Kategoria: Inne

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy należy się odprawa emerytalno-rentowa po rozwiązaniu umowy o pracę?

Marta Handzlik • Opublikowane: 2018-08-01

W związku z konfliktami w zakładzie pracy z dniem 30 maja 2015 roku rozwiązałem umowę z zakładem pracy na zasadzie porozumienia stron. Od dnia 30 maja 2015 roku przebywałem na ciągłym zwolnieniu chorobowym i po 180 dniach ZUS przyznał mi roczne świadczenie rehabilitacyjne, a po tym okresie czasu rentę do dnia 31.12.2019 r. Czy przysługuje mi od tego zakładu, w którym pracowałem, odprawa emerytalno-rentowa? Nie minęły jeszcze trzy lata, więc roszczenia jeszcze nie przedawniły się. Zakład płacił 6-miesięczne pobory pracownika.

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka
Szybka odpowiedź i przede wszystkim anonimowość i lepiej się pisze niż rozmawia bo można wszystko przemyśleć i człowiek nie wstydzi się wszystkiego przekazać bo co sobie prawnik pomyśli gdyby się siedziało face to face.
Krzysztof, 39 lat
Wygodny szybki dostęp do zagadnień prawa. Jasne i klarowne odpowiedzi .
Agnieszka
Jestem bardzo zadowolona. Porada pani prawnik Handzlik-Rosuł w jasny, zrozumiały sposób rozstrzygnęła moje wątpliwości. Cieszę się tym bardziej, że wyjaśnienie jest dla mnie bardzo korzystne. Odpowiedź na moje zapytanie dotarła w ciągu jednego dnia, a kwota na jaką porada została wyceniona pozytywnie mnie zaskoczyła. Jeżeli w przyszłości będę potrzebowała podobnej pomocy prawnej, na pewno skorzystam, bo prosta procedura, cena i czas w jakim uzyskałam informację są nie do przecenienia. 
Anna, nauczyciel, 57 lat
Odpowiedź na zadane pytanie była bardzo profesjonalna, pomocna i przygotowana na wysokim poziomie. 
Anna, księgowa, 56 lat

Zgodnie z art. 921 ustawy Kodeks pracy „pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia”. Oczywiście pracodawca ma prawo przewidzieć wyższą niż kodeksowa odprawę.

O tym, czy ma Pan prawo do odprawy, decydować będzie to, kiedy rozpoczęła się Pana choroba. Jeśli choroba rozpoczęła się w trakcie zatrudnienia, tylko pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie po zakończeniu pracy, otrzyma Pan odprawę. Jeżeli natomiast choroba rozpoczęła się po rozwiązaniu umowy o pracę, odprawa rentowa nie przysługuje.

Znamienne jest zatem to, kiedy zaczął Pan chorować i czy zwolnienie otrzymał Pan w ostatnim dniu pracy (nawet po zakończeniu dnia pracy) czy dopiero kolejnego dnia.

 

Z Pana pytania wynika, ze 30 maja był ostatnim dniem Pana pracy i pierwszym dniem zwolnienia – w takiej sytuacji odprawa Panu będzie przysługiwała, bo renta jest konsekwencją choroby rozpoczętej jeszcze w okresie zatrudnienia.

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 6 sierpnia 1998 r. (sygn. akt III ZP 22/98) „do nabycia prawa do odprawy nie ma znaczenia, że ustanie stosunku pracy oraz przyznanie renty nie zbiegły się w czasie. Istotne jest natomiast, że choroba rozpoczęła się w trakcie trwania stosunku pracy i w sposób nieprzerwany doprowadziła ostatecznie do przyznania pracownikowi renty”. 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »