Dwie umowy o pracę a ciąża

• Autor: Marta Handzlik

Mam dwie umowy o pracę u różnych pracodawców – jedna to umowa o pracę na zastępstwo, druga to umowa o pracę na czas nieokreślony. Obecnie dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Z której umowy mam iść na zwolnienie?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Dwie umowy o pracę a ciąża

Umowa o pracę w celu zastępstwa a świadczenia związane z ciążą i rodzicielstwem

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 177 § 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r., poz. 1502) umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

Przepisu tego nie stosuje się do umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Osoby, które wykonują pracę w kilku miejscach mogą liczyć w razie choroby na zasiłek z tytułu każdego zatrudnienia. Prawo do świadczeń związanych z chorobą i rodzicielstwem przysługuje bowiem z każdego tytułu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu.

Wykonywanie jakiejkolwiek pracy w okresie zwolnienia lekarskiego

W sytuacji pozostawania w zatrudnieniu na podstawie umowy o pracę (bez względu na to, jaka to umowa) u każdego z pracodawców pracownik ma prawo do wynagrodzenia za okres niezdolności do pracy z powodu choroby a następnie do zasiłku chorobowego. Z każdego etatu ma również prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku macierzyńskiego i opiekuńczego.

Jednym słowem – na zwolnienie lekarskie musi Pani pójść z każdej umowy. Nie ma bowiem możliwości, aby będąc na zwolnieniu u pracodawcy, u którego jest Pani zatrudniona na czas nieokreślony jednocześnie pracowała Pani u pracodawcy, u którego ma umowę na zastępstwo. Wykonywanie jakiejkolwiek pracy w okresie zwolnienia lekarskiego spowoduje, że ZUS wstrzyma zasiłek chorobowy i nakaże Pani jego zwrot za cały okres podlegania zasiłkowi.

Skoro jest Pani zatrudniona na dwa etaty, to lekarz musi Pani wystawić zwolnienie dla każdego zakładu pracy. Otrzyma więc Pani dwa druki zwolnienia, na każdym znajdą się inne dane pracodawcy i w ciągu 7 dni musi Pani dostarczyć zwolnienia każdemu z pracodawców.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »