Indywidualne porady prawne
Autor: Marta Handzlik
Czy pracując na cały etat od niedzieli do piątku, przysługuje mi jedna wolna niedziela w miesiącu?
Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 15112 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) pracownik pracujący w niedziele powinien korzystać co najmniej raz na 4 tygodnie z niedzieli wolnej od pracy. Nie dotyczy to pracownika zatrudnionego w systemie pracy weekendowej.
Regulacja ta zobowiązuje pracodawcę do udzielenia pracownikowi pracującemu w niedziele co najmniej co czwartej niedzieli wolnej od pracy. Obowiązek ten jest niezależny od uprawnienia pracownika do otrzymania dnia wolnego w zamian za pracę w niedzielę.
Obowiązek udzielenia co czwartej niedzieli wolnej nie dotyczy jedynie pracowników zatrudnionych w ramach systemu czasu pracy określonego w art. 144 K.p., a więc pracownika pracującego w piątki, soboty i niedziele. W innych przypadkach nieudzielenie pracownikowi przynajmniej co czwartej niedzieli wolnej będzie stanowiło naruszenie przepisów o czasie pracy.
Naruszenie tego obowiązku przez pracodawcę nie uzasadnia prawa pracownika do żadnego dodatku do wynagrodzenia. Może ono stanowić wykroczenie przeciwko prawom pracownika, za które pracodawca może zostać ukarany grzywną.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne