Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
Ile pracodawca ma na dostarczenie L-4 do ZUS???

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> ZUS i KRUS
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kaja79

PostWysłany: Wto, 07 Paź 2008, 00:03    Temat postu: Ile pracodawca ma na dostarczenie L-4 do ZUS??? Odpowiedz z cytatem

Witam!!! Mam takie pytanie, ja jak pracownik mam 2 dni na dostarczenie zwolnienia lekarskiego ,a ile w takim razie ma pracodawca na dostarczenie go do ZUS-u? Jestem na zwolnieniu lekarskim od 28 czerwca gdyż jestem w zagrożonej ciąży.Zwolnienia dostarczam zawsze na czas a do tej pory nie dostałam jeszcze żadnych pieniędzy z ZUS.Dziś tam zadzwoniłam i dowiedziałam się ze jeszcze zadne zwolnienie do nich nie wpłyneło. Więc jak to jest ? Pracodawca moze robic co mu pasuje? Dziękuję pozdrawiam Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Wto, 07 Paź 2008, 19:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

w pierwszej kolejności należy odpowiedzieć na pytanie: ile osób zatrudnia firma? czy jest uprawniona do wypłaty zasiłków?
Jeśli tak - sprawę należy wyjaśnić u pracodawcy, to on powinien przechowywać dokumentację związaną z okresem zasiłkowym i wypłacać zasiłek chorobowy.
Jeśli firma jest mała (do 20 osób) zwolnienia powinny być przekazywane do ZUS niezwłocznie po ich otrzymaniu od Ciebie, a świadczenie powinien realizować ZUS.
Powrót do góry
kaja79

PostWysłany: Sro, 08 Paź 2008, 16:55    Temat postu: Witam ponownie Odpowiedz z cytatem

Firma w której pracuje jest mała ,zatrudnia 8 osób. Pierwsze zwolnienie ze szpitala miałm na okres 30 dni, kolejne zwolnienia chorobowe otrzymywałam od swojego ginekologa też 30 dniowe. Jak już pisałam dostarczałam je szefowi zazwczyczaj w dniu wystawienia zwolnienia. I tu pojawił się problem ,gdyż zwleka on z dostarczeniem ich do ZUS. Jak dzwoniłam w tej sprawie do szefa dowiedziałam się że ma na dostarczenie pół roku, czy to prawda? Czemu ja mam 2 dni a szef 6 miesięcy? Czy są to kolnejne przepisy uderzające w najuboższych? Bo z czego mam teraz żyć? Proszę o pomoc. Dziękuję pozdrawiam...
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Czw, 09 Paź 2008, 19:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

za stroną e-prawnik.pl

"Zgodnie z ustawą z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (art. 62) zaświadczenie lekarskie ubezpieczony jest obowiązany dostarczyć nie później niż w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania płatnikowi zasiłków. Tak więc przepis ten wprowadza 7-dniowy termin na doręczenie przez ubezpieczonego zwolnienia lekarskiego płatnikowi zasiłków, którym jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub pracodawca (ten ostatni wtedy, gdy zatrudnia więcej niż 20 osób). Pracownik dostarcza jednak zwolnienie zawsze pracodawcy, także wtedy, gdy pracodawca nie wypłaca zasiłków. Zawsze więc zwolnienie należy dostarczyć najpierw pracodawcy, on zaś przekazuje je do ZUS-u, który wypłaca zasiłek. Nieusprawiedliwione niedopełnienie obowiązku doręczenia zaświadczenia w wyznaczonym terminie zagrożone jest sankcją w postaci zmniejszenia wysokości zasiłku. W odniesieniu więc do pracowników doręczenie zwolnienia może nastąpić także ex post, nawet po dacie ważności zwolnienia lekarskiego, jeśli pracownik był w pracy nieobecny. Swą nieobecnością ujawnił bowiem zamiar skorzystania ze zwolnienia lekarskiego. Ustęp 2 powołanego już wyżej przepisu stanowi, iż ubezpieczony, którego płatnik składek zgłasza do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych, obowiązany jest dostarczyć zaświadczenie lekarskie w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania płatnikowi składek, który przekazuje je niezwłocznie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, podając datę dostarczenia tego zaświadczenia przez ubezpieczonego. Wynika więc z tego, iż pracodawca w pewien sposób może zostać skontrolowany przez ZUS w zakresie dopełnienia obowiązku dostarczenia zaświadczenia lekarskiego. Termin niezwłocznie jest w przepisach używany bardzo często. Nie dookreśla się go w taki sposób, iż podaje się jakąś konkretną liczbę dni. Oznacza, iż czynność powinna zostać dokonana bez zbędnej zwłoki, czyli najszybciej jak to możliwe. Istotnym jest, iż niedopełnienie wyżej opisanego obowiązku powoduje obniżenie o 25% wysokości zasiłku przysługującego za okres od 8 dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zaświadczenia lekarskiego, chyba że niedostarczenie zaświadczenia nastąpiło z przyczyn niezależnych od ubezpieczonego.

i jeszcze jeden fragment:

"Przytoczona powyżej ustawa nie wskazuje, w jakim terminie pracodawca z kolei ma obowiązek dostarczyć takie zwolnienie do ZUS-u. Nie określa tego wprost, jednak z przytoczonego przepisu należy wnioskować, że pracodawca także nie może przekroczyć powyższego terminu. Innymi słowy, pracodawca musi dostarczyć owo zwolnienie do ZUS w takim czasie, aby nie było to więcej niż powyższe 7 dni. W przeciwnym wypadku – chociaż nie stanowi tego wprost ani powołana ustawa, ani kodeks pracy – to na podstawie tego ostatniego należy uznać, iż pracodawca, który przekroczył powyższy termin (a pracownik z tego powodu otrzymał zasiłek w niższej – obniżonej – kwocie, popełnił wykroczenie przeciwko prawom pracownika. To z kolei jest podstawą do nałożenia na pracodawcę ewentualnej grzywny/"
Powrót do góry
harmonijka

PostWysłany: Wto, 14 Paź 2008, 08:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

o Boże, a u mnie utknelo zwolnienie pracownika i lezy juz ok 3 tyg SadSadSad wysle je dopiero dzisiaj z zus z-3 Sad
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> ZUS i KRUS Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: