Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Praca w systemie czterobrygadowym

Adam Dąbrowski • Opublikowane: 2007-04-11

Czy system czterobrygadowy to praca w ruchu ciągłym? Znalazłem taką definicję ruchu ciągłego: "System pracy w ruchu ciągłym może być stosowany w przypadku prac, które ze względu na technologię produkcji nie mogą być wstrzymane. O tym jakie prace nie mogą być wstrzymana będą decydowały kryteria obiektywne (nie zaś uznanie pracodawcy)”. Czy w związku z tym, że praca przy montażu mebli (proces technologiczny nie wymaga ciągłości) może być prowadzona w systemie czterobrygadowym, czy jest to naciąganie przepisów?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Tak zwany system czterobrygadowy czasu pracy nie jest obecnie uregulowany normatywnie. Nie pozostaje on jednak w związku z pracą w ruchu ciągłym. Oznacza to, że pracodawca może stosować system czterobrygadowy przy zachowaniu ogólnych norm czasu pracy wynikających z art. 129 par. 1 K.p. Nie może natomiast w ramach systemu czterobrygadowego dokonywać wydłużenia normy średniotygodniowej czasu pracy do 43 godzin (art. 138 par. 1 K.p.). W konsekwencji, produkcja mebli może być prowadzona w systemie czterobrygadowym, przy zachowaniu stosowania 8 godzin pracy na dobę i średnio nie więcej niż 40 godzin tygodniowo.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Zmiana rozkładu czasu pracy przez pracodawcę

Do tej pory pracowałem od poniedziałku do piątku , czyli 40 godzin tygodniowo . Od nowego roku postanowiono zmienić nam system pracy na sześciodniowy lub inaczej...

 

Opuszczenie zakładu pracy w czasie przerwy

Czy pracownik w czasie swojej przerwy może opuszczać zakład pracy? W regulaminie pracy znalazłam taki zapis: „Pracownik przez cały czas pracy...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »