Podatek katastralny

• Autor: Artykuł Partnera

Podatek katastralny to podatek naliczany od wartości nieruchomości. Występuje w kilku krajach europejskich i pozaeuropejskich, natomiast obecnie nie został ustanowiony w Polsce.


Podatek katastralny

Podatek katastralny to tzw. podatek od wartości nieruchomości. Jest to opłata, danina publicznoprawna, która jest zależna od wartości nieruchomości i zazwyczaj osiąga wysokość 0.5%-2% wartości nieruchomości. Oznacza to, że jest to podatek proporcjonalny. Płaci się go zazwyczaj raz w roku, ale niekiedy jest również rozkładany na raty na przykład kwartalne.

Podatek katastralny został wprowadzany na przykład w takich krajach jak Wielka Brytania, Irlandia, Francja, Belgia, Hiszpania, Szwecja, Łotwa, Niemcy.

W Polsce kwestię podatków należnych od nieruchomości reguluje ustawa z dnia 12 stycznia 1991 o podatkach i opłatach lokalnych. Daniną publiczną należną od nieruchomości w Polsce jest podatek od nieruchomości.

Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają następujące nieruchomości lub obiekty budowlane: grunty; budynki lub ich części; budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

 

Podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące między innymi właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych, podlegających opodatkowaniu.

W przypadku podatku od nieruchomości, podstawę opodatkowania stanowi:

  • dla gruntów - powierzchnia;
  • dla budynków lub ich części - powierzchnia użytkowa;
  • dla budowli lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej co do zasady - wartość, o której mowa w przepisach o podatkach dochodowych, ustalona na dzień 1 stycznia roku podatkowego, stanowiąca podstawę obliczania amortyzacji w tym roku, niepomniejszona o odpisy amortyzacyjne, a w przypadku budowli całkowicie zamortyzowanych - ich wartość z dnia 1 stycznia roku, w którym dokonano ostatniego odpisu amortyzacyjnego.

Rada gminy, w drodze uchwały, określa wysokość stawek podatku od nieruchomości. Stawki te nie mogą przekroczyć limitów określonych w ustawie.

Zarówno podatek katastralny jak i podatek od nieruchomości to daniny publiczne należne od nieruchomości. Podatek od nieruchomości funkcjonuje w Polsce, natomiast podatek katastralny – nie. Występuje on w innych krajach. Zasadniczą różnicą pomiędzy tymi dwoma rodzajami podatku jest sposób, w jaki określa się wysokość stawki podatku. W przypadku podatku od nieruchomości stosuje się w Polsce wyżej określone regulacje prawne, czyli w ogólności wysokość stawki podatku jest uzależniona od różnych czynników, na przykład rodzaju nieruchomości oraz ich przeznaczenia, które można sprawdzić w geoportalu. W przypadku podatku katastralnego, jego wysokość jest określana co do zasady w zależności od jednego czynnika – wartości nieruchomości.

Przede wszystkim w przypadku podatku od nieruchomości stawka wyliczana jest w oparciu o powierzchnię nieruchomości, a dla podatku katastralnego – od wartości nieruchomości. Oznacza to, że w przypadku podatku od nieruchomości, dla wysokości daniny publicznej nie ma znaczenia stan nieruchomości, poczynione remonty albo jej lokalizacja.




Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info