Indywidualne porady prawne
• Autor: Marta Handzlik
Mam pytanie dotyczące prawidłowego wyliczenia urlopu wypoczynkowego nauczyciela. Jeżeli ferie zimowe trwają od 01.02.2016 r. do 14.02.2016 r. to urlop wypoczynkowy naliczam za 14 dni, czy za 12 dni? Czy do naliczenia ww. urlopu doliczam sobotę i niedzielę, tj. 13 i 14 luty 2016 r.?
Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 64 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r., poz. 191) nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania.
Ferie szkolne, wyznaczające terminy urlopów nauczycielskich określa § 3 rozporządzenia MEN o organizacji roku szkolnego. Zgodnie z tym przepisem:
– ferie zimowe trwają dwa tygodnie w okresie od połowy stycznia do końca lutego, przy czym szczegółowe terminy rozpoczęcia i zakończenia ferii zimowych w szkołach na obszarze poszczególnych województw ogłasza – po zasięgnięciu opinii wojewodów i kuratorów oświaty – minister właściwy do spraw oświaty i wychowania, nie później niż do końca czerwca każdego roku poprzedzającego o dwa lata rok, w którym będą trwały ferie zimowe,
– ferie letnie (wakacje) rozpoczynają się w najbliższą sobotę po zakończeniu rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych i kończą się z dniem 31 sierpnia.
Tak więc urlop wypoczynkowy udzielany w czasie ferii zimowych wynosi zawsze 14 dni (2 tygodnie) i nie jest pomniejszany o dni wolne od pracy. Dlatego urlopu takiego udzielić należy – w przypadku opisanym w pytaniu – na 14 dni (od 1-14 lutego).
Zobacz też: Zaległy urlop nauczyciela
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
O autorze: Marta Handzlik
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy