Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę w przypadku zmiany stanowiska w firmie

Dorota Kriger • Opublikowane: 2011-08-23

Rozważam rozwiązanie umowy z obecnym pracodawcą i chciałbym wiedzieć, czy obowiązuje mnie 1- czy 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Od maja 2008 pracuję nieprzerwanie w tej samej firmie. Maj – sierpień 2008 – okres próbny 3-miesięczny; sierpień 2008 – umowa na czas nieokreślony; grudzień 2008 – zmiana stanowiska, nowa umowa zastępująca poprzednią; od stycznia 2009 – umowa na czas nieokreślony. Czy 3 lata w firmie liczą się więc od maja 2008 r., czy od stycznia 2009?
Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 36 § 1 K.p. okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Przepis ten oznacza, że do okresu zatrudnienia, od którego zależy okres wypowiedzenia, należy wliczać wszystkie okresy wykonywania pracy u danego pracodawcy, bez względu na rodzaje zawartych z pracownikiem umów o pracę. Na okres wypowiedzenia nie wpływa zmiana umowy w związku ze zmianą stanowiska ani zmiana umowy w związku ze zmianą wymiaru czasu pracy (etatu).

Należy więc wliczyć do okresu zatrudnienia: umowę na czas próbny, umowy na czas określony, jeśli takie wystąpiły, oraz cały okres umowy zawartej na czas nieokreślony wraz z okresem wypowiedzenia. Zatrudnienie u danego pracodawcy stanowi suma wszystkich okresów wykonywania pracy u niego na podstawie stosunku pracy i – co istotne – bez względu na jakiekolwiek przerwy w tym zatrudnieniu. Ponadto do okresu zatrudnienia należy wliczać także okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła na zasadach określonych w art. 231 K.p., a także w innych przypadkach, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika (art. 36 § 11 K.p.).

W przypadku opisanym w pytaniu zatrudnienie trwa nieprzerwanie od maja 2008, dlatego – zgodnie z art. 36 § 1 pkt 3 K.p. – okres wypowiedzenia wyniesie 3 miesiące.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Okoliczność uzasadniająca rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia

Moje pytanie dotyczy rozwiązania umowy o pracę bez okresu wypowiedzenia. Art. 55 § 2 Kodeksu pracy mówi, że oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę...

 

Przedwstępna umowa o pracę

Dnia 1 czerwca powinienem rozpocząć pracę w pewnej firmie. Obowiązuje mnie 3-miesięczny okres próbny. Podpisałem list intencyjny lub raczej umowę...

 

Rozwiązanie umowy z powodu niewypłacalności firmy

W związku z niewypłacalnością przedsiębiorstwa, w którym pracuję, pracodawca już 14 dni zalega mi z należną wypłatą, chciałbym...

 

Prawo do odprawy emerytalnej przy wypowiedzeniu umowy

We wrześniu zawarłam umowę z pracownikiem na czas określony do września następnego roku. Pracownica kończy 60 lat w kwietniu i w związku...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »