Niestawienie się w urzędzie pracy

• Autor: Dorota Kriger

Miałem się zgłosić do urzędu pracy 15.05.2013 r. na spotkanie jako bezrobotny. Niestety zapomniałem o nim i nie stawiłem się. Co przez to tracę? Jak sprawa wygląda z ubezpieczeniem? Równo za miesiąc od tego terminu wyjeżdżam do Anglii, gdzie będę miał pracę. Wychodzi więc na to, że przez miesiąc będę niezarejestrowanym bezrobotnym. Jakie będą tego konsekwencje?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Niestawienie się w urzędzie pracy

Utrata statusu bezrobotnego a prawo do ubezpieczenia zdrowotnego

W świetle przepisów ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (j.t. Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 1415 z późn. zm.) od dnia, w którym nie stawił się Pan na spotkanie w powiatowym urzędzie pracy, stracił Pan status osoby bezrobotnej i wszystkie związane z nim prawa i przywileje, takie jak prawo do ubezpieczenia zdrowotnego. Gdyby potrafił Pan w udokumentowany i rzetelny sposób usprawiedliwić przyczynę swojej nieobecności, mógłby Pan złożyć odpowiednie wyjaśnienie w PUP w ciągu 7 dni od dnia, w którym miał się Pan stawić – w takim przypadku zachowałby Pan swój status. Jednakże, jeśli nie jest Pan w stanie skutecznie usprawiedliwić swojej nieobecności, gdyż powodem było przeoczenie terminu wizyty, utrata statusu następuje od dnia niestawienia się w PUP (art. 33 ust. 4 pkt 4 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).

Osoba, która utraciła status bezrobotnego traci tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego, ale warto wiedzieć, że nadal przez 30 dni od dnia wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego zachowuje Pan prawo do świadczeń opieki zdrowotnej (art. 67 ust. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, Dz. U. z 2008 Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.).

Zatem w Pana przypadku w dniu wyjazdu za granicę ustanie Pana prawo do świadczeń medycznych, do tego zaś czasu może Pan w razie potrzeby korzystać z opieki zdrowotnej.

Ponieważ utrata statusu następuje z dniem, w którym miał się Pan stawić w PUP, wcześniejszy czas jest okresem, w którym ten status obowiązywał, a także w którego trakcie miał Pan prawo do wszystkich świadczeń i przywilejów z nim związanych. W związku z tym nie ma Pan obowiązku zwracać żadnych kwot związanych z ubezpieczeniem i świadczeniami, jeśli takowe były Panu udzielone.

W zaistniałej sytuacji niezależnie od planów wyjazdowych zalecam zgłoszenie się do PUP w celu przedstawienia sytuacji.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Dorota Kriger

Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.

 

Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »