Kategoria: Obowiązki i odpowiedzialność pracownika

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Pytania

Strona: 1 2


Powierzenie pracy innej niż określona w umowie o pracę

Czy pracodawca może powierzyć pracownikowi wykonywanie innych obowiązków niż określone w umowie o pracę? Czy pracownik może wówczas odmówić?

Wykonywanie funkcji p.o. kierownika

Niedawno powierzono mi funkcję pełniącej obowiązki kierownika w związku ze zwolnieniem chorobowym, a później macierzyńskim dotychczasowej pani kierownik. W przekazanym mi piśmie użyto sformułowania: „na czas nieobecności pani X”. Niedługo pani kierownik kończy się urlop macierzyński, ale chce ona wykorzystać również zaległy urlop wypoczynkowy. Czy wtedy nadal będę wykonywać funkcję p.o. kierownika, czy też z końcem jej urlopu macierzyńskiego automatycznie wracam na wcześniejsze stanowisko?

Zwiększenie zakresu obowiązków

Pracuję w placówce państwowej. Mój zakres obowiązków zostanie znacznie poszerzony o nowe zadania, podobne do obecnie wykonywanych, ale bardziej skomplikowane. Obawiam się, że przestanę nadążać ze swoją pracą. Czy mogę nie zgodzić się na tą zmianę? Oczywiście nie ma mowy o podwyżce.

Dokument dotyczący zakresu obowiązków pracownika

Od pół roku nie otrzymałam zakresu obowiązków. Pracodawca kazał napisać mi, czym zajmuję się w pracy, i oddać to jemu, ale ja nic nie dostałam. Czy i kiedy powinien dać mi taki zakres?

Obowiązek uczestniczenia w kursie wykraczającym tematyką poza rodzaj wykonywanej pracy

W umowie o pracę mam napisane „tokarz” i taką pracę wykonuję już 20 lat. Czy zakład pracy może mnie wysłać na kurs spawacza, żebym potem pracował jako spawacz? Myślę, że jest to naruszenie umowy o pracę i pracodawca nie ma prawa wysyłać mnie na kurs bez mojej zgody. Czy mam rację?

Uszkodzenie auta przez pracownika

Nie poinformowałem pracodawcy o wgnieceniu samochodu (nie z mojej winy) natychmiast, tylko po 2 dniach. Pracodawca chce nałożyć na mnie karę porządkową. Minęło już 15 dni, odkąd poinformowałem pracodawcę o uszkodzeniu auta. Czy w myśl art. 109 K.p. pracodawca nie może mi już wlepić kary?

Odpowiedzialność materialna za powierzony sprzęt

Pracowałem w pewnej firmie na stanowisku informatyka. Zajmowałem się obsługą firm. Pewnego dnia u jednego z naszych klientów miałem zainstalować nową drukarkę. Podczas wyciągania jej z pudełka wyleciała ze styropianów ochronnych (były uszkodzone) na ziemię. Uszkodzeniu uległa jej obudowa (w tylnim rogu odpadł kawałek plastyku). Mimo to drukarka działa do dziś bez zarzutu. Dodam, że całą sytuację widziało dwóch pracowników tamtej firmy i oni właśnie doszli do wniosku, że skoro można na niej normalnie pracować, może zostać w takim stanie, jakim jest. Zdarzenie to miało miejsce w kwietniu. Od 1 sierpnia pracuję już w innej firmie, z tamtym pracodawcą nic mnie już nie łączy, umowa wygasła i nie przedłużyłem jej. Ostatnio komuś nie spodobała się ta drukarka i były szef chce wysunąć wobec mnie jakieś roszczenia. Czy może teraz pociągnąć mnie do odpowiedzialności materialnej? Jeśli tak, to jakiej?

Odpowiedzialność kierowcy za zużycie paliwa

Pracuję jako kierowca autobusu w PKS. Mamy tak zaniżone normy zużycia paliwa, ,że z trudem się wyrabiamy. Normy zużycia paliwa w/g fabryki są dużo wyższe. Mam pytanie czy prezes może tak zmniejszyć normę. Czy są jakieś przepisy które dają mu takie prawo?

Odpowiedzialność materialna pracownika

Jestem kierownikiem zmiany. Kilka dni temu w wyniku niedopatrzenia oddałem na magazyn niewłaściwy towar - o 2 razy większej wartości niż ten który powinienem był oddać. Niestety towar ten poszedł do klientów i udało się odzyskać tylko jego część. Niewłaściwy towar został spakowany przez jednego z pracowników. Po spakowaniu nie miałem szans stwierdzić czy w paczce znajduje się właściwy towar. Moja winą jest jedynie to, że pomyłka została zauważona zbyt późno - moim obowiązkiem jest w końcu sprawowanie kontroli nad pracownikami. Dodam, że ani ja, ani żaden z pracowników nie ma podpisanej odpowiedzialności materialnej. Czy firma może zażądać ode mnie pokrycia straty?

Oświadczenie dotyczące ryzyka zawodowego

Czy prawnie jest dozwolone wprowadzenie oświadczeń dla pracowników, że zakład nie bierze odpowiedzialności za to jak powiedziano "ryzyko zawodowe", które jest wliczone w daną pracę, np. urazy kręgosłupa przy długim czasie pracy stojącej? Nie będzie wtedy wypłacał odszkodowań.

Odpowiedzialność materialna i jej wypowiedzenie

Jestem pracownikiem sklepu samoobsługowego gdzie odpowiedzialność materialna powierzona została wszystkim pracownikom. Obecnie w wyniku zmian w firmie zostałam oddelegowana do innego sklepu gdzie poprzez przeprowadzenie inwentaryzacji pochopnie podjęłam decyzje o podpisaniu odpowiedzialności materialnej. Proszę o pomoc czy mogę odwołać się od podjętej decyzji i jak to zrobić?

Umowa przewidująca niesłuszną normę

Jestem studentem, pracuję na umowę-zlecenie. Segreguję kostkę brukową. Pracuję 8h dziennie. Norma dzienna wg. majstra wynosi 10 palet. Jedna paleta waży 1,5 tony. Niemożliwością jest przebranie 10 palet w 8h. Starzy pracownicy wyciągają około 6 palet na dniówkę. Ja 5 czasem 6. Więc o zrobieniu "normy" nie ma mowy. Jest to nie wykonalne. Co mam zrobić jeśli majster codziennie mnie ochrzania i mówi, że nie wyrabiam normy. Jak zaczynam mu tłumaczyć co i jak to mówi, że nie będzie ze mną dyskutował! Co w takiej sytuacji mam zrobić?

Wysokość odpowiedzialności materialnej a zarobki

Jakie są konsekwencje podpisania umowy o współodpowiedzialności, czy jest jakaś granica określająca wielkość tej odpowiedzialności w stosunku do zarobków? Pracuję w salonie gdzie są np. kożuchy po 10 000 zł a zarabiam 1 000 zł.

Kara dla pracownika samorządowego

Jestem pracownikiem samorządowym, pozwałem pracodawcę do sądu pracy za niesłuszne ukaranie mnie naganą. Sprawę raczej mam wygraną, złamano procedury ukarania mnie, tzn. nie przesłuchano mnie nawet przed udzieleniem kary, ponaciągano przepisy regulaminu organizacyjnego itp. Te kwestie mam już raczej przyswojone ale mam jedno pytanie: czy udzielona nagana jest naganą publiczną, czy też prywatną? Dostałem ją bowiem na piśmie a za dwie godziny cały urząd, w którym pracuję o tym wiedział. W związku z tym jarzmo noszenia nie słusznej kary, było dla mnie większe. Czy mogę to zarzucić pracodawcy?

Odpowiedzialność materialna pracownika

W zakładzie pracy gdzie jestem zatrudniony doszło do incydentu wyrzucenia dobrych desek do odpadowego kontenera. Oczywiście nie ma winnych i pracodawca zdecydował się udzielić wózkowym oraz majstrom kary nagany oraz obciążyć nas kosztami owego materiału (dodam tu że kierownicy zasłaniają się tym ,że nie ma świadków na to cyt. ,,że ten wrzucił czy tamten wrzucił''. Gdy zdecydowałem się to wyperswadować kierownikowi działu dostałem drugą naganę za wulgarne zachowanie, natomiast gdy się trochę spóźniłem ponieważ załatwiałem sprawy kadrowe w biurze to dodano mi jeszcze samowolne opuszczenie miejsca pracy. Czy mógłbym się powołać na jakieś przepisy w mojej w obronie?

Potrącenie wynagrodzenia na poczet niedoborów towarów

Jestem w okresie wypowiedzenia a pracowałem jako przedstawiciel. Dostałem wypowiedzenie 31.12.2006r i w tym dniu zdałem samochód służbowy i towar na magazyn za potwierdzeniem moim i magazyniera (wszystko zdałem i wszystko się zgadzało). Zostałem z tego rozliczony a 3 tygodnie później szef dał mi wypis, że towar jest uszkodzony i po terminie chce mnie tym obciążyć. Z tego tytułu nie dostałem wynagrodzenia za miesiąc luty i jeszcze mam dopłacić resztę. Czy jest to zgodne z prawem i co mam zrobić?

Zakres przydzielonych zadań

Pracuję już 4 rok. Wiem że jest zakres obowiązków lecz bez mojego podpisu. Czy jest ważny, czy szkodzi to pracodawcy? Czy z tego tytułu po zwolnieniu mnie np. z winy pracodawcy mogę iść do sądu?

Zwolnienie pracownika za błąd technologiczny

Mam problem. Kierownik rozdawał zarządzenie prezesa z którego wynikało, że pracownik który zrobi wyrób z błędem (np. długość kabla nie mieści się w tolerancji), zostanie natychmiast zwolniony. Kategorycznie żądał podpisu na tym pisemku. Teraz moje pytania: 1. Czy takie postępowanie prezesa (zwolnienie za jeden błąd) jest zgodne z prawem? Pracownik nie popełniał dotychczas błędów, ma czystą kartotekę. 2. Czy mogę na takim pisemku bezkarnie napisać że się z nim nie zgadzam? Wg. mnie jest ono niezgodne z kodeksem pracy.

Odpowiedzialność materialna sprzedawcy

Pracując w sklepie, w którym pracownicy średnio co miesiąc odchodzą i dochodzą nowi, mam od roku podpisaną umowę o odpowiedzialności... czy nie powinna ona być podpisywana przy każdorazowym przyjęciu kogoś nowego (i odejściu)? Zaznaczam, że inwentaryzacja jest robiona raz w roku. Czy nie powinna być przy każdorazowej zmianie załogi? Teraz wyszły braki i odpowiedzialni mają być tylko ci pracownicy, którzy aktualnie pracują.

Powierzenie dodatkowych obowiązków magazyniera

Pracuję w Zakładzie Energetycznym na etacie elektromechanika precyzyjnego. W zakładzie jest tylko jeden magazynier i w związku z tym "wciśnięto" mi zastępstwo tegoż magazyniera na wypadek urlopu bądź choroby. Nie wiąże się to z gratyfikacją finansową, natomiast wiąże się z odpowiedzialnością materiałową 50/50%. Magazynier okazał się osobą nieodpowiedzialną i nie zasługującą na zaufanie. Przy każdym urlopie lub chorobie muszę go zastępować. On ma wynagrodzenie w wys. około 2000zł, ja zarabiam 1050zł. Czy w innych zakładach pracy w magazynie również zatrudnia się tylko jedną osobę? Czy jako współodpowiedzialny za magazyn nie powinienem mieć zmienionego angażu i pensji?

Odpowiedzialność gospodarcza, techniczna, osobowa

Co oznacza stwierdzenie, że pracownika nie obciąża ryzyko gospodarcze, techniczne, osobowe związane z prowadzeniem zakładu pracy?

Obowiązki pracownika a umowa zlecenie

Jestem studentem, pracuje w sklepie spożywczym na podstawie umowy - zlecenia. Do moich obowiązków należy m. in. kontrola terminów przydatności do spożycia. Ostatnio przegapiłem kilka towarów (serki, jogurty) i pracodawca kategorycznie zażądał ode mnie, abym te przegapione towary zakupił. Uważam, że czyni on to bezprawnie. Jak skutecznie mogę powstrzymać kierownika sklepu przed ewentualnymi następnymi podobnymi nakazami?

Odpowiedzialność materialna w dużej firmie

Pracuję w hurtowni spożywczej o bardzo dużym obrocie rocznym (według oficjalnych danych jest to ponad 100 mln zł). Na około 80 osób pracujących na hali jest 16 mających odpowiedzialność materialną. Czy jest określony przepisami procent od obrotu przeznaczony na straty magazynowe, który jest pracownikom „darowany” przy rozliczaniu z manka po remanencie?

Odpowiedzialność materialna pracownika

Żona pracowała w prywatnej firmie jako samodzielna księgowa, była zatrudniona na podstawie umowy o prace na czas określony. Firma przed upływem okresu trwania umowy zwolniła moja żonę z zachowaniem 2 tygodniowego okresu wypowiedzenia. Podczas trwania umowy żona nie otrzymała ani słownie ani na piśmie żadnych upomnień, nagan oraz nie była w żaden sposób obciążona żadną karą finansową. Nie miała również podpisanego żadnego zakresu odpowiedzialności finansowej lub innej z tytułu pełnionego stanowiska. Po około 2 tygodniach od momentu wygaśnięcia umowy o pracę, otrzymała pismo iż ma się natychmiast stawić z zakładzie pracy celem wyjaśnienia sald kont księgowych, jeżeli tak się nie stanie to firma powoła biegłego rewidenta i obciąży karą finansową moją żonę z tytułu poniesionych strat. Pismo to oczywiste pojawiło się w momencie gdy żona wysłała pismo z wezwaniem do zapłaty zaległych ostatnich 2 pensji. Chciałbym się dowiedzieć gdzie mogę skierować zawiadomienia bądź pozwy ponieważ wg mnie pracodawca nie ma prawa do takiego działania.

Odpowiedzialność za przeterminowany towar

Pracowałem do niedawna przez półtora roku w hurtowni, w której ponosiłem i do tej pory ponoszę odpowiedzialność materialną. Mój problem polega głównie na tym, że gdy zrobiono inwentaryzację nie wzięto pod uwagę towarów niepełnowartościowych czyli rzeczy przeterminowanych i tych z krótkim terminem ważności. Po inwentaryzacji komisja dała do podpisania pismo w którym była kwota manka, lecz ta kwota wyliczona została z tych towarów niepełnowartościowych. Każdy z pracowników tej hurtowni podpisał i teraz musimy płacić to manko. Czy pracownicy powinni płacić za towar przeterminowany i ten z krótkim terminem, który przecież nie zaginął tylko znajduje się w hurtowni?

Odpowiedzialność materialna pracownika

W sklepie, podczas remanentu wyszło manko. Pracodawca nie chce wypłacić pensji pracownikom przekazując te kwoty na rzecz niedoborów. Kwota obciążeń to blisko 2000 zł, pobory miesięczne 700 zł. Trzeba zaznaczyć, że wina pracowników nie jest jednoznaczna, gdyż nie zostali pouczeni przez pracodawcę o takiej możliwości wystąpienia niedoborów w kasie. Do jakiej kwoty ponosi odpowiedzialność pracownik handlu?

Umowa o odpowiedzialności materialnej wiąże obie strony

Jestem zatrudniona w firmie zatrudniającej 300 pracowników na stanowisku specjalista d/s handlu/wydawca magazynowy. Posiadam współodpowiedzialność materialną w wysokości 60%, druga osoba ma 40% (podpisane umowy). Pracodawca wydał polecenie przeniesienia nas na zmianę na inne stanowisko - obsługa wagi - nie związane z pracą magazynu na zastępstwo w czasie urlopu wagowej. Czy jest przepis prawny chroniący osoby odpowiedzialne materialnie, gdy pracodawca zmusza do zmiany stanowiska na okres 10 dni. Żadne rozsądne argumenty nie trafiają do pracodawcy, który twierdzi, że i tak przez cały czas będzie jedna osoba odpowiedzialna. Bardzo proszę o pomoc, gdyż zależy mi na pracy i na wykonywaniu jej rzetelnie i sumiennie lecz wg mojej opinii pracodawca utrudnia mi zadanie dbałości i odpowiedzialności za powierzone mienie.

Odpowiedzialność za powierzone mienie

Jestem kierownikiem sklepu z 40%-ową odpowiedzialnością materialną. Kilka tygodni temu pracownice ze stoiska mięso-wędliny przyznały mi się, że widziały jak wielokrotnie jedna z pracownic pozbywała się "niewygodnych produktów" ze stoiska, wyrzucając je do śmieci. Dziewczyny były zastraszane przez tą osobę więc przyznały się do tego dopiero po kilku miesiącach. Napisały oświadczenie o całej sytuacji. Tego samego dnia pojechałam do pracodawcy po pomoc w rozwiązaniu problemu. Ustaliliśmy, że poczekamy jeszcze kilka dni żeby złapać tą osobę na gorącym uczynku tak żeby mogła ponieść konsekwencje (głównie materialne, ponieważ podpisując umowę o prace podpisała również odpowiedzialność np. za zaniedbania, do 3-krotnej wartości swojej pensji). Pracodawca zmienił jednak zdanie i kiedy tylko wróciłam do sklepu dostałam telefon z informacją, że remanent na tym stoisku odbędzie się jeszcze tego samego dnia (mimo innych wcześniejszych ustaleń). Remanent wykazał braki na 5 tys. zł. i noty obciążeniowe zostały wystawione na mnie i moich dwóch zastępców a pracownica została jedynie przeniesiona na inna placówkę. Nie podpisałyśmy jeszcze tych not, ponieważ nie zgadzamy się z postępowaniem pracodawcy. Jakie konsekwencje czekają nas za to? Czy mamy jakiekolwiek szanse na pozytywne rozwiązanie tego problemu?

Zmiana miejsca wykonywania pracy

Moja umowa przewiduje zatrudnienie mnie w szpitalu na posadzie "sprzątająca", na czas określony. Czy pracodawca ma prawo zwolnienia mnie bądź innych pracownic w przypadku odmówienia przejścia na inny obiekt (w innym mieście). Taka sytuacja jest niedopuszczalna gdy pensja wynosi 550 zł (netto) przy miesięcznej cenie dojazdu ok. 100 zł. Jakie są prawa pracownika w takim przypadku?

Strona: 1 2


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)


Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »

0.015972137451172 sek.