Forum | Kontakt | Cennik | Porady prawne
Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.
Opublikowane: 2009-09-04 Autor: Dorota Kriger

Nagroda jubileuszowa

Czy okres pobierania zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia można zaliczyć do stażu, od którego zależy nabycie prawa do nagrody jubileuszowej? Wydaje mi się, że nie należy go wliczać, ale w mojej firmie obowiązuje inna praktyka, więc jeśli można, prosiłabym o podstawę prawną.
Dorota Kriger

Odpowiedź na Pani pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ aktualny stan prawny już nie zobowiązuje wszystkich pracodawców do wypłacania nagrody jubileuszowej.

Art. 79 Kodeksu pracy, który dotyczył nagrody jubileuszowej i na podstawie którego wydane zostało zarządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 23 grudnia 1989 r. w sprawie ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających do nagrody jubileuszowej oraz zasad jej obliczania i wypłacania – został uchylony w 1996 roku i aktualnie nie obowiązuje.

Obecnie kwestie przyznania tej nagrody – jeśli zakład pracy takową wypłaca – regulują wewnętrzne przepisy zakładu pracy, takie jak regulamin wynagradzania lub układ zbiorowy pracy. Jest też kilka wyjątków. Niektóre przepisy szczegółowe nadal nakazują wypłatę nagrody jubileuszowej poszczególnym grupom pracowników, a także regulują zasady jej wypłacania.

Zasady przyznawania nagrody jubileuszowej są więc w niektórych przypadkach zależne od tego, jaki zawód wykonują pracownicy bądź gdzie są oni zatrudnieni. Mianowicie nagroda jubileuszowa jest wypłacana:

  • górnikom – na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1981 r. w sprawie szczególnych przywilejów dla pracowników górnictwa;
  • pracownikom zatrudnionym w teatrze, operze, operetce, filharmonii, orkiestrze oraz estradzie i zespole pieśni i tańca lub prowadzącym tego typu działalność kulturalną – na podstawie rozporządzenie Ministra Kultury i Sztuki z dnia 31 marca 1992 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników niektórych instytucji kultury;
  • pracownikom zatrudnionym w bibliotekach, domach kultury, ośrodkach i klubach kultury, świetlicach i ogniskach artystycznych, galeriach i centrach sztuki, ośrodkach badań i dokumentacji w różnych dziedzinach kultury, domach pracy twórczej, muzeach, biurach wystaw artystycznych, jednostkach organizacyjnych mających na celu ochronę zabytków i Filmotece Narodowej – na podstawie rozporządzenia Ministra Kultury i Sztuki z dnia 23 kwietnia 1999 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników instytucji kultury prowadzących gospodarkę finansową na zasadach ustalonych dla zakładów budżetowych;
  • pracownikom jednostek badawczo-rozwojowych – na podstawie ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo – rozwojowych;
  • urzędnikom państwowym – na podstawie ustawy z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych;
  • pracownikom uczelni publicznych – na podstawie art. 156 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. o szkolnictwie wyższym;
  • nauczycielom, na podstawie ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta nauczyciela;
  • pracownikom izb wytrzeźwień – na podstawie zarządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 lutego 1994 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników zatrudnionych w izbach wytrzeźwień;
  • pracownikom, którzy nie są nauczycielami, zatrudnionym w szkołach, przedszkolach itp. – na podstawie zarządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 13 maja 1994 r. w sprawie zasad wynagradzania i innych świadczeń dla pracowników nie będących nauczycielami, zatrudnionych w przedszkolach, szkołach i innych placówkach;
  • pracownikom resortowym ośrodków szkolenia, dokształcania i doskonalenia kadr – na podstawie zarządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 czerwca 1995 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników resortowych ośrodków szkolenia, dokształcania i doskonalenia kadr.

W pozostałych przypadkach zasady przyznawania nagrody jubileuszowej mogą być kształtowane w sposób dowolny, przepisy prawa pracy nie zawierają bowiem żadnych ograniczeń co do długości stażu pracy wymaganego do jej przyznania i okresów zatrudnienia zaliczanych do tego stażu. Brak jest też przepisów, które mówiłyby, jaka powinna być częstotliwość przyznawania takiej nagrody czy też jej wysokość.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

W powyższej sprawie wypowiedział się też Sąd Najwyższy. Zgodnie z wyrokiem z 22 stycznia 2002 r. (I PKN 820/00) gratyfikacja jubileuszowa jest świadczeniem fakultatywnym i przepisy płacowe mogą kształtować do niej prawo w sposób samodzielny i swobodny. Istotą gratyfikacji jubileuszowej jest nagradzanie pracy u jednego pracodawcy lub w jednym zawodzie, nagroda jubileuszowa jest więc świadczeniem o charakterze zakładowym, branżowym lub zawodowym (stąd też nadal obowiązujące przepisy szczegółowe, dotyczące np. górników czy nauczycieli).

Jeśli w przepisach wewnątrzzakładowych brak informacji, jakie okresy powinny być uwzględniane, a jednocześnie przepisy te przewidują możliwość przyznania nagrody jubileuszowej pracownikom, to zastosowanie może mieć już nieobowiązujące, wyżej przywołane zarządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 23 grudnia 1989 r. w sprawie ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających do nagrody jubileuszowej oraz zasad jej obliczania i wypłacania.

Zgodnie zaś z § 4 ust. 3. pkt 2 zarządzenia do okresu pracy uprawniającego do nagrody wlicza się przypadające po wyzwoleniu okresy przerw w zatrudnieniu, spowodowane niezdolnością do pracy, w czasie której przysługiwały zasiłki z ubezpieczenia społecznego na wypadek choroby i macierzyństwa lub wynagrodzenie albo świadczenie rehabilitacyjne.

Proszę sprawdzić, czy w Pani przypadku zastosowanie mają przepisy szczegółowe (podane powyżej), czy też wewnętrzny regulamin oraz czy w regulaminie powołano się na nieobowiązujące już zarządzenie. Sądzę, że pomoże to rozstrzygnąć Pani wątpliwości.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Zasiłek chorobowy i zasiłek dla bezrobotnych

Kilka dni po ustaniu zatrudnienia byłam na L4. Po tym czasie złożyłam papiery do ZUS, żeby uzyskać zasiłek chorobowy. Dopiero po chorobie zarejestrowałam się w urzędzie pracy i uzyskałam prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Czy należy mi się zasiłek chorobowy, jeśli mam zasiłek dla bezrobotnych?

Ciąża a praca w warunkach szkodliwych dla zdrowia

W mojej pracy byłam zatrudniona na umowę-zlecenie, obecnie mam umowę o pracę na czas określony. W ciążę zaszłam w czasie trwania umowy-zlecenia, obecnie jestem w 6. tygodniu ciąży. Czy przysługuje mi zasiłek macierzyński? Czy jeśli praca jest fizyczna i z czynnikami szkodliwymi dla dziecka (choroby), mogę pójść wcześniej na urlop macierzyński? Praca nie pozwala mi nawet na wizyty u lekarza, które są wymagane.

Wcześniejszy powrót z L4 po szybkim wyzdrowieniu – czy to możliwe?

W zeszłym tygodniu się rozchorowałem, poszedłem do lekarza i dostałem L4 do przyszłego piątku. Minęły 3 dni, biorę regularnie leki i w sumie jestem już prawie zdrowy. Czy mogę w jakiś sposób anulować L4 i iść do pracy?

Badanie alkomatem

Czy badanie alkomatem wszystkich pracowników jest legalne? Często kadrowa przychodzi niezapowiedziana i wzywa wszystkich pracowników na badanie alkomatem.

Kwalifikacje do nauczania języka obcego w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych

Proszę o interpretację § 14 rozporządzenia MEN z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. Pytanie dotyczy kwalifikacji do zajmowania stanowiska nauczyciela języka obcego w specjalnych ośrodkach szkolno- wychowawczych. Z ustępu 5 wynika, że nauczyciele języków obcych nie muszą mieć dodatkowo oligofrenopedagogiki, żeby nauczać w szkołach specjalnych. Czy dotyczy to również szkół wchodzących w skład sosw? Czy nauczyciel języka obcego może nauczać języka obcego w sosw bez posiadania oligofrenopedagogiki?

Opinie naszych Klientów ››



Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.09.2016 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 2.09.2016 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.


wizytówka