Kategoria: Rozwiązanie umowy przez pracodawcę

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Skrócony okres wypowiedzenia a świadectwo pracy

Dorota Kriger • Opublikowane: 2009-10-14

Pracodawca wypowiedział pracownikowi umowę z 3-miesięcznym wypowiedzeniem. Pracownik wnioskował o skrócenie wypowiedzenia do 1 miesiąca, na co pracodawca wyraził zgodę. Czy w świadectwie pracy należy wpisać, że zastosowano skrócony okres wypowiedzenia?

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka
Szybka odpowiedź i przede wszystkim anonimowość i lepiej się pisze niż rozmawia bo można wszystko przemyśleć i człowiek nie wstydzi się wszystkiego przekazać bo co sobie prawnik pomyśli gdyby się siedziało face to face.
Krzysztof, 39 lat
Wygodny szybki dostęp do zagadnień prawa. Jasne i klarowne odpowiedzi .
Agnieszka
Jestem bardzo zadowolona. Porada pani prawnik Handzlik-Rosuł w jasny, zrozumiały sposób rozstrzygnęła moje wątpliwości. Cieszę się tym bardziej, że wyjaśnienie jest dla mnie bardzo korzystne. Odpowiedź na moje zapytanie dotarła w ciągu jednego dnia, a kwota na jaką porada została wyceniona pozytywnie mnie zaskoczyła. Jeżeli w przyszłości będę potrzebowała podobnej pomocy prawnej, na pewno skorzystam, bo prosta procedura, cena i czas w jakim uzyskałam informację są nie do przecenienia. 
Anna, nauczyciel, 57 lat
Odpowiedź na zadane pytanie była bardzo profesjonalna, pomocna i przygotowana na wysokim poziomie. 
Anna, księgowa, 56 lat
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź.
Magdalena, 53 lata
Jak zawsze, pełny profesjonalizm i fachowość.Polecam każdemu, kto ma problem.
Janusz, 62 lata, geodeta
Szybko, i bardzo profesjonalnie udzielona porada naprawdę godne polecenia pomoc skuteczna i bardzo przydatna
Grzegorz, 38 lat
Witam. Z porady prawnej jestem zadowolony. 
Dariusz
Dziękuje serdecznie Panu Mecenasowi Michałowi Berlińskiemu za udzielenie szybkich i jasnych odpowiedzi na moje pytania. Jestem bardzo usatysfakcjonowana wyznaczeniem Pana Mecenasa Berlińskiego, który został wybrany do zapoznania się z moja sprawa ponieważ wykazał się wiedzą w tym kierunku. Korzystałam z możliwości zadawania dodatkowych pytań i zawsze otrzymywałam odpowiedzi w szybkim czasie i były one wyczerpujące w każdej kwestii. 
Beata

W sytuacji opisanej w pytaniu do skrócenia okresu wypowiedzenia doszło zgodnie z art. 36 § 6 K.p. wskutek porozumienia zawartego pomiędzy pracownikiem i pracodawcą. W związku z tym na świadectwie pracy nie należy umieszczać informacji o zastosowanym krótszym okresie wypowiedzenia.

Inaczej jest w przypadku, który reguluje art. 361 § 1 K.p. – tu informacja o skróconym okresie wypowiedzenia powinna być zawarta w treści świadectwa pracy. Wynika to m.in. z faktu, że skrócenie okresu wypowiedzenia przy rozwiązywaniu umów o pracę z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników wiąże się z wypłatą odszkodowania.

W sytuacji przedstawionej w pytaniu w świadectwie pracy jako podstawę prawną należy wpisać art. 30 § 1 pkt 2 K.p., czyli rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem przez pracodawcę, ponieważ porozumienie dotyczy tylko terminu zakończenia umowy, a nie trybu jej rozwiązania. Zawarte porozumienie modyfikuje końcowy termin wypowiedzenia – rozwiązanie umowy o pracę nastąpi w terminie wcześniejszym, i tak powinno to zostać odnotowane na świadectwie pracy (poprzez wskazanie ustalonego przez strony terminu zakończenia umowy jako daty ostatecznego rozwiązania umowy o pracę).

Wynagrodzenie w przypadku skrócenia okresu wypowiedzenia przysługuje pracownikowi tylko do dnia rozwiązania umowy o pracę. Okresu tego nie wlicza się także do okresu zatrudnienia.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rozwiązaniem umowy?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »