Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zwolnienie lekarskie w przypadku systemu czterobrygadowego

Adam Dąbrowski • Opublikowane: 2007-07-04

Pracuję w systemie czterobrygadowym. Po sześciu dniach pracy (2 dni rano,2 popołudniówki i 2 nocki) mam dwa dni wolne. Jeśli otrzymam zwolnienie lekarskie obejmujące np. 4 dni pracy z jednego "tygodnia" dwa dni wolne i dwa dni z następnego tygodnia to mam mieć policzone 6 czy 8 dni chorobowego. Proszę również o wyjaśnienie sytuacji pracownika pozostającego na zwolnieniu lekarskim przez cały miesiąc, liczy mu się planowane np: 176 godziny, czy również godziny z dni wolnych?
Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 130 par. 3 K.p., wymiar czasu pracy pracownika w okresie rozliczeniowym ustalony zgodnie z art. 129 par. 1 K.p., ulega w tym okresie obniżeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy, przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy.

Oznacza to, że liczba dni zwolnienia lekarskiego nie pozostaje w bezpośredniej korelacji z liczbą dni pracy pracownika, ponieważ zwolnienie wystawia się na każdy dzień kalendarzowy.

Wystawione zwolnienie lekarskie np. na 8 kolejnych dni kalendarzowych może spowodować, że pracownik w tym czasie nie przepracuje 4 dni po 8 godzin, bo tylko tyle miał pracować, w tym czasie, zgodnie z ustalonym z góry na cały okres rozliczeniowy harmonogramem czasu pracy.

W innym przypadku może to być 6 dni po 12 godzin, jeśli taki rozkład czasu pracy był przewidziany do przepracowania w okresie objętym zwolnieniem lekarskim z powodu choroby

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Podróż służbowa i wyjazd w niedzielę

Zostałem oddelegowany do pracy w Gdańsku. Moje stałe miejsce zamieszkania to Bełchatów. Mój czas pracy trwa od 7 do 15. Czy pracodawca może mnie zmusić do...

 

Sezonowa praca w systemie równoważnym

Pracuję w kadrach niewielkiej firmy – praca typowo sezonowa. Do tej pory pracowników obowiązywał u nas podstawowy system czasu pracy...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »