanys

PostWysłany: Wto, 09 Sie 2016, 18:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wiem ze nietypowa - ja mam tylko takie Smile

coś takiego znalazłem na infor.pl:

Przez "wynagrodzenie wypłacone", o którym mowa w § 8 ust. 1 rzeczonego Rozporządzenia należy rozumieć wynagrodzenie przysługujące za okres, z którego ustalana była podstawa wymiaru wynagrodzenia, choćby jego faktyczne wypłacenie nastąpiło w późniejszym terminie. Należy zwrócić uwagę, iż w przepisie tym chodzi o to, za jaki okres premia przysługuje, a nie kiedy została wypłacona.

dalej jednak nie mam pewnosci Sad
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Wto, 09 Sie 2016, 19:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W tym przypadku trzeba zwrócić uwagę na hasło "okres z którego została ustalona podstawa" - tu nie widzę podstaw do tego, by cofać się w okresach, bo premie były wypłacone w okresie bezpośrednio poprzedzającym miesiąc, w którym był urlop, pomimo choroby.
Być może odpowiedź jest w regulaminie, który zasady wypłaty premii, jej zmniejszania, oraz wliczania do innych świadczeń nakazuje wliczać inaczej niż rozporządzenie - ale uwaga - zasady te nie mogą być mniej korzystne niż kodeksowe i wynikające z rozporządzenia.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Wynagrodzenie i ekwiwalent urlopowy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: