Przedłużenie umowy o pracę po porodzie

• Autor: Michał Soćko

Moje pytanie dotyczy przedłużenia umowy po porodzie. Jestem zatrudniona na czas określony do 31.10.2023 r. To moja druga umowa na czas określony z tym pracodawcą. Kolejna powinna być umową na czas nieokreślony. Termin porodu wypada na wrzesień 2023 r. Wiem, że pracodawca nie ma obowiązku przedłużania umowy, ale może to zrobić. Jak uargumentować podanie i kiedy je złożyć? Pracodawcę nic to nie kosztuje, nie ponosi żadnych kosztów. Po okresie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego będę mogła wrócić do pracy. Pracodawca nie będzie musiał płacić mi za zaległy urlop. Jak sformułować takie podanie?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Przedłużenie umowy o pracę po porodzie

Termin złożenia podania

Przystępując do odpowiedzi na zadane przez Panią pytania, wskazać należy na wstępie, że w pewnym stopniu dotyczą one kwestii pozaprawnych.

Kiedy najlepiej złożyć takie pismo? Moim zdaniem przed pójściem na zwolnienie lekarskie, tak żeby ewentualnie była jeszcze możliwość osobistego porozmawiania z pracodawcą. Natomiast, jeżeli będzie Pani pracowała niemal do samego rozwiązania, to trochę wcześniej należałoby taki wniosek złożyć, żeby Pani wiedziała, jakie jest stanowisko pracodawcy i jak będzie wyglądała Pani sytuacja po porodzie oraz urlopie macierzyńskim.

Podanie o przedłużenie umowy

Co do samego wniosku, to powinien on zawierać typowe elementy pisma, tj. oznaczenie daty i miejsca, oznaczenie adresata pisma, oznaczenie nadawcy pisma, tytuł pisma, Pani wniosek, uzasadnienie wniosku, podpis własnoręczny oraz listę załączników, jeśli będzie Pani je dodawała (np. kopie kursów czy szkoleń etc.). Oczywiście, te wymienione załączniki trzeba również fizycznie do wniosku dołączyć.

Jak umotywować taki wniosek? Trudno do końca odpowiedzieć na to pytanie, bo nie znam Pani pracodawcy ani nawet branży, w której Pani pracuje. Niemniej jednak, po pierwsze, trzeba przypomnieć Pani kompetencje i umiejętności pracodawcy, podkreślić, że są one przydatne dla pracodawcy i będą one dalej przydatne po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Po drugie, jeśli otrzymywała Pani jakieś nagrody, wyróżnienia, pozytywne oceny okresowe etc., to również warto to w piśmie podkreślić. Nie zaszkodzi kopii takich dokumentów dołączyć do pisma jako załączniki. Co prawda powinny być one w aktach osobowych pracownika, ale zawsze pracodawca miałby je pod ręką razem z wnioskiem. Po trzecie, niech Pani wskaże we wniosku, że postara się jak najszybciej wrócić z urlopu macierzyńskiego. Pracodawcy będzie bowiem najprawdopodobniej zależało na tym, żeby mogła Pani jak najszybciej powrócić do pracy. Po czwarte, warto na pewno podkreślić, co już Pani w opisie stanu faktycznego podała, że przerwa w pracy nie będzie się wiązała dla pracodawcy z dodatkowymi kosztami. Może Pani dodać, że postara się jak najdłużej pracować, będąc w ciąży.

Na zakończenie dodam, że pracodawca może, ale nie musi uwzględnić Pani wniosku.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »