Zmiana stanowiska i wynagrodzenia bez aneksu, czy podpisane pismo zastąpi aneks?

• Autor: Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Jestem pracownikiem korporacji zatrudnionym na umowę o pracę. Partner firmy oznajmił, że w tym momencie wszelkie aneksy do umów są zablokowane i jedyna forma zmiany stanowiska i wynagrodzenia może przybrać formę pisma, z podpisem HRBP. Moja decyzja jest oczekiwana dziś, tak abym jutro mógł otrzymać podpisany dokument (wcześniej informowałem pracodawcę, że w dniu jutrzejszym będę składał wypowiedzenie umowy o pracę). Czy dokument jest jakkolwiek wiążący dla pracodawcy?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Zmiana stanowiska i wynagrodzenia bez aneksu, czy podpisane pismo zastąpi aneks?

Zmiany w umowie o pracę

Uprzejmie wskazuję, że podstawą prawną do udzielenia odpowiedzi na zapytanie stanowi ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2023 r., poz. 1465). Co do zasady wszelkie zmiany umowy o pracę winny mieć charakter pisemny. Jeżeli chodzi o elementy umowy o pracę, to wynikają one z art. 29 § 1 Kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem „umowa o pracę określa strony umowy, adres siedziby pracodawcy, a w przypadku pracodawcy będącego osobą fizyczną nieposiadającego siedziby – adres zamieszkania, a także rodzaj umowy, datę jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy, w szczególności:

1) rodzaj pracy;

2) miejsce lub miejsca wykonywania pracy;

3) wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia;

4) wymiar czasu pracy;

5) dzień rozpoczęcia pracy;

6) w przypadku umowy o pracę na okres próbny:

a) czas jej trwania lub dzień jej zakończenia oraz, gdy strony tak uzgodnią, postanowienie o przedłużeniu umowy o czas urlopu, a także o czas innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli wystąpią takie nieobecności,

b) okres, na który strony mają zamiar zawrzeć umowę o pracę na czas określony w przypadku, o którym mowa w art. 25 § 22, a także postanowienie o wydłużeniu umowy w przypadku, o którym mowa w art. 25 § 23;

7) w przypadku umowy o pracę na czas określony – czas jej trwania lub dzień jej zakończenia”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Oświadczenie zamiast aneksu

Proszę zwrócić uwagę, że wynagrodzenie za pracę jest jednym z podstawowych elementów umowy o pracę. Wszelkie zmiany w tym zakresie winny mieć również charakter porozumienia pomiędzy stronami. Przedłożony dokument nie ma charakteru takiego dokumentu. Jest to jedynie jednostronne oświadczenie ze strony pracodawcy. W mojej ocenie zwiększenie Pana wynagrodzenia powinno nastąpić w formie aneksu do umowy o pracę. Natomiast jeżeli będzie miał Pan takie jednostronne oświadczenie pracodawcy, to w przypadku braku wypłaty wskazanej kwoty może Pan wystąpić do sądu powszechnego sądu pracy z powództwem o ustalenie wysokości wynagrodzenia w kwocie wskazanej w tym oświadczeniu. Natomiast dla mnie zupełnie niezrozumiałe jest stanowisko pracodawcy, że aktualnie nie zawiera się aneksów.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Zmiana stanowiska bez formalnego aneksu
Kamil, pracownik działu IT, został poinformowany przez swojego menedżera, że zostaje awansowany na stanowisko starszego specjalisty. W mailu od działu HR otrzymał załącznik z informacją o nowym wynagrodzeniu i obowiązkach. Jednak nie przygotowano aneksu do umowy o pracę. Po kilku miesiącach okazało się, że dział księgowości nadal wypłacał mu pensję zgodną z wcześniejszym stanowiskiem. Kamil musiał dochodzić swoich praw w sądzie pracy, gdzie wykazał, że awans był faktyczny, ale brak formalności skomplikował całą procedurę.

 

Obietnica podwyżki bez zabezpieczenia w formie pisemnej
Anna, zatrudniona w dziale sprzedaży, otrzymała ustną informację o podwyżce po osiągnięciu wyznaczonych celów kwartalnych. Zamiast aneksu do umowy, pracodawca wystawił jednostronne oświadczenie podpisane przez dział HR, które nie miało wiążącego charakteru. Po zakończeniu kwartału i spełnieniu warunków, firma nie wypłaciła obiecanego wynagrodzenia, tłumacząc się błędem w komunikacji. Anna złożyła skargę do Państwowej Inspekcji Pracy, która stwierdziła, że wszelkie zmiany dotyczące wynagrodzenia muszą być zawarte w umowie.

 

Zmiana zakresu obowiązków bez aneksu
Piotr, zatrudniony jako magazynier, został poinformowany, że od następnego miesiąca będzie odpowiedzialny także za obsługę wózka widłowego. Pracodawca przesłał mu mail z informacją o nowych obowiązkach i zapewnieniem o zwiększeniu wynagrodzenia. Po dwóch miesiącach Piotr nadal wykonywał dodatkowe zadania, ale jego wynagrodzenie nie uległo zmianie. Złożył skargę do sądu pracy, który orzekł, że zmiana zakresu obowiązków bez odpowiedniego aneksu do umowy jest niezgodna z przepisami i narusza prawa pracownika.

Podsumowanie

Wszelkie zmiany dotyczące wynagrodzenia lub zakresu obowiązków powinny być potwierdzone w formie aneksu do umowy o pracę. Jednostronne oświadczenia lub ustne obietnice pracodawcy nie mają wiążącej mocy prawnej i mogą prowadzić do problemów z egzekwowaniem swoich praw. Aby uniknąć nieporozumień, warto zawsze wymagać pisemnego aneksu.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy w sporządzeniu aneksu do umowy lub rozwiązania sporu z pracodawcą? Opisz swój problem w formularzu pod artykułem, a nasi prawnicy udzielą Ci wsparcia online! Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-mieszkaniowe.info

Szukamy prawnika »