• Autor: Marta Handzlik
Moja partnerka przebywa aktualnie na urlopie wychowawczym. Obecnie jest w drugiej ciąży. Czy z urlopu wychowawczego może przejść od razu na zwolnienie lekarskie? Czy będzie przysługiwać jej wynagrodzenie z tytułu L4 i w późniejszym czasie urlop macierzyński?
Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 11 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 z późn zm.) miesięczny zasiłek chorobowy wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku, jeżeli niezdolność do pracy lub niemożność wykonywania pracy przypada w okresie ciąży.
Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego:
1) po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli podlega obowiązkowo temu ubezpieczeniu;
2) po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli jest ubezpieczony dobrowolnie.
Do okresów ubezpieczenia chorobowego, o których mowa wyżej, wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.
Ustawodawca ustanowił cztery wyjątki od zasady nieprzerwanego okresu wyczekiwania – w takiej sytuacji do okresu wyczekiwania zalicza się poprzednie okresy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie:
a) jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni,
b) jeżeli przerwa między nimi była spowodowana urlopem wychowawczym,
c) jeżeli przerwa między nimi była spowodowana urlopem bezpłatnym,
d) jeżeli przerwa między nimi była spowodowana odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.
Oznacza to, że już pierwszego dnia po powrocie z urlopu wychowawczego Pana partnerka może pójść na zwolnienie lekarskie, bez konieczności wyczekiwania 30 dni. Otrzyma wówczas 100% płatne zwolnienie lekarskie, a po urodzeniu dziecka – urlop macierzyński i rodzicielski (i w tym czasie będzie chroniona przed wręczeniem jej wypowiedzenia).
Zobacz też: Podwyżka a L4
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Marta Handzlik
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.