Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Powrót po macierzyńskim a dzień wolny od pracy w firmie

Dorota Kriger • Opublikowane: 2010-06-07

Skończyłam urlop macierzyński 2 kwietnia, który w moim zakładzie pracy był dniem wolnym z racji dodatkowego dnia za 1 maja. Czy przysługuje mi zatem dzień wolny, skoro byłam na urlopie macierzyńskim?
Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Pracodawcy, u których sobota jest dniem wolnym od pracy, za dzień 1 maja – zgodnie z art. 130 § 2 Kodeksu pracy – powinni byli swoim pracownikom wyznaczyć inny dzień wolny. Przepis ten wskazuje na konieczność oddania pracownikowi dnia wolnego za każde święto przypadające w dzień wolny od pracy, np. w wolną sobotę. Konieczność oddania dnia wolnego wynika też z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

Zasada oddawania dnia wolnego za świąteczny dzień nie dotyczy pracowników, dla których dzień, kiedy przypada święto, jest według grafiku normalnym dniem pracy, pracownik bowiem i tak nie przychodzi wtedy do pracy.

Pracodawca co do zasady nie udziela również dnia wolnego pracownikom przebywającym na urlopie macierzyńskim oraz na zwolnieniu lekarskim z powodu choroby. Zasiłki z tych tytułów przysługują bowiem za każdy dzień niezdolności do pracy czy urlopu macierzyńskiego, nie wyłączając dni wolnych od pracy. Jeszcze inaczej wygląda sytuacja, gdy pracownik z urlopu macierzyńskiego bądź zwolnienia lekarskiego wraca przed terminem wyznaczonym na dodatkowy dzień wolny. W takim przypadku pracownikowi przysługuje dodatkowy dzień wolny, tak jak i pozostałym pracownikom.

Jeśli w dniu 2 kwietnia była jeszcze Pani na urlopie macierzyńskim – pracodawca nie będzie zobowiązany do tego, aby oddać Pani dzień wolny, ale jeśli ten dzień był już dla Pani dniem pracy – powinien być dniem wolnym zgodnie z wcześniej przywołanymi zasadami.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Drugi wniosek o urlop wychowawczy – ile wychowawczego jeszcze mi zostało?

Chcę przedłużyć urlop wychowawczy. Syn urodził się 7.09.2008 r., a mój pierwszy wniosek o urlop dotyczył okresu od 15.04.2009 r. do 30.04.2011 r. Chciałabym...

 

Niewykorzystany urlop i zmiana pracy ? czy urlop przechodzi na nowego pracodawcę, czy należy się ekwiwalent?

Niewykorzystany urlop i zmiana pracy ? czy urlop przechodzi na nowego pracodawcę, czy należy się ekwiwalent?

Czy za niewykorzystany urlop pracodawca musi wypłacić ekwiwalent czy urlop przechodzi na drugiego pracodawcę?

Wniosek o urlop na żądanie

Do kogo należy kierować wniosek o urlop na żądanie? Kadry odsyłają do kierownika wydziału, ten do bezpośredniego przełożonego, czyli brygadzisty, a on z...

 

Orzeczenie o niepełnosprawności a dodatkowy urlop wychowawczy

Mam dziecko niepełnosprawne i chcę skorzystać z dodatkowego urlopu wychowawczego. Jednak zauważyłam, że orzeczenie o niepełnosprawności jest...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »