Zawieszenie działalności gospodarczej a prawo do zasiłku chorobowego

• Autor: Kamilla Stefaniuk-Borówka

Jestem taksówkarzem, prowadzę własną działalność gospodarczą. Niestety poważnie się połamałem i przez trzy miesiące nie będę mógł wsiadać do auta. Czy mogę zawiesić działalność (a tym samym zawiesić opłacanie składek), będąc jednocześnie na zwolnieniu lekarskim? Czy skoro nie będę opłacał składek, będzie mi przysługiwał zasiłek chorobowy?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Zawieszenie działalności gospodarczej a prawo do zasiłku chorobowego

Ubezpieczenie emerytalne i rentowe w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej

Zgodnie z art. 14a ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej:

  • Przedsiębiorca niezatrudniający pracowników może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 1 miesiąca do 24 miesięcy.
  • Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej oraz wznowienie wykonywania działalności gospodarczej następuje na wniosek przedsiębiorcy.
  • Okres zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej rozpoczyna się od dnia wskazanego we wniosku o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej, nie wcześniej niż w dniu złożenia wniosku, i trwa do dnia złożenia wniosku o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej.

W stosunku do zobowiązań o charakterze publicznoprawnym zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej wywiera skutki prawne od dnia, w którym rozpoczyna się zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej, do dnia poprzedzającego dzień wznowienia wykonywania działalności gospodarczej.

Ponadto zgodnie z art. 36a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych:

  1. Ubezpieczenie emerytalne i rentowe w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą jest dobrowolne. Przedsiębiorca w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej nie opłaca ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego.
  2. Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej powoduje ustanie obowiązku ubezpieczeń społecznych od dnia, w którym rozpoczyna się zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej, do dnia poprzedzającego dzień wznowienia wykonywania działalności gospodarczej.
  3. Za okres zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca będący płatnikiem składek wyłącznie za siebie nie ma obowiązku składania deklaracji rozliczeniowej oraz opłacania składek na ubezpieczenia społeczne przewidzianych w ustawie.
  4. Wznowienie wykonywania działalności gospodarczej nie wymaga ponownego zgłoszenia do ubezpieczenia.

W związku z tym, że tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego ustaje od pierwszego dnia miesiąca po miesiącu, w którym przedsiębiorca zgłosił zawieszenie działalności, do ostatniego dnia miesiąca, w którym przedsiębiorca zgłosił wznowienie działalności (art. 36a ust. 2), to prawo do zasiłku chorobowego oraz pozostałych świadczeń z powodu choroby i macierzyństwa w okresie zawieszenia działalności ZUS ustali dla przedsiębiorcy tak jak dla osób niezdolnych do pracy, ale po ustaniu zatrudnienia.

Zawieszenie działalności gospodarczej a prawo do zasiłku chorobowego

Tak więc prawo do zasiłku chorobowego będzie przysługiwało przedsiębiorcy, o ile stanie się niezdolny do pracy:

  1. w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego i niezdolność do pracy trwa nieprzerwanie w okresie przerwy w ubezpieczeniu spowodowanej zawieszeniem działalności gospodarczej albo
  2. po ustaniu ubezpieczenia chorobowego (powodem ustania ubezpieczenia społecznego jest zawieszenie działalności gospodarczej), pod warunkiem że niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała nie później niż w ciągu:
    • 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego,
    • 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego – w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby (art. 7 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 z późn. zm.).

Pomimo spełnienia podanych wyżej warunków zasiłek chorobowy w okresie zawieszenia nie będzie przysługiwał, jeżeli osoba zawieszająca działalność:

  1. ma ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy;
  2. kontynuuje działalność zarobkową lub podjęła działalność zarobkową stanowiącą tytuł do objęcia obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym albo zapewniającą prawo do świadczeń za okres niezdolności do pracy z powodu choroby;
  3. nie nabyła prawa do zasiłku w czasie ubezpieczenia (z powodu zbyt krótkiego stażu ubezpieczeniowego);
  4. jest uprawniona do zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego;
  5. podlega obowiązkowo ubezpieczeniu społecznemu rolników określonemu w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Dodatkowo zasiłek chorobowy nie przysługuje za okres niezdolności do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli ubezpieczenie to ustało po wyczerpaniu prawa do zasiłku chorobowego – art. 13 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 ze zm.).

W Pana przypadku mamy do czynienia z sytuacją, że niezdolność do pracy powstała w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego i z powodu niemożliwości wykonywania pracy chciałby Pan zawiesić działalność. Jeżeli zatem niezdolność do pracy powstała w czasie trwania ubezpieczenia i jednocześnie w przypadku zawieszenia przez Pana działalności niezdolność do pracy będzie trwała nieprzerwanie – będzie Panu przysługiwało prawo do zasiłku chorobowego.

Należy pamiętać, że zasiłek chorobowy nie przysługuje osobie prowadzącej działalność pozarolniczą, jeżeli działalność jest nadal prowadzona, a nastąpiło jedynie wyłączenie z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »