Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Wypowiedzenie zmieniające ze strony pracownika?

Autor: Łukasz Obrał

Nabyłam prawo do renty rodzinnej po zmarłym mężu. Mam 29-letni staż pracy i umowę na czas nieokreślony – w obecnej firmie od 15 lat. Ponieważ została zawetowana ustawa o „bezlimitowym” dorabianiu przez rencistów, chciałabym zmienić etat na pół etatu, żeby pobierać całą rentę, a nie tylko jej część, bo tak będzie dla mnie korzystniej finansowo. Co w takiej sytuacji pracodawca musi, a co może dla mnie zrobić?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W Pani sytuacji jedynym możliwym rozwiązaniem jest zmiana warunków pracy i płacy na podstawie porozumienia stron, ewentualnie wypowiedzenie umowy

o pracę z jednoczesnym złożeniem pracodawcy oferty zawarcia umowy na nowych warunkach. Nie ma Pani możliwości wypowiedzenia pracodawcy warunków pracy i płacy.

Przepis art. 42 Kodeksu pracy, dotyczący wypowiedzenia warunków pracy i płacy (wypowiedzenia zmieniającego), może być stosowany wyłącznie przez pracodawcę.


Pracownik nie może wypowiedzieć warunków pracy i płacy. Wynika to wprost z konstrukcji przepisu art. 42 K.p.


Przepis art. 42 wyraźnie wskazuje, że dotyczy on sytuacji, w której wypowiedzenie zmieniające składa pracodawca. Przepis określa skutki odmowy przyjęcia nowych warunków przez pracownika. Nie zawiera żadnych uregulowań odnoszących się do sytuacji, w której inicjatywa zmiany warunków pracy i płacy leży po stronie pracownika.

Pozostaje Pani zaproponowanie pracodawcy zmiany warunków pracy za porozumieniem stron. Pracodawca nie ma obowiązku przyjęcia Pani propozycji.

W razie gdyby Pani wypowiedziała umowę o pracę i jednocześnie złożyła pracodawcy ofertę zawarcia umowy na nowych warunkach, a pracodawca tej oferty nie przyjąłby, to wówczas umowa o pracę zostałaby rozwiązana. Zawsze istnieje ryzyko, że pracodawca nie przyjmie oferty, dlatego moim zdaniem lepszym rozwiązaniem będą negocjacje z pracodawcą co do zmiany warunków za porozumieniem stron. Jeżeli pracodawca nie wyrazi woli zmiany umowy, Pani umowa o pracę nadal będzie obowiązywała.

Łukasz Obrał

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info