Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ograniczenie zatrudnienia ? dopełnienie terminów

Marta Handzlik • Opublikowane: 2015-11-09

W ubiegłym roku szkolnym zatrudniona przez mianowanie nauczycielka otrzymała ograniczenie do 9/18. W następnym roku w dalszym ciągu nie było dla niej godzin, więc ponowiłam ograniczenie. 28 maja wysłałam jej pocztą informację, ponieważ nauczycielka w dwa dni czwartek i piątek nie ma lekcji. Pismo odebrała 2 czerwca, a 3 poinformowała mnie, że nie wyraża zgody na takie warunki i że według niej nie zostały dotrzymane warunki terminowe, więc wypowiedzenie nie jest skuteczne. Sprawę chce oddać do sądu pracy. Jakie są możliwe rozwiązania dla pracodawcy?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (j.t. Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674, z późn. zm.) dyrektor szkoły w razie:

1) całkowitej likwidacji szkoły rozwiązuje z nauczycielem stosunek pracy;

2) częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć rozwiązuje z nim stosunek pracy lub, na wniosek nauczyciela, przenosi go w stan nieczynny. Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może wyrazić zgodę na ograniczenie zatrudnienia.

Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może wyrazić zgodę na ograniczenie zatrudnienia w trybie określonym w art. 22 ust. 2.

Zasada ograniczenia zatrudnienia nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania do wymiaru nie niższego niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć i proporcjonalnego zmniejszenia wynagrodzenia może być – za zgodą nauczyciela – stosowana również w wypadku, gdy z przyczyn, o których mowa w art. 20 ust. 1, nie ma możliwości zatrudnienia nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć oraz nie istnieją warunki do uzupełnienia tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych w innej szkole. W razie braku zgody nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania na ograniczenie wymiaru zatrudnienia i proporcjonalne zmniejszenie wynagrodzenia, stosuje się przepisy art. 20.

W razie częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć, nauczyciel może być zobowiązany do uzupełniania pensum w innej szkole (szkołach), jeżeli istnieją możliwości takiego uzupełniania. W razie braku takich warunków nauczyciel może wyrazić zgodę na ograniczenie wymiaru zatrudnienia i zmniejszenie wysokości wynagrodzenia, jeżeli w szkole pomimo zachodzących w niej zmian może nadal realizować co najmniej połowę obowiązującego go wymiaru zajęć. Jeżeli takiej zgody nie wyrazi nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania, dyrektor szkoły rozwiązuje z nim stosunek pracy lub przenosi – na wniosek nauczyciela – w stan nieczynny.

Ze względu na fakt, iż sytuacja kadrowa w szkole uzależniona jest od wielu czynników, zaistnienia których dyrektor nie jest w stanie przewidzieć z rocznym wyprzedzeniem – ograniczenie wymiaru zatrudnienia nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania powinno być dokonywane na okres jednego roku szkolnego.

Wypowiedzenie należy złożyć nauczycielowi tak, aby był w stanie się z nim zapoznać najpóźniej do 31 maja, gdyż wtedy upływa termin złożenia wypowiedzenia. Wysłanie pocztą jest oczywiście dozwolone, ale wówczas nie ma znaczenia termin wysłania pisma, a termin jego odebrania przez nauczyciela. Tak więc w tym przypadku pracownica ma rację, nie przyjmując wypowiedzenia.

W sytuacji która powstała, jedynym wyjściem jest zastosowanie art. 22 ust. 1 KN. Zgodnie z tym przepisem organ prowadzący szkołę może nałożyć na nauczyciela obowiązek podjęcia pracy w innej szkole lub szkołach i na tym samym lub – za jego zgodą – na innym stanowisku, w celu uzupełnienia tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych w wymiarze nie większym niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć. W wypadku niewyrażenia zgody nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie za część obowiązkowego wymiaru zajęć.

Organ prowadzący – jeśli oczywiście jest taka możliwość – może nałożyć na nauczycielkę obowiązek podjęcia pracy w innej szkole w celu uzupełnienia etatu, a jeśli nauczycielka odmówi – będzie jej wypłacane wynagrodzenie jedynie za część etatu. Przy czym w innej szkole powinna być zatrudniona na takim samym stanowisku (chyba że wyrazi zgodę na zatrudnienie na innym stanowisku).

Jeśli nie ma możliwości uzupełnienia etatu w innej szkole, nie pozostaje nic innego jak przydzielić nauczycielce tyle godzin zajęć, aby miała pełny etat.

Jeśli jednak nie zależy Pani na pozasądowym załatwieniu sprawy, może Pani uznać, ze wypowiedzenie zostało złożone i nie wyrazić chęci jego cofnięcia. Co prawda wypowiedzenie nie będzie zgodne z prawem, ale będzie skuteczne, dopóki sąd pracy nie orzeknie inaczej. Jednak takie rozwiązanie narazi szkołę na dodatkowe koszty związane z pozwem nauczycielki.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Dopuszczenie pracownika do pracy

Moje pytanie dotyczy dopuszczenia pracownika do pracy po urlopie wychowawczym. Moja żona jest nauczycielką historii i wiedzy o społeczeństwie (zatrudnioną na...

 

Odprawa pośmiertna po zmarłym policjancie

Jestem wdową po zmarłym byłym mężu. Syn jest spadkobiercą po zmarłym ojcu, natomiast ja jestem po rozwodzie z byłym mężem  z orzekaniem...

 

Okres 183 dni przy delegacji zagranicznej

Firma polska zatrudnia polskich pracowników i wysyła ich w delegacje do Szwecji na maksymalnie 90 dni. Pracownicy często jednak wcześniej pracowali...

 

Kwalifikacje a awans zawodowy nauczyciela

Chcę złożyć wniosek o wszczęcie postępowania na nauczyciela dyplomowanego, ale czytając różne prawne wykładnie pojawiły mi się pewne wątpliwości....

 

Łączenie pracy niepedagogicznej z pracą pedagogiczną

Jestem nauczycielem kontraktowym i mam umowę na czas nieokreślony. W zeszłym roku uczyłam biologii i geografii, lecz w tym roku geografia...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »