Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Druga ciąża i zwolnienie lekarskie

Marta Handzlik • Opublikowane: 2017-06-28

Moja partnerka przebywa aktualnie na urlopie wychowawczym. Obecnie jest w drugiej ciąży. Czy z urlopu wychowawczego może przejść od razu na zwolnienie lekarskie? Czy będzie przysługiwać jej wynagrodzenie z tytułu L4 i w późniejszym czasie urlop macierzyński?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 11 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 z późn zm.) miesięczny zasiłek chorobowy wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku, jeżeli niezdolność do pracy lub niemożność wykonywania pracy przypada w okresie ciąży.

Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego:

1) po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli podlega obowiązkowo temu ubezpieczeniu;

2) po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli jest ubezpieczony dobrowolnie.

Do okresów ubezpieczenia chorobowego, o których mowa wyżej, wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.

Ustawodawca ustanowił cztery wyjątki od zasady nieprzerwanego okresu wyczekiwania – w takiej sytuacji do okresu wyczekiwania zalicza się poprzednie okresy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie:

a) jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni,

b) jeżeli przerwa między nimi była spowodowana urlopem wychowawczym,

c) jeżeli przerwa między nimi była spowodowana urlopem bezpłatnym,

d) jeżeli przerwa między nimi była spowodowana odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.

Oznacza to, że już pierwszego dnia po powrocie z urlopu wychowawczego Pana partnerka może pójść na zwolnienie lekarskie, bez konieczności wyczekiwania 30 dni. Otrzyma wówczas 100% płatne zwolnienie lekarskie, a po urodzeniu dziecka – urlop macierzyński i rodzicielski (i w tym czasie będzie chroniona przed wręczeniem jej wypowiedzenia).

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop

Z dniem 30 czerwca rozwiązałem umowę o pracę za porozumieniem stron, a 17 lipca odebrałem świadectwo pracy z firmy. Dopiero po jakimś czasie dowiedziałem...

 

Rejestracja w urzędzie pracy

31 maja zwolniłem się z pracy za porozumieniem stron. Czy aby zarejestrować się w urzędzie pracy muszę odczekać 3 miesiące, czy mogę to zrobić teraz?...

 

Rozwiązanie umowy z powodu niewypłacalności firmy

W związku z niewypłacalnością przedsiębiorstwa, w którym pracuję, pracodawca już 14 dni zalega mi z należną wypłatą, chciałbym...

 

Czy pracodawca może zmusić do dodatkowej pracy w soboty lub niedziele?

Czy pracodawca może zmusić do dodatkowej pracy w soboty lub niedziele?

Pracuję normalnie 5 dni w tygodniu. Czy pracodawca może zmusić mnie do dodatkowej pracy w soboty lub niedziele przez okres 6 miesięcy?

Czy po urlopie wychowawczym można zwolnić nauczyciela?

Jestem nauczycielką zatrudnioną na umowę o pracę od 10 lat. 31 września 2017 r. kończy mi się urlop wychowawczy. Chciałabym wrócić do pracy, ale mój...

 

Podjęcie pracy na urlopie wychowawczym u innego pracodawcy

Podjęcie pracy na urlopie wychowawczym u innego pracodawcy

Jestem na urlopie rodzicielskim i pracuję u tego samego pracodawcy, ale mam możliwość podjąć pracę u innego pracodawcy (na umowę na...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Szukamy ambitnego prawnika » Zadaj pytanie »