Kategoria: Inne

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zakwestionowanie świadectwo pracy przez ZUS

Marta Handzlik • Opublikowane: 2018-03-19

Wystawiłam dla pracownika świadectwo pracy. Świadectwo zostało podpisane niepełnym podpisem (bez imienia) i opatrzone pieczątką firmową (nie imienną). Pracownik zgłosił się do mnie z informacją, że ZUS zakwestionował mu świadectwo pracy, żądając pieczątki imiennej osoby podpisującej świadectwo. Czy ZUS ma rację w tej kwestii? Czy powinnam wystawić nowe świadectwo pracy z pieczątką imienną osoby podpisującej?

»Wybrane opinie klientów

Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel
Pani prawnik bardzo rzeczowo opisała mozliwości i zagrożenia. Podała na co będzie zwracał uwagę sąd.Odpowiadała na pytania dodatkowe, które zawsze powstaja w głowie laika w sprawach prawnych. Dzieki tej odpowiedzi uważam, że jeśli wspóllokatorka nie zechce się dalej porozumieć, to wystąpię na drogę sądową.
Krzysiek
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka
Szybka odpowiedź i przede wszystkim anonimowość i lepiej się pisze niż rozmawia bo można wszystko przemyśleć i człowiek nie wstydzi się wszystkiego przekazać bo co sobie prawnik pomyśli gdyby się siedziało face to face.
Krzysztof, 39 lat
Wygodny szybki dostęp do zagadnień prawa. Jasne i klarowne odpowiedzi .
Agnieszka

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z § 1 Rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy (Dz. U., poz. 2292) rozporządzenie określa:

1) szczegółową treść świadectwa pracy;

2) sposób i tryb wydawania świadectwa pracy;

3) sposób i tryb prostowania i uzupełniania świadectwa pracy;

4) pomocniczy wzór świadectwa pracy.

W świadectwie pracy zamieszcza się informacje niezbędne do ustalenia uprawnień ze stosunku pracy i uprawnień z ubezpieczeń społecznych.

Pomocniczy wzór świadectwa pracy zawiera załącznik do rozporządzenia.

Zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia świadectwo pracy powinno u dołu zawierać podpis pracodawcy lub osoby reprezentującej pracodawcę albo osoby upoważnionej do składania oświadczeń w imieniu pracodawcy.

Obecnie więc świadectwo pracy w ogóle nie zawiera obowiązku umieszczania pieczątki pracodawcy przy podpisie osoby wystawiającej świadectwo.

Poprzednie rozporządzenie z 1996 r. wskazywało, że na dole świadectwa pracy należało umieścić pieczęć i podpis pracodawcy lub osoby działającej w jego imieniu.

Tak więc świadectwo pracy jako dokument musi być podpisane przez pracodawcę lub osobę działającą w jego imieniu. Jednakże ani teraz, ani przedtem z rozporządzenia nie wynikało, że na świadectwie pracy trzeba było umieszczać pieczęć imienną. ZUS tego oczywiście nieustannie żąda, ale są to żądania nieuzasadnione.

Wystarczy jeśli na świadectwie pracy znajdzie się czytelny podpis pracodawcy (osoby działającej z jego upoważnienia) oraz pieczęć pracodawcy (jeśli świadectwo pracy było wystawiane przed 30 grudnia 2016 r.).

Tak więc świadectwo pracy sporządzone przez Panią jest dobre – jeśli ZUS je neguje, proszę poprosić o pisemne podanie podstawy prawnej takich żądań.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »