Czym się różni konkubinat od kohabitacji i partnerstwa? Na co wpływają? Porady prawne

• Autor: Artykuł Sponsorowany

Małżeństwo to niejedyny termin, który opisuje osoby w relacji. W czasach, kiedy coraz więcej osób rezygnuje z zaślubin, pojawiają się inne opcje na określenie swojego związku. Poznajmy te terminy i zobaczmy, czym się charakteryzują. 


Czym się różni konkubinat od kohabitacji i partnerstwa? Na co wpływają? Porady prawne

Konkubinat a kohabitacja

Konkubinat jest terminem odnoszącym się do partnerów prowadzących wspólne życie, którzy nie przypieczętowali swojej relacji zawarciem ślubu kościelnego czy urzędowego. 

Coraz częściej pojawia się również pytanie o związek kohabitacyjny, co to? Różnica pomiędzy tymi dwoma sformułowaniami jest naprawdę niewielka i odnosi się do szczegółu. Słowo kohabitacja używane jest wobec osób współżyjących ze sobą i dzielących to samo miejsce zamieszkania. Często używa się go do określenia pary, która decyduje się żyć razem przed formalnym aktem małżeństwa. 

Oba terminy więc określają nieformalne związki pomiędzy dwoma osobami. Pomimo drobnej różnicy, jaką jest kwestia mieszkaniowa, w Polsce potocznie obu formuł często używa się zamiennie. Nie są to jednak terminy rozpoznawane przez prawo. Pozostawanie w konkubinacie czy związku kohabitacyjnym nie wiąże formalnie osób w relacji. 

Jak wytłumaczyć partnerstwo?

Od kilkunastu lat w Polsce trwają rozmowy o wprowadzeniu związków partnerskich. Związek partnerski określałby sformalizowaną relację romantyczną pomiędzy dwoma osobami bez konieczności zawierania aktu małżeńskiego. Zarejestrowanie związku dałoby partnerom wiele możliwości i przywilejów, z których nie mogą korzystać bez urzędowego rozpoznania relacji. Ułatwia to sprawy rodzinne - pomoc prawna czy drobne rozliczenie wspólnego podatku dochodowego to rzeczy, z których partnerzy mogą w końcu korzystać wspólnie. 

Na chwilę obecną polska pozostaje jednym z niewielu państw, w którym nie rozpoznaje się prawnie związków partnerskich. Jedyną sformalizowaną formą partnerstwa pozostaje więc związek małżeński. Tylko osobom po ślubie przysługuje możliwość posiadania wspólnego majątku i dziedziczenia go po drugiej osobie. 

Kwestia nazewnictwa

Tak naprawdę konkubinat, kohabitacja i partnerstwo to różne terminy określające bardzo podobną sytuację. Często w prywatnych kręgach używa się ich na zmianę. Odpowiednie nazewnictwo liczy się dopiero przy kwestiach urzędowych. 

Związek partnerski to jedyna forma relacji romantycznej, która poza małżeństwem jest uznawana przez państwo. Pozwala ona osobom, które nie chcą, albo nie mogą zawrzeć aktu małżeńskiego na wspólne posiadanie rodziny i prowadzenie gospodarstwa domowego. Wiele Polaków w nieformalnych relacjach czeka na rozpoznanie przez prawo Rzeczypospolitej związków partnerskich. Na szczęście jest to sprawa żywej dyskusji w aktualnym prawomocnictwie. Warto na bieżąco sprawdzać przepisy i regulacje, żeby dokładnie orientować się w sytuacji polskich związków partnerskich. 

Należy jednak wspomnieć, że terminologia ta dotyczy jedynie języka polskiego. W innych regionach definicje konkubinatu, kohabitacji i partnerstwa mogą działać na innych zasadach.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »