Powrót po macierzyńskim a dzień wolny od pracy w firmie

• Autor: Dorota Kriger

Skończyłam urlop macierzyński 2 kwietnia, który w moim zakładzie pracy był dniem wolnym z racji dodatkowego dnia za 1 maja. Czy przysługuje mi zatem dzień wolny, skoro byłam na urlopie macierzyńskim?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Powrót po macierzyńskim a dzień wolny od pracy w firmie

Konieczność oddania pracownikowi dnia wolnego za każde święto przypadające w dzień wolny od pracy

Pracodawcy, u których sobota jest dniem wolnym od pracy, za dzień 1 maja – zgodnie z art. 130 § 2 Kodeksu pracy – powinni byli swoim pracownikom wyznaczyć inny dzień wolny. Przepis ten wskazuje na konieczność oddania pracownikowi dnia wolnego za każde święto przypadające w dzień wolny od pracy, np. w wolną sobotę. Konieczność oddania dnia wolnego wynika też z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

Czy zasada oddawania dnia wolnego za świąteczny dzień dotyczy wszystkich pracowników?

Zasada oddawania dnia wolnego za świąteczny dzień nie dotyczy pracowników, dla których dzień, kiedy przypada święto, jest według grafiku normalnym dniem pracy, pracownik bowiem i tak nie przychodzi wtedy do pracy.

Pracodawca co do zasady nie udziela również dnia wolnego pracownikom przebywającym na urlopie macierzyńskim oraz na zwolnieniu lekarskim z powodu choroby. Zasiłki z tych tytułów przysługują bowiem za każdy dzień niezdolności do pracy czy urlopu macierzyńskiego, nie wyłączając dni wolnych od pracy. Jeszcze inaczej wygląda sytuacja, gdy pracownik z urlopu macierzyńskiego bądź zwolnienia lekarskiego wraca przed terminem wyznaczonym na dodatkowy dzień wolny. W takim przypadku pracownikowi przysługuje dodatkowy dzień wolny, tak jak i pozostałym pracownikom.

Jeśli w dniu 2 kwietnia była jeszcze Pani na urlopie macierzyńskim – pracodawca nie będzie zobowiązany do tego, aby oddać Pani dzień wolny, ale jeśli ten dzień był już dla Pani dniem pracy – powinien być dniem wolnym zgodnie z wcześniej przywołanymi zasadami.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Dorota Kriger

Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.

 

Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »