Forum | Kontakt | Cennik | Porady prawne
Kategoria: Wypadki przy pracy i choroby zawodowe

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.
Opublikowane: 2011-04-08 Autor: Dorota Kriger

Pracodawca chce zmienić mi stanowisko pracy ze względu na stan zdrowia – czy może mnie zwolnić, jeśli odmówię?

Jestem pracownikiem fizycznym i mam umowę o pracę na czas nieokreślony. Od pewnego czasu podupadłem na zdrowiu, mam za sobą dwie operacje, co za tym idzie przebywałem często na zwolnieniu lekarskim, a to znów odbiło się na moim pracodawcy z powodu braku personelu. Pracodawca uważa, że moje problemy zdrowotne spowodowane są ciężką pracą fizyczną i chce przenieś mnie na inne stanowisko, na które ja nie wyrażam zgody. Uważam, tak jak i lekarze, że nie ma związku pomiędzy moimi schorzeniami a wykonywaną pracą fizyczną. Jakie mogę ponieść konsekwencje, jeśli odmówię zmiany stanowiska pracy? Czy pracodawca może rozwiązać ze mną umowę o pracę?
Dorota Kriger

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy oraz jest obowiązany chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki (art. 207 K.p.).

Jeśli realizując powyższe obowiązki pracodawca stwierdzi, iż wykonywana praca może wpływać na stan zdrowia pracownika, ma obowiązek skierować go na badania lekarskie. Wynika tak z orzeczenia Sądu Najwyższego z 18 grudnia 2002 r., w którym sąd uznał, że pracodawca może skierować pracownika na wcześniejsze badania, jeżeli nastąpiło jakieś zdarzenie, które by je uzasadniało (I PKN 44/02 OSNP wkł. 2003/6/5).

Pracodawca w takim przypadku będzie związany treścią orzeczenia – jeśli lekarz stwierdzi, iż pracownik może nadal świadczyć pracę na dotychczasowym stanowisku, pracodawca nie będzie mógł bez zgody pracownika go przenieść na inne stanowisko. Pracodawca sam nie może bowiem zadecydować o konieczności przeniesienia pracownika. Nie będzie też miał podstaw do rozwiązania umowy. Jednakże jeśli lekarz stwierdzi związek pomiędzy gorszym stanem zdrowia pracownika i wykonywaną pracą, i wyda orzeczenie wskazujące przeciwwskazania do dalszego świadczenia pracy – i pracodawca i pracownik powinni zastosować się do zaleceń lekarza. Pracodawca nie może bowiem dopuścić pracownika do pracy bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku (art. 229 § 4 K.p.).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Pracodawca może (ale nie musi) zaproponować inne stanowisko pracy, jednak musi pozyskać zgodę pracownika na taką zmianę i dokonać stosownych zmian w umowie o pracę, np. w formie porozumienia stron lub wypowiedzenia zmieniającego. Również lekarz medycyny pracy musi wydać orzeczenie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na nowym stanowisku. W przypadku braku możliwości powierzenia pracownikowi innej pracy czy też braku zgody pracownika na przeniesienie – pracodawca ma prawo umowę o pracę wypowiedzieć. W okresie wypowiedzenia należy zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Nieco inaczej jest, jeśli pracodawca podejrzewa u pracownika chorobę zawodową. Wtedy zastosowanie ma art. 230 § 1 K.p., zgodnie z którym w razie stwierdzenia u pracownika objawów wskazujących na powstawanie choroby zawodowej, pracodawca jest obowiązany, na podstawie orzeczenia lekarskiego, w terminie i na czas określony w tym orzeczeniu, przenieść pracownika do innej pracy nienarażającej go na działanie czynnika, który wywołał te objawy. Jeśli pracownik już stał się niezdolny do wykonywania dotychczasowej pracy wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej i nie został uznany za niezdolnego do pracy w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, pracodawca bezterminowo przenosi go na inne stanowisko pracy (art. 231 K.p.).

Jeśli pracownik nie wyrazi zgody na przeniesienie na inne stanowisko, pracodawca może nawet dyscyplinarnie rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę, gdyż „przeniesienie pracownika do innej pracy w trybie art. 230 K.p. należy traktować jako polecenie, którego odmowa wykonania może być uznana za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych (art. 52 § 1 pkt 1 K.p.)” – tak stwierdzono w wyroku Sądu Najwyższego z 1 grudnia 1999 r. (sygn. akt: I PKN 425/99, OSNAPiUS 2001/8 poz. 263).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Leczenie po wypadku w pracy

Mąż w grudniu miał wypadek w pracy, otrzymał protokół powypadkowy stwierdzający wypadek przy pracy ze względu na winę pracodawcy (nieuwzględnioną w protokole), sprawa zgłoszona do PIP. Kontrola potwierdziła nieprawidłowości, m.in. brak wymaganych szkoleń bhp. Obecnie jest złożony pozew o sprostowanie protokołu, mąż nadal przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym po wykorzystaniu chorobowego. Czy możemy wnioskować o wypłatę odszkodowania na poczet kosztów leczenia?

Szkodliwy wpływ pracy na zdrowie

Jestem geodetą od 20 lat. Rok temu zmienił się dyrektor naszej firmy i od tej pory byłam zmuszana do cięższej pracy, tj. robót ziemnych, wykopów itp., wykonywanych wcześniej przez pracowników fizycznych. Moje obowiązki związane były z pomiarami i pracą na komputerze, w umowie nie ma mowy o ciężkiej pracy fizycznej. Niestety zaczęłam chorować z przeciążenia stawów. Jestem po leczeniu i w trakcie rehabilitacji, lekarz orzekł szkodliwy wpływ pracy na zdrowie. Co mam teraz robić? Jak rozmawiać z szefem, na co mogę liczyć, tzn. jaką ochronę daje mi prawo?

Zawał serca jako wypadek w pracy

Mój mąż jest kierowcą ciężarówek. Ze względu na bardzo obciążające warunki pracy przeszedł zawał serca. Obecnie jest na rencie, otrzymał odszkodowanie z powodu wypadku. Czy możemy uznać zawał serca za wypadek przy pracy i starać się o odszkodowanie z tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu wskutek nieszczęśliwego wypadku lub niezdolność do pracy?

Ubezpieczenie wypadkowe marynarza

Jaki jest zakres odpowiedzialności polskiego pośrednika pracy kierującego pracownika do pracy u obcego armatora w przypadku wypadku śmiertelnego? Jaki jest zakres odpowiedzialności samego armatora? Jakich roszczeń może dochodzić żona zmarłego marynarza przed sądem polskim w przypadku wypadku przy pracy u armatora zagranicznego? W załączniku przesyłam tłumaczenie umowy sporządzonej w Polsce po angielsku pomiędzy marynarzem a polskim pośrednikiem. Z tym samym pośrednikiem (agencją zatrudnienia) marynarz zawarł również umowę pośrednictwa, która zawiera wszystkie elementy wymagane w art. 85 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Obie umowy mają tę samą datę, obie zostały sporządzone w Polsce i podpisane przez te same strony. Czy mąż podlegał pod nasze ustawodawstwo w zakresie ubezpieczenia wypadkowego?

Udowodnienie związku między zwolnieniem z pracy a chorobą psychiczną

Ponad dwa lata temu rozwiązana ze mną umowę o pracę z powodu likwidacji stanowiska. Po dwóch miesiącach zaczęłam chorować psychicznie i moje leczenie trwało ponad rok. Otrzymałam rentę z powodu niezdolności do pracy. Czy możliwe jest udowodnienie związku między zwolnieniem z pracy a chorobą psychicznąw moim przypadku?

Opinie naszych Klientów ››



Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.03.2016 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.09.2015 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.


wizytówka