Kategoria: Urlop
Baner RODO

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Powrót po macierzyńskim a dzień wolny od pracy w firmie

Autor: Dorota Kriger • Opublikowane: 2010-06-07

Skończyłam urlop macierzyński 2 kwietnia, który w moim zakładzie pracy był dniem wolnym z racji dodatkowego dnia za 1 maja. Czy przysługuje mi zatem dzień wolny, skoro byłam na urlopie macierzyńskim?

»Wybrane opinie klientów

Pracodawcy, u których sobota jest dniem wolnym od pracy, za dzień 1 maja – zgodnie z art. 130 § 2 Kodeksu pracy – powinni byli swoim pracownikom wyznaczyć inny dzień wolny. Przepis ten wskazuje na konieczność oddania pracownikowi dnia wolnego za każde święto przypadające w dzień wolny od pracy, np. w wolną sobotę. Konieczność oddania dnia wolnego wynika też z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

Zasada oddawania dnia wolnego za świąteczny dzień nie dotyczy pracowników, dla których dzień, kiedy przypada święto, jest według grafiku normalnym dniem pracy, pracownik bowiem i tak nie przychodzi wtedy do pracy.

Pracodawca co do zasady nie udziela również dnia wolnego pracownikom przebywającym na urlopie macierzyńskim oraz na zwolnieniu lekarskim z powodu choroby. Zasiłki z tych tytułów przysługują bowiem za każdy dzień niezdolności do pracy czy urlopu macierzyńskiego, nie wyłączając dni wolnych od pracy. Jeszcze inaczej wygląda sytuacja, gdy pracownik z urlopu macierzyńskiego bądź zwolnienia lekarskiego wraca przed terminem wyznaczonym na dodatkowy dzień wolny. W takim przypadku pracownikowi przysługuje dodatkowy dzień wolny, tak jak i pozostałym pracownikom.

Jeśli w dniu 2 kwietnia była jeszcze Pani na urlopie macierzyńskim – pracodawca nie będzie zobowiązany do tego, aby oddać Pani dzień wolny, ale jeśli ten dzień był już dla Pani dniem pracy – powinien być dniem wolnym zgodnie z wcześniej przywołanymi zasadami.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.



Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z urlopem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Drugi wniosek o urlop wychowawczy – ile wychowawczego jeszcze mi zostało?

Chcę przedłużyć urlop wychowawczy. Syn urodził się 7.09.2008 r., a mój pierwszy wniosek o urlop dotyczył okresu od 15.04.2009 r. do 30.04.2011 r. Chciałabym zacząć pracę, gdy syn pójdzie do przedszkola. Kiedy więc złożyć drugi wniosek o wychowawczy? Czy jeszcze mogę go złożyć? Ile wychowawczego jeszcze mi zostało?

Niewykorzystany urlop i zmiana pracy – czy urlop przechodzi na nowego pracodawcę, czy należy się ekwiwalent?

Czy za niewykorzystany urlop pracodawca musi wypłacić ekwiwalent czy urlop przechodzi na drugiego pracodawcę?

Urlop ojcowski – płatny czy nie?

Czy ojcowski urlop jest płatny?

Wniosek o urlop na żądanie

Do kogo należy kierować wniosek o urlop na żądanie? Kadry odsyłają do kierownika wydziału, ten do bezpośredniego przełożonego, czyli brygadzisty, a on z kolei twierdzi, że tylko pracodawca może udzielić urlopu.

Orzeczenie o niepełnosprawności a dodatkowy urlop wychowawczy

Mam dziecko niepełnosprawne i chcę skorzystać z dodatkowego urlopu wychowawczego. Jednak zauważyłam, że orzeczenie o niepełnosprawności jest wystawione tylko na ojca dziecka, to znaczy on jest wnioskodawcą. Zastanawiam się, czy nie jest to jakaś przeszkoda dla pracodawcy w udzieleniu urlopu właśnie mnie – matce dziecka. Proszę o odpowiedź!



Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »