Pracowałeś za granicą? - może ci przysługiwać zwrot podatku

• Autor: Artykuł Partnera

Wiele osób decyduje się na podjęcie pracy zarobkowej poza granicami Polski - wynika to m.in. z racji tego, iż oferowane tam są niekiedy znacznie wyższe wynagrodzenia. Ci, którzy podejmują decyzję o pracowaniu za granicą, powinni też zdawać sobie sprawę z tego, iż przysługuje im prawo do otrzymania zwrotu nadpłaconego podatku dochodowego - oczywiście pod warunkiem, że byli zatrudnieni w sposób legalny. W poniższym artykule przedstawiamy szereg porad i wskazówek dla osób, które chciałyby otrzymać zwrot nadpłaconego podatku za pracę za granicą. Zapraszamy do lektury.

Pracowałeś za granicą? - może ci przysługiwać zwrot podatku

Zwrot podatku za pracę za granicą - informacje podstawowe 

Regulacje prawne dotyczące podatków w Europie oraz Stanach Zjednoczonych są dość podobne. Zazwyczaj obowiązujące zasady są takie, że obowiązkiem pracodawcy jest przekazywanie zaliczek na podatek dochodowy od pensji pracownika. Następnie, po upływie całego roku podatkowego pracownik ma prawo do ubiegania się o zwrot nadpłaconego podatku. To, jaka będzie jego wysokość uzależnione jest od kilku czynników. 

Jeśli ktoś podejmował się prac dorywczych, które trwały przez najwyżej kilka miesięcy, najczęściej otrzymuje całość wpłaconych zaliczek na podatek dochodowy, dzięki czemu można otrzymać naprawdę sporą sumę pieniędzy. Trzeba jednak pamiętać o tym, że warunkiem niezbędnym do tego, aby otrzymać zwrot podatku z Holandii czy innego kraju jest fakt, iż praca musiała być w pełni legalna. Chodzi o to, że pracownik musi mieć podpisaną umowę z pracodawcą - jeśli formalności nie zostały dopełnione, wówczas nie będzie możliwości otrzymania zwrotu nadpłaconego podatku. 

Co trzeba zrobić, aby uzyskać zwrot? Przede wszystkim należy posiadać dokumenty wskazujące, iż rzeczywiście był opłacany podatek dochodowy. Dowodem na opłacanie podatku mogą być rozliczenia z urzędem skarbowym bądź też specjalny druk od pracodawcy, na którym znajdą się szczegółowe informacje na temat wysokości przekazanego fiskusowi podatku. 

Zwrot podatku zza granicy - pamiętaj o terminach!

Sam fakt dysponowania odpowiednimi dokumentami poświadczającymi, że zaliczki na podatek dochodowy były opłacane, to za mało, aby otrzymać zwrot podatku z NiemiecNajważniejsze jest złożenie wniosku do odpowiedniego urzędu skarbowego o zwrot nadpłaconych środków. Musi on być kompletny i złożony we właściwym terminie. 

Warto pamiętać, że prawo do wnioskowania o otrzymanie zwrotu nadpłaconego podatku mamy nawet do kilku lat wstecz. Mianowicie: w Wielkiej Brytanii i Holandii nawet do 5 lat wstecz, w Niemczech - 2, a w USA i Irlandii - 3. 

Dobrym pomysłem, dzięki któremu można zaoszczędzić czas, jest skorzystanie z niezwykle wygodnego narzędzia, jakim jest kalkulator zwrotu podatku z Holandii. Dzięki niemu w bardzo szybki sposób można dowiedzieć się, jaką dokładnie sumę pieniędzy otrzymamy na konto. Po tym, jak złożymy wniosek o zwrot podatku, czas oczekiwania na przelew środków nie powinien być zbyt długi. Większość osób po dopełnieniu wszystkich wymaganych formalności otrzymuje zwrot nadpłaconego podatku po dwóch tygodniach, choć w bardziej skomplikowanych sprawach, kiedy niezbędne jest uzupełnienie dodatkowych informacji i przekazanie jakiś dokumentów, czas ten może ulec wydłużeniu. 
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »