Forum | Kontakt | Cennik | Porady prawne
Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.
Opublikowane: 2009-12-18 Autor: Dorota Kriger

Zwolnienie lekarskie w czasie ciąży

Ginekolog poinformował mnie, że pełnopłatne zwolnienie lekarskie przysługuje mi tylko w sytuacji, gdy to on będzie je wystawiał. Natomiast jeżeli wystawi je lekarz internista (np. w związku z przeziębieniem) i mimo że zaznaczy na zwolnieniu lekarskim „B”, to i tak dostanę tylko 80% wynagrodzenia. Coś nie chce mi się w to wierzyć... Czy jest przepis prawa, który to reguluje? Dodam, że pracodawcę o ciąży poinformowałam odpowiednim zaświadczeniem już miesiąc temu.
Dorota Kriger

Lekarz nie ma racji, twierdząc, że tylko zwolnienie wystawione przez niego będzie uprawniało Panią do zasiłku chorobowego w wysokości 100% podstawy wymiaru. Nie ma znaczenia w tym przypadku rodzaj choroby ani specjalność lekarza, który zwolnienie wystawił.

Istotną kwestią – zgodnie z zapisami ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 z późn. zm.) – jest sam fakt wystąpienia niezdolności do pracy lub niemożności wykonywania pracy w okresie ciąży. Tak wynika z art. 11 ust. 2. ustawy, zgodnie z którym miesięczny zasiłek chorobowy wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku, jeżeli niezdolność do pracy lub niemożność wykonywania pracy przypada w okresie ciąży.

Nie ma więc znaczenia, że niezdolność do pracy, np. w wyniku grypy, nie wynika ze stanu ciąży. Wystarczy bowiem, że choroba ta wystąpiła w okresie ciąży i fakt ten został odnotowany na druku ZUS ZLA w postaci kodu literowego „B”.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Ciąża a praca w warunkach szkodliwych dla zdrowia

W mojej pracy byłam zatrudniona na umowę-zlecenie, obecnie mam umowę o pracę na czas określony. W ciążę zaszłam w czasie trwania umowy-zlecenia, obecnie jestem w 6. tygodniu ciąży. Czy przysługuje mi zasiłek macierzyński? Czy jeśli praca jest fizyczna i z czynnikami szkodliwymi dla dziecka (choroby), mogę pójść wcześniej na urlop macierzyński? Praca nie pozwala mi nawet na wizyty u lekarza, które są wymagane.

Wcześniejszy powrót z L4 po szybkim wyzdrowieniu – czy to możliwe?

W zeszłym tygodniu się rozchorowałem, poszedłem do lekarza i dostałem L4 do przyszłego piątku. Minęły 3 dni, biorę regularnie leki i w sumie jestem już prawie zdrowy. Czy mogę w jakiś sposób anulować L4 i iść do pracy?

Badanie alkomatem

Czy badanie alkomatem wszystkich pracowników jest legalne? Często kadrowa przychodzi niezapowiedziana i wzywa wszystkich pracowników na badanie alkomatem.

Nieprzyjęcie wypowiedzenia zmieniającego

Szef powiadomił mnie niedawno, że w przyszłym miesiącu zostanę przeniesiony do innej placówki, odległej od mojego miejsca zamieszkania o 40 km. Nie chcę się na to zgodzić. Jeśli nie przyjmę wypowiedzenia zmieniającego, będzie to podobno porzucenie pracy. Co mogę zrobić? Czy należy mi się odszkodowanie?

Kwalifikacje do nauczania języka obcego w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych

Proszę o interpretację § 14 rozporządzenia MEN z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. Pytanie dotyczy kwalifikacji do zajmowania stanowiska nauczyciela języka obcego w specjalnych ośrodkach szkolno- wychowawczych. Z ustępu 5 wynika, że nauczyciele języków obcych nie muszą mieć dodatkowo oligofrenopedagogiki, żeby nauczać w szkołach specjalnych. Czy dotyczy to również szkół wchodzących w skład sosw? Czy nauczyciel języka obcego może nauczać języka obcego w sosw bez posiadania oligofrenopedagogiki?

Opinie naszych Klientów ››



Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.03.2016 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.09.2015 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.


wizytówka