Zwolnienie lekarskie w przypadku systemu czterobrygadowego

• Autor: Adam Dąbrowski

Pracuję w systemie czterobrygadowym. Po sześciu dniach pracy (2 dni rano,2 popołudniówki i 2 nocki) mam dwa dni wolne. Jeśli otrzymam zwolnienie lekarskie obejmujące np. 4 dni pracy z jednego "tygodnia" dwa dni wolne i dwa dni z następnego tygodnia to mam mieć policzone 6 czy 8 dni chorobowego. Proszę również o wyjaśnienie sytuacji pracownika pozostającego na zwolnieniu lekarskim przez cały miesiąc, liczy mu się planowane np: 176 godziny, czy również godziny z dni wolnych?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Zwolnienie lekarskie w przypadku systemu czterobrygadowego

System pracy czterobrygadowy a zwolnienie lekarskie

Zgodnie z art. 130 par. 3 K.p., wymiar czasu pracy pracownika w okresie rozliczeniowym ustalony zgodnie z art. 129 par. 1 K.p., ulega w tym okresie obniżeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy, przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy.

Oznacza to, że liczba dni zwolnienia lekarskiego nie pozostaje w bezpośredniej korelacji z liczbą dni pracy pracownika, ponieważ zwolnienie wystawia się na każdy dzień kalendarzowy.

Wystawione zwolnienie lekarskie np. na 8 kolejnych dni kalendarzowych może spowodować, że pracownik w tym czasie nie przepracuje 4 dni po 8 godzin, bo tylko tyle miał pracować, w tym czasie, zgodnie z ustalonym z góry na cały okres rozliczeniowy harmonogramem czasu pracy.

W innym przypadku może to być 6 dni po 12 godzin, jeśli taki rozkład czasu pracy był przewidziany do przepracowania w okresie objętym zwolnieniem lekarskim z powodu choroby.

Zobacz też: System 4-brygadowy

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Adam Dąbrowski

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »