Zmiana pracodawcy w okresie poprzedzającym przejście na urlop rodzicielski

• Autor: Marta Handzlik

Jestem w 7. miesiącu ciąży, przebywam na zwolnieniu lekarskim. Czy przed terminem porodu mogę lub powinnam przejść na urlop macierzyński? Planujemy z mężem, że ja wykorzystam tylko 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, resztę on (także rodzicielski). Dwa miesiące temu zmienił jednak pracę (mając miesiąc przerwy w zatrudnieniu). Jaka średnia zarobków będzie brana pod uwagę przy obliczaniu jego zasiłku podczas opieki nad dzieckiem? Czy musi mieć zaświadczenie o dochodach od poprzedniego pracodawcy?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Wykorzystanie urlopu macierzyńskiego przed porodem

Zgodnie z art. 180 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy nie więcej niż 6 tygodni urlopu macierzyńskiego może przypadać przed przewidywaną datą porodu.

Po porodzie przysługuje urlop macierzyński niewykorzystany przed porodem aż do wyczerpania okresu przysługującego jej urlopu podstawowego..

Pracownica, po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego ma prawo zrezygnować z pozostałej części tego urlopu; w takim przypadku niewykorzystanej części urlopu macierzyńskiego udziela się pracownikowi–ojcu wychowującemu dziecko, na jego pisemny wniosek.

Pracownica zgłasza pracodawcy pisemny wniosek w sprawie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego, najpóźniej na 7 dni przed przystąpieniem do pracy; do wniosku dołącza się zaświadczenie pracodawcy zatrudniającego pracownika–ojca wychowującego dziecko, potwierdzające termin rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego przez pracownika, wskazany w jego wniosku o udzielenie urlopu, przypadający bezpośrednio po terminie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego przez pracownicę.

Pracownica, nie później niż 14 dni po porodzie, może złożyć pisemny wniosek o udzielenie jej, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, a bezpośrednio po takim urlopie - urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze; pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownicy.

W przypadku złożenia wniosku o urlop dodatkowy i rodzicielski pracownica może zrezygnować z korzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego w całości lub w części i powrócić do pracy.

Pracownica składa pracodawcy pisemny wniosek w sprawie rezygnacji z korzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego w całości lub w części, w terminie nie krótszym niż 14 dni przed przystąpieniem do pracy; pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownicy.

W przypadku takim pracownik–ojciec wychowujący dziecko może złożyć pisemny wniosek o udzielenie mu dodatkowego urlopu macierzyńskiego w całości lub w części, w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego albo z części takiego urlopu; pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika–ojca wychowującego dziecko.

Odpowiadając więc na pierwsze Pani pytanie – może Pani zrezygnować ze zwolnienia lekarskiego i skorzystać z maksymalnie 6 tygodniu urlopu macierzyńskiego przed porodem, jednakże po porodzie będzie musiała Pani skorzystać z kolejnych 14 tygodni urlopu, co tak naprawdę wyczerpie podstawowy wymiar urlopu macierzyńskiego, jeśli jest to Pani pierwsze dziecko. Dlatego najlepiej w takiej sytuacji wykorzystać całe przysługujące Pani zwolnienie lekarskie, a dopiero potem korzystać z urlopu macierzyńskiego.

Jeśli chodzi o pytanie dalsze, dotyczące podstawy wyliczenia świadczeń – podstawę wymiaru zasiłku dla pracownika stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy albo z faktycznego okresu zatrudnienia za pełne kalendarzowe miesiące, jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem tego okresu.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wysokość zasiłku macierzyńskiego

Do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku przysługującego pracownikowi przyjmuje się przychód stanowiący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe lub wypadkowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia społeczne.

Jeżeli w okresie, z którego wynagrodzenie przyjmowane jest do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku, pracownik nie osiągnął pełnego wynagrodzenia z przyczyn usprawiedliwionych, przy obliczaniu podstawy wymiaru zasiłku:

  • wyłącza się wynagrodzenie za miesiące, w których pracownik przepracował mniej niż połowę obowiązującego go w tym miesiącu czasu pracy,
  • przyjmuje się – po uzupełnieniu – wynagrodzenie za miesiące, w których pracownik przepracował co najmniej połowę obowiązującego go w tym miesiącu czasu pracy.

Jeżeli pracownik w każdym miesiącu przepracował mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy z przyczyn usprawiedliwionych, przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku uwzględnia się wynagrodzenie za wszystkie miesiące, uzupełnione do pełnej wysokości.

Oprócz składników przysługujących za okresy miesięczne, w podstawie wymiaru zasiłku uwzględnia się składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy dłuższe niż miesiąc. Kwartalne składniki wynagrodzenia uwzględnia się w podstawie wymiaru zasiłku w wysokości 1/12 kwot wypłaconych pracownikowi za cztery kwartały kalendarzowe poprzedzające miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy roczne, uwzględnia się w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego w wysokości stanowiącej 1/12 kwoty wypłaconej pracownikowi za rok kalendarzowy poprzedzający miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

W podstawie wymiaru zasiłku przysługującego w czasie trwania ubezpieczenia nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo (wypłacanych) za okres pobierania zasiłku. Składniki te uwzględnia się jednak w podstawie wymiaru zasiłku przysługującego za okres po ustaniu zatrudnienia.

W razie zmiany umowy o pracę lub innego aktu nawiązującego stosunek pracy polegającej na zmianie wymiaru czasu pracy pracownika, podstawę wymiaru zasiłku stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy, jeżeli zmiana ta miała miejsce w okresie 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy albo w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy.

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia uzyskanego u płatnika składek w okresie nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, w trakcie którego powstała niezdolność do pracy.

W Pani wypadku (a raczej w wypadku Pani męża) będzie to wynagrodzenie z nowego stosunku pracy, bez uwzględnienia poprzedniego zatrudnienia. Dlatego też pobieranie zaświadczenia o dochodach od poprzedniego pracodawcy nie jest konieczne.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Marta i wcześniejszy urlop macierzyński

Marta, będąc w 7. miesiącu ciąży, przebywała na zwolnieniu lekarskim, ale chciała wcześniej zakończyć L4 i przejść na urlop macierzyński. Skonsultowała się z działem kadr i dowiedziała, że może to zrobić – maksymalnie 6 tygodni przed porodem. Zdecydowała się jednak zostać na zwolnieniu do dnia porodu, by móc później skorzystać w pełni z przysługujących jej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, zanim przekazałaby opiekę ojcu dziecka.

 

Tomek i luka w zatrudnieniu

Tomek zmienił pracę dwa miesiące przed narodzinami dziecka, miał miesiąc przerwy między jedną a drugą umową. Gdy planował wziąć część urlopu macierzyńskiego po żonie, zastanawiał się, jak ZUS policzy jego zasiłek. Okazało się, że dla celów wyliczenia świadczeń uwzględnione zostaną tylko zarobki z nowej pracy – wcześniejsze dochody z poprzedniego miejsca zatrudnienia nie będą brane pod uwagę, a zaświadczenie o nich nie jest potrzebne.

 

Aneta i elastyczny powrót do pracy

Aneta, po urodzeniu dziecka, wykorzystała 14 tygodni urlopu macierzyńskiego i postanowiła wrócić do pracy. Złożyła wniosek o rezygnację z pozostałej części urlopu i jednocześnie dostarczyła zaświadczenie od pracodawcy męża, że to on przejmie urlop. Dzięki dobrze przygotowanym dokumentom, oboje mogli płynnie przekazać sobie opiekę nad dzieckiem, zgodnie z przepisami i bez strat w świadczeniach.

Podsumowanie

Zmiana pracodawcy w okresie poprzedzającym przejście na urlop rodzicielski nie wyklucza możliwości skorzystania z przysługujących świadczeń, ale może mieć wpływ na ich wysokość. Kluczowe znaczenie ma ciągłość ubezpieczenia chorobowego oraz okres zatrudnienia u nowego pracodawcy. W przypadku kobiet w ciąży decyzja o przejściu z L4 na urlop macierzyński powinna być dobrze przemyślana, zwłaszcza gdy planuje się przekazanie części urlopu ojcu dziecka. Istotne jest również prawidłowe i terminowe złożenie wniosków oraz dostarczenie wymaganych zaświadczeń. Przemyślane działania i dobra organizacja pozwalają sprawnie skorzystać z przysługujących praw, nawet przy zmianie miejsca zatrudnienia.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz indywidualnej porady prawnej? Skontaktuj się z naszymi prawnikami online – szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu. Oferujemy rzetelne wsparcie w sprawach z zakresu prawa pracy, urlopów macierzyńskich i rodzicielskich oraz innych zagadnień związanych z zatrudnieniem. Opisz swoją sytuację, a my przygotujemy jasną i dopasowaną do Twojego przypadku odpowiedź.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info