Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Powrót po macierzyńskim a dzień wolny od pracy w firmie

Dorota Kriger • Opublikowane: 2010-06-07

Skończyłam urlop macierzyński 2 kwietnia, który w moim zakładzie pracy był dniem wolnym z racji dodatkowego dnia za 1 maja. Czy przysługuje mi zatem dzień wolny, skoro byłam na urlopie macierzyńskim?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Pracodawcy, u których sobota jest dniem wolnym od pracy, za dzień 1 maja – zgodnie z art. 130 § 2 Kodeksu pracy – powinni byli swoim pracownikom wyznaczyć inny dzień wolny. Przepis ten wskazuje na konieczność oddania pracownikowi dnia wolnego za każde święto przypadające w dzień wolny od pracy, np. w wolną sobotę. Konieczność oddania dnia wolnego wynika też z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

Zasada oddawania dnia wolnego za świąteczny dzień nie dotyczy pracowników, dla których dzień, kiedy przypada święto, jest według grafiku normalnym dniem pracy, pracownik bowiem i tak nie przychodzi wtedy do pracy.

Pracodawca co do zasady nie udziela również dnia wolnego pracownikom przebywającym na urlopie macierzyńskim oraz na zwolnieniu lekarskim z powodu choroby. Zasiłki z tych tytułów przysługują bowiem za każdy dzień niezdolności do pracy czy urlopu macierzyńskiego, nie wyłączając dni wolnych od pracy. Jeszcze inaczej wygląda sytuacja, gdy pracownik z urlopu macierzyńskiego bądź zwolnienia lekarskiego wraca przed terminem wyznaczonym na dodatkowy dzień wolny. W takim przypadku pracownikowi przysługuje dodatkowy dzień wolny, tak jak i pozostałym pracownikom.

Jeśli w dniu 2 kwietnia była jeszcze Pani na urlopie macierzyńskim – pracodawca nie będzie zobowiązany do tego, aby oddać Pani dzień wolny, ale jeśli ten dzień był już dla Pani dniem pracy – powinien być dniem wolnym zgodnie z wcześniej przywołanymi zasadami.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z urlopem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

Szukamy prawnika »