Awans pracownika do innej jednostki a skrócony okres wypowiedzenia, obowiązki pracodawcy

• Autor: Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Nasz pracownik został powołany na stanowisko dyrektora w innej jednostce. Nie jesteśmy pewni, czy było to w wyniku konkursu. Jeżeli byłoby to w wyniku konkursu, czy 1-miesięczny okres wypowiedzenia (art. 683 K.p.), który w normalnej sytuacji wynosiłby 3 miesiące, zobowiązuje nas do wypłacenia odszkodowania za 2 miesiące z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia? To pracownik wypowiada umowę o pracę.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Awans pracownika do innej jednostki a skrócony okres wypowiedzenia, obowiązki pracodawcy

Rozwiązanie obecnego stosunku pracy w związku z powołaniem na stanowisko w wyniku konkursu

Zgodnie z art. 683 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r., poz. 1510) – jeżeli pracownik powołany na stanowisko w wyniku konkursu pozostaje w stosunku pracy z innym pracodawcą i obowiązuje go trzymiesięczny okres wypowiedzenia, może on rozwiązać ten stosunek za jednomiesięcznym wypowiedzeniem. Rozwiązanie stosunku pracy w tym trybie pociąga za sobą skutki, jakie przepisy prawa pracy wiążą z rozwiązaniem umowy o pracę przez pracodawcę za wypowiedzeniem.

Aby zatem stwierdzić, że w Państwa przypadku ma zastosowanie przywołany przepis, konieczne jest ustalenie, czy pracownik został powołany na stanowisko w drodze konkursu. Gdyby tak nie było, to przepis art. 683 K.p. nie miałby zastosowania. Podkreślić należy, że omawiany przepis wyraźnie ogranicza zawartą w nim regulację tylko do pracowników wyłonionych na stanowiska w wyniku konkursu. Nie może więc być interpretowany rozszerzająco i stosowany we wszystkich przypadkach, gdy pracownik rezygnuje z pracy u aktualnego pracodawcy w celu podjęcia pracy u nowego na podstawie powołania niepoprzedzonego konkursem. Omawiany przepis obejmuje jednak wszystkie osoby powołane na stanowiska w tym trybie, także wówczas, gdy wyłonienie kandydata na podstawie konkursu nie było z mocy przepisów szczególnych obligatoryjne.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

1-miesięczny okres wypowiedzenia ale wynagrodzenie za 3 miesiące

Przepis ten ma na celu ułatwienie pracownikowi powołanemu w wyniku konkursu rozwiązania dotychczasowego stosunku pracy. Działając wspólnie, taki pracownik i jego aktualny pracodawca mogą ponadto rozwiązać stosunek pracy przez porozumienie stron lub podjąć czynności umożliwiające pracownikowi powrót do tego pracodawcy po ustaniu stosunku pracy z powołania.

Mimo że okres wypowiedzenia zamiast 3 miesięcy będzie wynosił 1 miesiąc, pracodawca musi wypłacić świadczenie (wynagrodzenie) za 3 miesiące. Natomiast, jak wskazałam wcześniej, konieczne jest ustalenie, czy wybór nastąpił w drodze konkursu.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Dyrektor szkoły

Anna pracowała jako nauczycielka w miejskiej szkole podstawowej na podstawie umowy o pracę. W wyniku wygranego konkursu została powołana na stanowisko dyrektora w innej szkole. Pracodawca Anny zastosował przepis art. 68³ K.p., co pozwoliło na skrócenie okresu wypowiedzenia z 3 miesięcy do 1 miesiąca. Jednocześnie, zgodnie z przepisami, dotychczasowy pracodawca wypłacił Annie odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałe 2 miesiące.

 
Kierownik w urzędzie

Jan był zatrudniony jako specjalista ds. administracyjnych w jednym z urzędów miejskich. W wyniku konkursu został powołany na stanowisko kierownika w urzędzie wojewódzkim. Jan złożył wypowiedzenie w dotychczasowej pracy, korzystając z przepisu o skróceniu okresu wypowiedzenia do 1 miesiąca. Ponieważ powołanie nastąpiło w wyniku konkursu, były pracodawca wypłacił Janowi odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia.

 
Dyrektor w spółce komunalnej

Maria była zatrudniona w spółce komunalnej jako główna księgowa. W wyniku konkursu została powołana na stanowisko dyrektora finansowego w innej spółce należącej do gminy. Skrócenie okresu wypowiedzenia do 1 miesiąca pozwoliło jej szybko objąć nowe stanowisko, jednak dotychczasowy pracodawca wypłacił jej równowartość wynagrodzenia za brakujące 2 miesiące, co wynikało z przepisów Kodeksu pracy.

Podsumowanie

Skrócenie okresu wypowiedzenia do 1 miesiąca w przypadku powołania na stanowisko w wyniku konkursu to rozwiązanie przewidziane w art. 68³ Kodeksu pracy. Wymaga jednak jednoznacznego ustalenia, czy powołanie nastąpiło na drodze konkursu. Pracodawca w takiej sytuacji jest zobowiązany do wypłaty odszkodowania za pozostały okres wypowiedzenia, co stanowi równowartość wynagrodzenia za niewykorzystane miesiące.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz porady prawnej lub profesjonalnie przygotowanego pisma? Opisz swój problem w formularzu pod artykułem, a my zajmiemy się resztą!

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-mieszkaniowe.info

Szukamy prawnika »