• Autor: Łukasz Obrał
Nabyłam prawo do renty rodzinnej po zmarłym mężu. Mam 29-letni staż pracy i umowę na czas nieokreślony – w obecnej firmie od 15 lat. Ponieważ została zawetowana ustawa o „bezlimitowym” dorabianiu przez rencistów, chciałabym zmienić etat na pół etatu, żeby pobierać całą rentę, a nie tylko jej część, bo tak będzie dla mnie korzystniej finansowo. Co w takiej sytuacji pracodawca musi, a co może dla mnie zrobić?
W Pani sytuacji jedynym możliwym rozwiązaniem jest zmiana warunków pracy i płacy na podstawie porozumienia stron, ewentualnie wypowiedzenie umowy
o pracę z jednoczesnym złożeniem pracodawcy oferty zawarcia umowy na nowych warunkach. Nie ma Pani możliwości wypowiedzenia pracodawcy warunków pracy i płacy.
Przepis art. 42 Kodeksu pracy, dotyczący wypowiedzenia warunków pracy i płacy (wypowiedzenia zmieniającego), może być stosowany wyłącznie przez pracodawcę.
Pracownik nie może wypowiedzieć warunków pracy i płacy. Wynika to wprost z konstrukcji przepisu art. 42 K.p.
Przepis art. 42 wyraźnie wskazuje, że dotyczy on sytuacji, w której wypowiedzenie zmieniające składa pracodawca. Przepis określa skutki odmowy przyjęcia nowych warunków przez pracownika. Nie zawiera żadnych uregulowań odnoszących się do sytuacji, w której inicjatywa zmiany warunków pracy i płacy leży po stronie pracownika.
Pozostaje Pani zaproponowanie pracodawcy zmiany warunków pracy za porozumieniem stron. Pracodawca nie ma obowiązku przyjęcia Pani propozycji.
W razie gdyby Pani wypowiedziała umowę o pracę i jednocześnie złożyła pracodawcy ofertę zawarcia umowy na nowych warunkach, a pracodawca tej oferty nie przyjąłby, to wówczas umowa o pracę zostałaby rozwiązana. Zawsze istnieje ryzyko, że pracodawca nie przyjmie oferty, dlatego moim zdaniem lepszym rozwiązaniem będą negocjacje z pracodawcą co do zmiany warunków za porozumieniem stron. Jeżeli pracodawca nie wyrazi woli zmiany umowy, Pani umowa o pracę nadal będzie obowiązywała.
Łukasz Obrał
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Łukasz Obrał
Mgr prawa, absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od 2004 r. zatrudniony w jednostce pomocy społecznej na stanowisku podinspektora prawnika. Zajmuje się udzielaniem porad w zakresie prawa rodzinnego, cywilnego, pracy, karnego, zabezpieczeń społecznych.