Szukamy prawnika. Oferta dla radc�w prawnych i adwokat�w

Pracownik na zwolnieniu lekarskim z orzeczeniem niezdolności do pracy, czy można rozwiązać umowę?

• Autor: Katarzyna Nosal

Pracownica zatrudniona na stanowisku robotnik (sprzątaczka i praca do wysokości 3 m) po nieobecności z powodu choroby powyżej 30 dni dostarczyła orzeczenie lekarskie – badanie kontrolne o niezdolności do pracy na okres 3 miesięcy i zalecanej zmianie stanowiska i zakazu pracy na wysokości oraz zaleceniem pracy w obecności osoby drugiej. Pracodawca odwołał się do wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy. Orzecznik wydał orzeczenie z zakazem pracy na okres 3 lat na stanowisku robotnika, wskazując przeniesienie pracownika na inne stanowisko. W naszym zakładzie nie ma innego stanowiska i jest to zgodne z regulaminem organizacyjnym zakładu. Od pierwszego orzeczenia medycyny pracy do dnia dzisiejszego, z jednodniową przerwą na stawienie się do orzecznika wojewódzkiego, pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim. Czy powinnam rozwiązać umowę o pracę pomimo tego, że pracownik jest na zwolnieniu lekarskim?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Pracownik na zwolnieniu lekarskim z orzeczeniem niezdolności do pracy, czy można rozwiązać umowę?

Rozwiązanie umowy podczas chorobowego?

Niestety w opisanej sytuacji nie ma Pani możliwości wypowiedzenia pracownicy umowy o pracę. Ochrona przed wypowiedzeniem umowy o pracę w związku z usprawiedliwioną nieobecnością w pracy doznaje bardzo nielicznych ograniczeń. Brak możliwości dalszego zatrudniania na określonym stanowisku nie należy do takich okoliczności. 

Co do zasady, w przypadku braku możliwości zatrudnienia dalszego na danym stanowisku i braku możliwości przeniesienia na stanowisko inne, przysługuje prawo wypowiedzenia umowy o pracę. To potwierdzają sądy powszechne.

W wyroku Sądu Najwyższego z 16 grudnia 1999 (sygn. akt I PKN 469/99) czytamy, że „przeciwskazania lekarskie do wykonywania choćby jednego obowiązku należącego do zakresu czynności na zajmowanym stanowisku pracy uzasadnia wypowiedzenie umowy o pracę”. Musi Pani jednak pamiętać o brzmieniu art. 231, zgodnie z którym „pracodawca, na podstawie orzeczenia lekarskiego, przenosi do odpowiedniej pracy pracownika, który stał się niezdolny do wykonywania dotychczasowej pracy wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej i nie został uznany za niezdolnego do pracy w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Późniejsze wypowiedzenie umowy

W Państwa przypadku obowiązek przeniesienia do innej pracy nałożył się na niezdolność z powodu choroby, czyli na usprawiedliwioną nieobecność. Ten przepis (dotyczący zakazu wypowiadania umów podczas usprawiedliwionej nieobecności) ma tu pierwszeństwo. Stąd na chwilę obecną umowy nie da się wypowiedzieć. Natomiast nie będzie przeszkód do wypowiedzenia umowy po upływie okresu, o którym mowa w art. 53 ust. 1 pkt. 1 lit. b Kodeksu pracy, tj. jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Pracownica produkcji z ograniczeniami zdrowotnymi
Pani Anna, zatrudniona jako operator maszyn w fabryce, po długotrwałej chorobie dostarczyła zaświadczenie lekarskie z zakazem pracy przy maszynach z powodu problemów neurologicznych. Pracodawca zaproponował jej stanowisko magazyniera, które nie wymagało obsługi maszyn. Anna zgodziła się na zmianę, ale w podobnej sytuacji kolega z działu produkcji musiał odejść, gdyż w zakładzie zabrakło dla niego odpowiedniej alternatywy.

 

Sprzątaczka z zakazem pracy na wysokości
Pani Maria, zatrudniona w firmie sprzątającej, po chorobie przyniosła orzeczenie lekarskie zakazujące pracy na wysokościach i wskazujące potrzebę pracy w obecności drugiej osoby. Pracodawca nie mógł jej przenieść na inne stanowisko, ponieważ cała firma zajmowała się sprzątaniem wysokich biurowców. Maria przeszła na długotrwałe zwolnienie, a po wykorzystaniu okresu ochronnego jej umowa została rozwiązana.

 

Kasjerka z problemami zdrowotnymi
Pani Ewa, pracująca jako kasjerka w supermarkecie, po operacji ręki dostała orzeczenie o czasowej niezdolności do pracy w obsłudze kasy fiskalnej. Pracodawca zaproponował jej stanowisko w dziale obsługi klienta. Ewa, mając ograniczone możliwości manualne, odmówiła, uzasadniając, że również na tym stanowisku nie spełni wymogów zdrowotnych. W efekcie, po wyczerpaniu wszystkich okresów zasiłkowych i świadczenia rehabilitacyjnego, jej umowa została rozwiązana.

Podsumowanie

Brak możliwości zmiany stanowiska pracy pracownicy z powodu przeciwwskazań zdrowotnych może stanowić istotny problem dla pracodawcy. W opisanej sytuacji ochrona pracownika podczas usprawiedliwionej nieobecności uniemożliwia wypowiedzenie umowy o pracę. Pracodawca może jednak zakończyć stosunek pracy po upływie okresów ochronnych, określonych w przepisach Kodeksu pracy, jeśli niezdolność do pracy będzie trwała zbyt długo. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy prawnej lub profesjonalnie przygotowanego pisma? Opisz swój problem w formularzu pod artykułem, a nasi specjaliści udzielą Ci wsparcia online! Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
2. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 16 grudnia 1999 sygn. akt I PKN 469/99

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Katarzyna Nosal

Radca prawny od 2005 roku, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Udziela porad z prawa cywilnego, pracy oraz rodzinnego, a także z zakresu procedury cywilnej i administracyjnej. Ma wieloletnie doświadczenie w stosowaniu prawa administracyjnego i samorządowego. Ukończyła również aplikację sądową. Obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

Szukamy prawnika »